Logo Loading

Genel Başkanımız ve Bakanımız, Avrasya Ekonomi Zirvesinde Konuşmacı Olarak Yer Aldı

Genel Başkanımız ve Bakanımız, Avrasya Ekonomi Zirvesinde Konuşmacı Olarak Yer Aldı
Marmara Gurubu Vakfı tarafından düzenlenen 25.Avrasysa Ekonomik Zirvesi kapsamında, Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka, “Gıda, Arz ve Emtiada Kriz” panelinde konuşmacı olarak yer aldı.
Fikrim Damka ; “Pandemi ve Savaş paniği gıdaya ulaşmada istikrarsızlığa neden oluyor.”
Başkanımız konuşmasında : “Dünyadaki gelişmiş ülkelerin uyanmaları gerekmektedir. Krizin sadece gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkeleri değil gelişmiş ülkeleri de etkilediğini açıkça görmekteyiz.
G7 ülkelerin toplantılarından çıkan bildirgelerin ne kadar uygulandığı ortada. Covid-19 döneminde devletlerin kapanma kararlarını gördük, fakat kapanarak bir sonuca varılmadığını gördüler. Eğer bu gıda güvenliğinde de aynı şey yaşanırsa bu bir felaket olur. Balkanlarda bazı ülkeler bu şekilde davranmaktalar.
Önümüzdeki yıllarda artan bir dünya nüfusu için yeterli besleyici gıda arzını sağlamak için “daha azıyla daha fazla üreten” doğa pozitif üretim ve tedarik modellerine duyulan ihtiyacın giderek daha fazla tanınması söz konusudur. Doğa pozitif üretim, doğayı korumak, mevcut gıda üretim ve tedarik sistemlerini sürdürülebilir bir şekilde yönetmek ve doğal ortamları restore etmek geri kazanmaya katkıda bulunabilirken, aynı zamanda tüm arazi kaynaklarının kalitesinin korunmasına da katkıda bulunabilir.” diye konuştu.