Logo Loading

Genel Başkan Mahir YAĞCILAR’ın Seçim Açıklaması

Saygıdeğer soydaşlarım ve seçmenlerimiz,

Önümüzde ki 3 Kasım günü Kosova’nın geleceği açısından önemli bir gün olacaktır. Kosova’nın bütünlüğü ve demokrasinin tam anlamıyla yerleşmesi açısından tarihi bir gün olacağı söylemek mümkündür. Tüm belediyelerde seçimlerin yapılması, tüm toplulukların ve tüm Kosova vatandaşlarının bu seçimlere katılması beklenilmektedir. Bu süreç Avrupa Birliği yolunda önemli bir etken olacaktır. İstikrarlık ve ortaklık anlaşmasıyla beraber bu seçimlerin başarılı örgütlenmesi ve sonuçlanması Kosova’nın geleceğini olumlu şekilde etkileyecek önemli bir unsur olacaktır. Bu fırsatı tüm Kosova vatandaşları ve seçmenler kullanmalı, 3 Kasım seçimlerine katılmalıdırlar. Belediye Başkanları ve Belediye Meclis üyelerin denetimini ve vatandaşlara karşı varolan sorumluluklarını artırmak için oy ve oylama sürecinden en verimli şekilde istifade edilmelidir. Belediye ve Belediye yönetimlerinde daha kaliteli ve daha hızlı hizmetler isteniliyorsa oyumuzu kulanıp en iyi adayları seçmeliyiz. Seçilenler ve seçmenler arasında hizmete ve sorumluluğa dair karşılıklı bağların kurulmasını sağlamalıyız. Bunun da en iyi yolu seçimler ve oy pusulalarıdır.

Her seçimin olduğu gibi bu belediye seçimleri de Kosova Türk Toplumu için özel önem teşkil etmektedir. Toplumumuzun daha güçlü, daha örgütlenmiş ve daha bir ve beraber olması için bu seçimler önemli bir imtihandır.  Bu imtihanın en büyük yükü Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP’ye düşmektedir. 2001 yılında ilk seçimlere ve ondan sonra katıldığımız diğer 6 seçimlerde olduğu gibi bu seçimlere de yüksek heyecan, heves ve enerjiyle katılmaktayız. Planlı hazırlıklarımız ve güçlü adaylarımız başarımızın müjdecisidir.

Bu seçimlerde 103 siyasi oluşumun ve yaklaşık 9 bin adayın varolduğunu gözüönüne alarak elbette ki başarı elde etme yolumuzda belli risk ve tehlikeler önümüze çıkacaktır. Dost, akraba, komşu ve tanıdıklarımızın çeşitli parti listelerinde adaylıkları olması ve bu seçimlerde liste başı hariç tek bir kişiye oy verildiğinden kaynaklanmaktadır. Çok sayıda partilerin olması ve arada ki oyların dağılımı gerçekleşeceğinden dolayı diğer partilerde ki adaylara verilecek oyların faydası toplumumumuza fazla olmayacağına ayrıca bildirmek isterim. Diğer partilerin fazla oy potansiyeli olmadığından  liste taşıyıcı dışında diğer adayların kazanma şansı düşük oluyor. Ama KDTP adaylarından seçilecek olanlar toplumumuz, KDTP  ve sizden biri demektir. Bundan dolayı bu seçimlere yaptıklarımız, tecrübelerimiz ve kaliteli adaylarımız gücüyle katılıyoruz ve bu seçim risk ve engellerini aşmaya çalışıyoruz.

Kosova Türk Toplumu 3 Kasım belediye seçimlerine üç siyasi oluşumla girecektir. Bu gibi akımlar maalesef bundan önce de başka sıfatlar altında bağımsız veya diğer oluşumlar şeklinde  cereyan etmiştir. 2007 seçimleri hariç her seçimde oy artışı sağladık, bilindiği gibi o seçimlerde Mamuşa’da ki oylar iptal edilmiş ve belki Mamuşa’dan bir milletvekilinin çıkmasına engel olunmuştu. Ancak buna rağmen biz hükümet kuruluşu esnasında temsiliyetimizi artırıp Mamuşa temsilcisini bakan yardımcılığı ve diğer önemli görevleri diğer temsilcilerimize sağladık.

2010 Parlamento seçimleri öncesi,  şahsıma, milletvekileri ve diğer KDTP yöneticilerine, yapılan karalamaların benzeri maalesef bu seçimler öncesi de gerçekleştirilmektedir. Çeşitli kanallar ve vasıtalar kullanılarak, belli kişilerden destek alınarak partimiz üzerine saldırı ve yalanlar edilmektedir. Bölücülük tohumları ekilmeye çalışılıyor, birileri ad veya adsız yazı yazıyor, birileri antikampanya yaparak  ve seçimlere seyirci kalarak başarısızlığımızı bekliyor. Ancak, tüm karalama ve çamur atma kampanyalarına rağmen,  2010 seçimlerinde Genel başkan, milletvekiller ve parti olarak başarılı çıktık, bu seçimlerde de başarıya imza atacağız. Toplumumuz bu seçimlerden daha güçlü,  daha bir ve beraber çıkacaktır.

Çünkü bizler verdiğimiz sözlerin takipçisiyiz. Kimliklerimizin Türkçe çıkması sayılı günlere dayalıdır. Türk dilinde eğitimin yapılması, alfabe ve kitapların basılması, Mamuşa belediyesinin kurulması, Üniversite kontenjanların artırılması, öğretmenlere desteklerin sağlanılması, mesleki eğitimin sunulması, tarihi eserlerimizin korunması, derneklerimize desteklerin sunulması, Mitoviça belediyesiyle başlayan Kültür merkezlerinin kurulması, sağlık ve tedavi desteklerin sunulması, istihdamın artırılması, 23 Nisan kutlamlarının ve  çeşitli festivallerin örgütlenmesi, dini günlerimizin ve çok sayıda diğer etkinliklerimizin gerçekleşmesi çalışmalarımızın ve hizmetlerimizin esası olmuştur.

Son belediye seçimlerinde KDTP olarak başarı elde ederek  Prizren’de 3 Belediye Meclis üyesi, Mamuşa’da Belediye Başkanı ve 12 Belediye Meclis üyesi, Mitroviça’da 1, Gilan’da 1, Vuçitırın’da 1 ve Priştine’de 1 meclis üyesi yanısıra Belediye Başkan yardımcılıkları, Müdürlükler ve diğer görevleri kazandık. Bizim için seçim çalışmaları ve halkın çıkarları doğrultusunda projeler üretme 2009 Belediye seçimlerinin gerçekleştiği tarihin ertesi gününden itibaren başlamıştı. Hedef ve ilkelerimiz doğrultusunda çalışmalarımız istatistiksel olarak baktığımızda % 90’na ulaşmıştır. Bunun devamında 3 Kasım yerel seçimler tarihinin netleştiği Temmuz ayının başından çalışmalarımız ve hazırlıklarımız ivme kazanmıştır. Bu süreçte yaklaşık 80 faaliyet, 6 organizasyon, seminerler, seçim kampanya sürecinin hazırlanması, toplantılar, davetler, ziyaretler ve etkinlikler olmuştur. Tüm bu faaliyetler esnasında halkımızın talep ve önerileri doğrultusunda yol haritamızı çizmiş ve genç gelişmiş kadromuzla her alanda çok çeşitli proje fikirlerini üretmişizdir. Bu somut projelerimiz alt yapı çalışmaları ile birlikte gerçekleşmesinde izlenecek yol, yürütülecek siyaset, sağlanacak kaynak ve ulaşılacak sonuçlar mevcutur. Genel bakışta küçük parti olmamıza rağmen büyük düşünüyoruz, fikirler üretiyoruz ve projelerin gerçekleştirmesi için  çözümler sunuyoruz, amacımız güçlü toplum ve söz sahibi olmaktır.   Toplumumuzun gücünü daha da artırmak ve devamlılğı  sağlamak amacıyla 3 Kasım tarihinde oylarımızın bir araya toplanması gerekmektedir. Toplanılacak yerin adresi  KDTP 102’dir.

Tüm bunları  ve Kosova Cumhuriyeti, Kosova Türk Toplumu geleceği  ve Kosova-Türkiye dost ilişkilerinin önemini bilerek, tekrar siz soydaşlarımız ve seçmenlerimizi muhabetle selamlar, 3 Kasım günü seçim yerlerine gitmenizi ve seçim pusulalarında oylarınızı kullanmanızı saygıyla davet ederim.
Mahir YAĞCILAR

KDTP Genel Başkanı