Logo Loading

Gençlik Kolu, “FOR YOU” dergisine karşı imza kampanyası başlattı.

15 Nisan 2003 Kosova’da savaştan sonra etnik ayrım yapmaksızın “Barış Gücü” adı altında görev yapmaya başlayan KFOR, Türk gencine haksızlık yaptı.

KFOR’un “FOR YOU” adı altında gençlere yönelik yayınlamaya başladığı gençlik dergisini sadece; Sırpça, Arnavutça ve İngilizce yayınlaması sonucu Prizren Gençlik Kolu ilk tepkisini 15 Nisan 2003 tarihinde gönderdiği mektup ve elektronik postayla bildirdi.

Ardından KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu yapmış olduğu girişimle Kosova genelinde bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına; Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Dobırçan, Petrit, Kopırniça, Koreti, Mitroviça ve Vuçitırın’dan bine yakın imza desteği gelerek Priştine Film Sity Merkez KFOR ana Karargahına ulaştırıldı. KDTP Gençlik Kolu’nun başlattığı imza kampanyasına halk ve yerel basın büyük duyarlılık gösterdi. Gençlik Kolu’nun yapmış olduğu girişime ve yüz yüze görüşme revusuna KFOR’dan uzun müddet cevap gelmeyince, bu kez Gençlik Kolu yazılı itirazlarına aralıksız devam etti. Gençlik Kolu’nun uzun süren çabaları ardından KFOR ilk cevabını 16 Temmuz 2003 tarihinde gönderdiği elektronik postayla; Türk gencini dolayısıyla insan haklarını da ihlal etmiş oldu.

“FOR YOU” dergisinin editörü tarafından 16 Temmuz 2003 tarihinde gönderilen cevapta; “Yapmış olduğunuz girişimden dolayı memnun olduk. Ancak finansi durumumuzun yetersiz olmasından dolayı dergiyi Türk Dilinde yayınlayamıyoruz” denildi. Dergiyle ilgili yapmış olduğumuz girişimlerimiz ve çabamız, halen devam etmektedir. Ancak almış olduğumuz şok edici cevapla Türk gencine bir kez daha haksızlık yapıldığını kanıtlamaktadır. Haksızlıklar bununla yetinmeyip derginin son sayısında, Prizrenle ilgili yayınlanan bir haberde Arnavut dili hariç, Sırpça ve İngilizce sayılarda prizren’de Türk halkının yaşamadığı gösterilen istatistiklerle belirtilmiş ve yapılan bu büyük hata derginin, özrünün kabahatinden daha büyük olduğunu göstermektedir. Yapılan bu büyük yanlışlık(?)sonucu Yeni Dönem Gazetesi ve Derya Dergisi köşe yazarı Enis TABAK, Gençlik Kolu Başkanı Enis KERVAN’ la bir söyleşi yaptı, Kervan bu haksızlığın telafi edileceğinden umutlu olduklarını söyledi. Kervan ayrıca yaptığı açıklamasının devamında, bütün bu istemlerin Kosovalı Türk gençlerinin istemi üzerine gerçekleştirdiklerini “halkımız, derneklerimiz ve gençlerimizin desteği üzerine mücadelemize devam edeceğiz”dedi.”