Logo Loading

Genel Başkanımız 10. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresine Katıldı

Genel Başkanımız 10. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresine Katıldı

Genel Başkanımız ve Kamu Yönetimi Bakanımız Mahir Yağcılar Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırma Derneği başkanı Olcay Yanık’ın daveti üzerine 10. Uluslararası Balkan Tarihi Kongresine katıldı.

Kongrenin onur konuğu olarak yaptığı konuşmasında bakanımız şunları ifade etti:

Küreselleşen dünyada tarih, kültür ve sanat toplumu üretkenliğe sevk eden, toplumu pozitif yönde etkileyen unsurlar olarak toplumun aydınlatılmasında, ayakta kalmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “dil, inanç ve tarih bir köprüdür.” Doğru aktarılmış tarih toplumları dost ve bütünleşici yaptığı gibi toplumları ve halkları birbirine düşürebilen bir alete de dönüşebilir. Onun için bu konuda dikkatli ve hassas olunmalıdır. Birbirimizi daha iyi tanımamız gerekiyor. Dünya ile rekabet içerisinde olmalıyız. Bundan sonra Türk dünyası ile sunulmakta olan ve yanlış tarihlerin lanse edilmesine engel olmamız gerekiyor. En başta da üretken olmamız gerekiyor. Kongrenin soru-cevap kısmında ise Bakanımız Kosova ve Kosova Türk toplumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Samsunda bulunduğu süre içerisinde bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Bakan Yağcılar, Samsun Valisi İbrahim Şahin ile resmi makamında görüştü.

Bir sonraki ziyaretini Alaçam Belediyesi başkanı Hadi Uyar ile gerçekleştiren Bakanımız sonrasında Mübadele Müzesini ziyaret etti. Rektör bey ile bakanımız karşılıklı işbiriliğinin arttırılması devamı konusunda anlaşmaya vardılar. Bunun yanısıra Bakanımız Ondokuz Mayıs Üniversitesinde okuyan Kosovalı öğrencilerimizle görüştü.

T.C Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Başkanı Mehmet Halis Bildeni de ziyaret eden bakanımız görüşmelerine Samsun Sanayi ve Ticaret odasına gerçekleştirdiği ziyaret ile devam etti.

Bakan Yağcılar aynı zamanda T.C Ormancılık ve Su İşleri bakanı Veysel Eroğlu ve T.C Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç`ın yanı sıra çok sayıda milletvekili ve bürokratlar ile birlikte Samsunda gerçekleşecek olan çok sayıda projelerin toplu temel atma törenine katıldı.

Görüşmelerinin devamında bakanımız Samsun Büyükşehir Belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile biraraya geldi. Kosova ile Türkiye arasındaki ortak tarihi bağların varlığına vurgu yapan bakanımız var olan dostluğumuzun her daim süreceğini ifade etti.

Son olarak bakanımız Tekkeköy belediye başkanı Hasan Togar ile görüştü kendileri bakanımıza gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı memnuniyetlerini dile getirerek teşekkürlerini iletti.