Logo Loading

Genel Başkan Mahir Yağcılar’ın Ankara Temasları

Genel Başkan Mahir Yağcılar’ın Ankara Temasları

KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Ankara Etimesgut Belediyesi Başkanı Enver Demirel öncülüğünde düzenlenen 14.Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivaline katıldı. Festival çerçevesinde BİSAV (Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı) ve Kosova stant açılışını ziyaret eden bakan festivalde ülkemizi temsil eden folklor oyunlarını da izledi.

Ankara temasları kapsamında Bakan Yağcılar ayrıca TRT Genel Müdürü İbrahim Eren`i de ziyaret ederek TRT-RTK arasındaki tanıtım ve işbirliği konularını ele aldı ve işbirliği olanaklarını değerlendirdi. Akabinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu`nu ziyaret eden Bakan Yağcılar, TDK Başkanı Prof. Dr. Derya Örs gerçekleştirdiği görüşmede Türk dilinin Kosova`da güçlenmesi, Türkçe kitapların yayım hayatına kazandırılması, Türkçe eğitim projeleri ve Priştine Üniversitesi ile ortak çalışmaların yürütülmesi konularını ele alarak oldukça faydalı görüş alışverişlerinde bulundu.

Genel Başkanımız ve Kamu Yönetimi Bakanımız resmi görüşmelerinin devamında T.C. Başbakan Yardımcısı sn.Hakan Çavuşoğlu’nu resmi makamında ziyaret ederek, kendisine yeni görevinde başarılar diledi. Türk hükümetinin bundan böyle de Kosova’yı destekleyeceğini ve TİKA, YTB, Yunus Emre, Maarif Vakfı ve diğer kurumlar aracılığı ile bu desteklerin devam edeceğinin altı çizildi.

Temasların son aşamasında bakanımız, T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek, Balkan bölgesindeki güncel gelişmeleri değerlendirdi. Kosova’daki siyasi durum hakkında da görüş alışverişinde bulunan T.C. Dışişleri Bakanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı, Kosova’da yeni hükümetin bir an önce kurulmasının gerekliliğini, iki devlet arası ortaklaşa gerçekleşen projelerin ve ilişkilerin ileri safhaya taşınması ve Kosova’daki Türk Toplumunun güçlenmesi konularını görüşerek önemini vurguladılar.