Logo Loading

Genel Başkanımızın Mahir Yağcılar’ın 2017 Yılı Değerlendirmesi ve Yeni Yıl Mesajı

Genel Başkanımızın Mahir Yağcılar’ın 2017 Yılı Değerlendirmesi ve Yeni Yıl Mesajı

2018 yeni yıl arifesinde öncelikle herkesin yeni yılını kutlar, esenlikler dilerim. Yeni yılın sizlere, ailelerinize, tüm dünya ve insanlığa refah, barış, huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. 2018 yılının, 2017 ve önceki yıllara nazaren daha güzel, daha umutlu ve mutlu olmasını diliyorum. Kosova’nın daha gelişmiş ve güçlü, toplumumuzun daha bir ve kuvvetli, toplumsal temsiliyetimizin artığı, partimizin daha dinamik ve etkili olduğu, var olan değerlerimize yeni değerlerin katıldığı bir yıl olmasını diliyorum.

Bilindiği gibi 2017 yılı Kosova için olduğu kadar, toplumumuz ve partimiz için de bir sınama yılı olarak nota geçecektir. Erken Meclis seçimleri, belediye seçimleri ve diğer siyasi ve toplumsal olaylar Kosova’yı olduğu gibi bizleri de etkilemiştir. Kosova siyasi sahnesinde ki yeni akımlar bizleri de etkilemiştir. Gerçekleşen seçim süreci ve sonuçları, sınır anlaşması, özel mahkemenin kurulması, uluslararası ve Türkiye-Kosova ilişkileri, Türk toplumunun hak ve çıkarlarının korunması, dillerin ve eğitim haklarının kullanılması bunların başındadır. KDTP olarak tüm bu sınamalar karşısında dik durarak gereken tutum ve tavırları sergilemişizdir. Kosova Cumhuriyeti çıkarları çerçevesinde çalışarak, hem toplumumuzun durumunu hem uluslararası toplum ve Türkiye ilişkilerin düzeltilmesinde aktif rol alarak çabalarımızı sunmuşuzdur. Parlamento seçimlerinde elde edilen başarıya göre iki milletvekili ve bakanla temsil edilerek başarımızı taçlandırmış, önümüzde ki dönemde bakan yardımcıları ve diğer görevlerle beraber bu başarıyı daha da güçlendireceğimize inancındayız. Başta Mamuşa Belediye Başkanı olmak üzere, seçilen diğer belediye meclis üyelerimizle beraber yerel düzeyde de temsiliyetimizi artıracağımızı, belediye meclis üyelerimizin olmadığı belediyelerde de parti ve sivil örgütlerimizin daha aktif çalışmalarıyla halkımızın beklentilerine bundan böyle daha iyi cevap verebileceğimize inanmaktayız. Diğer taraftan iki seçimlerde gösterdiğimiz başarılı performansa rağmen, Kosova siyasi sahnesinde ki partiler arası yeni pozisyonlanmalar ve gelişmeler ister istemez partimizde ki iç düzeni etkilemiş ve yeni bakışlara yol açmıştır. İnanıyorum ki tüm merkezi ve belediye organlarının tamamlanmasından sonra, bu siyasi hareketlerin etkisi azalacak ve partimiz normal çalışmalarına devam edecektir. Bu anlamda partide ki iç düzen, parti tüzüğü ve demokrasi kurallara göre şeffaf ve geniş katılımlı istişareler neticesinde sağlanılacaktır. Partinin seçim takvimi bellidir ve yasalara göre uyumludur, dolayısıyla partinin düzenli çalışmaları ve istikrarlığı her partilinin en başta ki görevi olduğunu düşünerek bu bağlamda önümüzde ki dönemde parti organları tarafından gereken adımlar atılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle tekrardan çalışmalarımızda ve seçim kampanyası esnasında, genel anlamda partimizin istikrarlığı ve işlevselliği sağlanmasında desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza, partililerimiz ve yetkililerimize teşekkür eder, herkesin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.