Logo Loading

Genel Başkanımız Mahir Yağcılar’ın Ankara Temasları

Genel Başkanımız Mahir Yağcılar’ın Ankara Temasları

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, TİKA daveti üzerine 2.Balkan Buluşmasına katılırken, buluşmaya katılan başta T.C. Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve çok sayıda bakan, milletvekili ve bilim adamlarıyla görüşmelerde bulunmuştur. Çalıştayın ana teması olan Tarih, Kültür ve Kimlik konusunda ayrıca çok sayıda katılımcılarla fikir alış verişinde bulunmuştur.

İki günlük Ankara ziyareti esnasında Yağcılar ayrıca çok sayıda ikili görüşmelerde bulunmuştur.

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmesinde Kosova’nın uluslararası toplumla tam olarak bütünleşmesi ve Türkiye`nin Kosova’ya verdiği önem ve desteği vurgulanmıştır. Kosova makamlarının ekonomik kalkınmaya yönelik çalışmalarını memnuniyetle izlendiği ve bu çabalara desteklerin devam edeileceği ifade edilirken, ayrıca Kosova Türk Toplumuna dair desteklerin devamı yenilenmiştir. Terörle mücadele konusunda da FETÖ, PYD, PKK, DEAŞ ve diğer örgütlerin faaliyetlerinin zarar verici olduğu belirtilmiş ve kınanmıştır. Bakan Yağcılar, devam etmekte seçim sürecinin sükunet içerisinde devam etmesini dilerken, Türkiye’nin istikrarlığının Türkiye için önemli olduğu kadar bölge için de önemli olduğunu vurgulamıştır, dolayısıyla seçimlerde başarılı sonuçlara ulaşılması dileklerini ifade etmiştir.

Bakan Yağcılar, Ankara temaslarının devamında TİKA başkanı Serdar Çam ve YTB başkan vekili Ahmet Algan’la da görüşmüştür. Bu görüşmelerde de Kosova’ya desteklerin devam etmesi istenilirken, özellikle ekonomi, kalkınma, girişimcilik, medya ve eğitim projeleri konusunda yeni çalışmların yapılması istemleri sunulmuştur.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli ziyareti esnasında özellikle Türkiye`nin bundan böyle de güçlü bir devlet olarak uluslararası arenadaki varlığına devam etmesi gerekliliğinin altı çizilirken, bugüne kadar Türkiye dışında yaşayan Türk topluluklarına sunulan desteklerden dolayı sayın Bahçeli’ye teşekkür ve saygılar sunulmuştur.

Bakan Yağcılar son olarak resmi ziyaretler çerçevesinde Safranbolu belediyesini ziyaret ederek, belediye başkanı Fatih Ürkmezer`i makamında ziyaret etmiştir, 1994 yılından beri Unesco`nun koruması altında olan tarihi ve turistik kenti olan Safranbolu`nun tecrübelerinden yararlanmak amacıyla gelecekte Prizren belediyesi ve diğer belediyelerle işbirliği konuları ele alınmış ve karşılıklı öneriler sunulmuştur. Görüşme, Safranbolu tarihi semti ve evlerinin ziyaretiyle tamamlanarak ilerili dönemlerde karşılıklı ziyaretlerin gerçekleşmesi kararlaştırılmıştır.