Logo Loading

#GençlerSoruyor

#GençlerSoruyor Kosova Demokratik Türk Partisi'nin otoritesini ve yaralanmış imajını nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz? Ve bu hususta Türk toplumunun dağılmış olan aydın kesimini tekrar bir araya getirmek için ve parti menfaatine yapıcı eleştiri ve düşüncelerini almak ve partiye katılmalarını sağlamak için nasıl bir strateji ve bu stratejiyi sağlamak için nasıl bir organizasyon düşünüyorsunuz?

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Partimizin daha katılımcı olabilmesi için değişik stratejiler üreteceğiz. Özellikle aydın kesimi Parti bünyesine karmak açısından danışman kurulları oluşturup alanlarında uzman olan aydın kesimi bir araya getireceğiz. Bu görüşlerden partimizin faydalanması hedeflemektedir. Bu kesimi partinin çeşitli parti mekanizmalarına dahil etmeyi düşünmekteyiz. Parti imajının düzelmesi için bir bütün olmamız gerekiyor. Açık liste sisteminin olması sebebiyle bazen adaylar arasındaki kırgınlıklar oluşabiliyor. Bu sistemden kaynaklanan kırgınlıklardır. Bunları gidereceğiz.

Siyasetteki kırmızı çizgileriniz nelerdir?

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Bu soruya söyle bir cevap verebilirim. Dil ve Din konusunda asla taviz vermememiz.

Kosovada yaşayan gençler için bugüne kadar ne yaptınız ve neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Gençlere Parti olarak son bir yılda fazla eğilemedik. Malum geçtiğimiz süreçlerin de bir hayli etkisi oldu. Belkide bunu bir özeleştiri olarak da kabul edebiliriz. Ama yakın zamanda başlattığımız girişimle Gençlik Akademisi adı altında bir proje başlattık. Başlatılan bu projenin içeriğinde genç neslimizin donanımlı yetişmesi ve kendilerini daha rahat ifade edip, profesyonel çalışmalar yapabilmeleri için bir zemin oluşturma amacındayız.

Toplumumuza verilmiş kamu kontenjanlarının korunması ve artırılması için çözümünüz nedir

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Bu konuda Hükümette sürekli bu konuyu gündeme getirmekteyiz. Özellikle Türk Toplumuna mensup bir bireyimizin emekliye ayrıldıktan sonra yerine tekrar bir Türk Toplumu mensubunun geçmesi için mücadele veriyoruz. Bu sayının arttırılması için de girişimlerimiz devam edecek.

#GençlerSoruyor Hukuk sisteminde Kosova'da çok büyük sıkıntılar var ve malesef Kosova'da Türk hukukçular yok denilebilecek kadar az. Bir zamanlar anayasa mahkemesinde hakimimiz olmasına rağmen şu anda hemen hemen Kosova'nın bütün adliye mahkemelerinde Türk toplumuna mensup Türk hakim bulunmamaktadır. Bundan dolayı mahkemelerde oluşan yolsuzluklardan ve Türk toplumu Romlardan sonra en çok etkilenen ve haksızlığa uğrayan Türk toplumudur, bundan dolayıdır ki yozlaşmış Kosova adalet sisteminde Türk toplumuna mensup bireylerin haklarının korunması için Türk toplumunun hukukçuları nasıl organize edip nasıl bir strateji ile hareket edeceksiniz?

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Özellikle Kosova’da Hukuk öğrenimi gören öğrencilerimize burs imkanı temin etmeye çalışıyoruz. Türkiye’de okumuş olan öğrenciler için de, Kosova’da yapılan sınavlarda başarılı olabilmeleri için gerekli girişimlerimiz de mevcut.

#GençlerSoruyor Kosova'da Türkçe eğitim olmasına rağmen iş konkurları Kosova'da resmi diller olan Arnavutça ve Sırpça yapılmaktadır, sorular Arnavutça ve Sırpça sorulduğundan dolayı biz gençler bu nedenden dolayı bu konkurlarda kalitemizi ıspatlayamıyoruz, bu konkurların Türkçe yapılması için ne gibi bir yol izleyeceksiniz?

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Önümüzdeki dönemlerde özellikle Polis alımlarında sınavların Türkçe yapılması konusunda girişimlerimizi sürdürüyoruz. Yeni düzenlemelerle iş alımlarında reform yapılacaktır. Merkezi sınav sistemi uygulanacak, ve ben inanıyorum ki bizim kaliteli gençlerimiz burada kendilerini daha fazla gösterecektir. Merkezi sınav sisteminin Türkçe yapılabilmesi için de gerekli girişimleri sürdüreceğiz.

#GençlerSoruyor Gençlerin geleceği için parti proğramında ne gibi bir değişiklikler yapılacak ve bu proğramın sadece seçimden seçime değil her gün bu proğramın uygulanabilirliği ve bu gençlikle ilgili uygulamaların yapılıp yapılmadığını kontrolünü nasıl yapılacağını ve bu proğramın arkasında nasıl durulacağını anlatmanızı isterim.

#GençlerSoruyor Gençlere istihdam nasıl sağlanacak ve bu istihdamı hangi yöntemlerle sağlayabileceğinizi anlatır mısınız?

#GençlerSoruyor Eğitimde kaliteyi arttırmak için hangi yöntemleri kullanacaksınız? Özellikle yüksek eğitimde Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlamış olduğu yüksek eğitim dışında Kosova sınırları içinde yüksek eğitimi Türkçe yüksek eğitimi eğitim bölümleri dışında başka bölümleri açabilecek miyiz?

Fikrim Damka

Fikrim DAMKA

GENEL BAŞKAN

Gençlerimizin geleceği için parti programında zaten önerilerimizi sunduk. Ve bu program kapsamında ilerliyoruz. Bunun uygulanmasının da takibindeyiz.Genç istihdamı da en çok üzerine düştüğümüz konu, bunun somut adımlara dönüşmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bununla birlikte eğitimde kaliteyi arttırmak için, Prizren ve Priştine'de 1 ve 2. Sınıftaki çocuklarımıza ayrıca Vıçıtırın, Mitroviça ve Gilan-Dobruçan'da tüm öğrencilerimize destek verilmesi için önayak olduk. Öğretmenler derneği ile sıkı çalışmalar içerisindeyiz eğitim projeleri dernek üzeri den sürdürülüyor. Yine girişimlerimizle anaokulu ve 1-8 sınıflara 6500 yardımcı ek kitap eğitim setleri dağıttık. Aynı zamanda Prizren Üniversitesi'nde İktisat bölümünün açılması için de müracatta bulunduk.