Logo Loading

Genel Başkanımız, Kosova’nın 10. Bağımsızlık Yıldönümünü Kutlama Mesajı

Genel Başkanımız, Kosova’nın 10. Bağımsızlık Yıldönümünü Kutlama Mesajı

17 Şubat 2008 günü ve Kosova Cumhuriyetinin bağımsızlık ilanı tüm Kosovalılar için en büyük gün ve mutluluklardan biri olmuştur. Bu önemli olayın öncesi ve sonrasını yakından yaşayan bir şahıs olarak tüm mutluluklarımı ifade ederken, tüm Kosova vatandaşlarına, tüm halkımıza, Kosova Bağımsızlığı olan 17 Şubat gününün kutlu ve mutlu olmasını diliyorum.

Eskiden beri hak etmiş ancak yüzyıllar sonra 17 Şubat 2008 yılında hakkına kavuşan Kosova Cumhuriyeti kısa bir süre olmasına rağmen bu 10 yıl içerisinde emin adımlarla siyasi ve ekonomi anlmda ilerleyerek bölgede önemli bir devlet halini almıştır. Her gün daha güçlü, uluslararası sahnede daha etkin olması, hepimizi mutlu kılmaktadır. 10 yıl içerisinde elde edilen başarılar sayesinde hepimiz devletin kutsallığını ve değerlerinin önemini daha iyi anlamış, gerçekleşen hatalar ve kaçırılan fırsatllar sayesinde de daha duyarlı ve tecrübeli olmuşuzdur. Bu anlamda önümüzde ki dönemde Kosova olarak daha kararlı ve etkin olarak hareket etmemiz gerekir. Vize serbestisi ve İstikrar katılımı anlaşmasından çıkan görevleri yerine getirip Avrupa Birliği yolunda daha hızlı ilerlememiz gerkmektedir. Bu konuda Avrupa Birliğinin desteklerine ihtiyacımız olduğu gibi Kosova konusunda Avrupa Birliği devletlerinin daha samimi ve kararlı davranmaları gerekmektedir. Kosova olarak kararlılıkla görevlerimizi yerine getirmekle asıl hedefimiz Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avro-Atlantik süreçleri entegrasyonu olmalıdır. Tüm devlet stratejileri ve çalışmalarımızı bu yönde odaklandırmalıyız, komşu ve diğer dost devletlerle iyi ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. Bu vesileyle bu yolumuzda bizleri destekleyen tüm devletler ve liderlere teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.
Kosova Türk Toplumu ve Kosova’nın ayrılmaz bir parçası olarak, her zaman devlete saygılı ve sevdalı toplum olarak var gücümüzle bugüne kadar çalıştığımız gibi bundan sonra da devam edeceğizdir. Kosova’nın daha demokratik daha işlevsel ve daha kalkınmış olması hepimizin ana hedefimiz olduğu açıkça bellidir. Ancak Kosova’nın bu ilerleme yolunda bilindiği gibi en büyük yük ve sorumluluk Arnavut toplumu ve liderlerine düşmektedir. Dolayısıyla bundan sonra ki dönemde Kosova’nın ilerlemesi açısından bu unsurlardan daha yoğun, daha bir ve daha kararlı çalışmalar bekliyor, özellikle azınlık topluluklara karşı daha kucaklayıcı olmalarını dileriz.

Kosova Türk Toplumu temsilcileri olarak, toplumsal konular üzere bundan böyle de varolan birlik ve beraberliğimizi en iyi şekilde korumamız gerekir, elde ettiğimiz kazançları daha yükseklere çıkarmamız lazım. Toplumsal temsiliyetimizi artırarak dil, eğitim, kültür ve diğer sosyo-ekonomik alanlarda daha etkili olmalıyız. Özellikle de Kosova -Türkiye arası güçlü ilişkilerin devam etmesi yönünde çalışmalarımızı artırmamız gerekmektedir.
10 yıl, devlet yapılanması anlamında kısa bir süre teşkil etmektedir, onun için tarihte kalma, devleti güçlendirme ve geleceğe taşımak amacıyla hepimiz, vatandaş, devlet görevlisi, öğrenci veya siyasi temsilciler olarak hepberaber elbirliğiyle daha etkili, daha bilgili ve daha fazla çalışarak devletimizi daha güçlü ve daha parlak geleceğe kavuşturmalıyız. Varolan tüm dinamikler ve sinerjileri birleştirirek, hepimiz için, tüm Kosovalılar için daha güzel bir yaşam ortamı ve ortak vatanı yaratabiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle tekrardan herkese tebrik ve mutluluklar diliyorum. Kosova Cumhuriyeti’nin 10. Bağımsızlık yılını kutluyorum.

Saygılarımla

Mahir Yağcılar
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı
Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı