Logo Loading

Genel Başkanımızın Yeni Yıl Mesajı

Genel Başkanımızın Yeni Yıl Mesajı

2020’ye girerken

Değerli partililerimiz, kıymetli vatandaşlar

Geride bıraktığımız 2019 yılı devletimiz, toplumumuz ve özellikle de partimiz açısından köklü yönetim değişikliklerinin yaşandığı, önemli gelişmelerin hayat bulduğu, hareketli günlere sahne olan bir yıl olarak hafızalarımızdaki yerini alacaktır. Tarihsel sorumluluğumuzun yüklediği misyonumuz çerçevesinde, parti olarak, geleneklerimize ve çağımıza uygun bir şeklide hareket etme gayreti göstererek, Kosova Türk Toplumunun talep ve ihtiyaçlarına yönelik somut çalışmaları hayata geçirdiğimiz bir yıl oldu.

Sosyal yardım faaliyetleri çerçevesinde, ihtiyaç sahibi ailelerimizin ev sahibi olma hayallerine kavuşmalarına ufak da olsa katkı yaparken, ibadethanelerimizin bazı yükümlülüklerinden muaf olması konusundaki gayretlerimizin meyvesini de aldık. Uzun yıllardır verdiğimiz Türkçe mücadelemizin yapı taşlarından olan Türkçe sürücü ehliyeti sınavlarında sonuca ulaşarak halkımızın en önemli taleplerinden birini hayata geçirdik. Diğer yandan “sağlıksız” bir Sağlık Sistemine sahip bir ülkede yaşadığımızın bilinciyle, bu alandaki ihtiyaçlara çözüm bulmayı, vatandaşlarımızın yaralarına merhem olmayı önceliklerimizin arasında yer vermeye devam ettik.

Haziran ayından itibaren başlayan parti içi seçim maratonunun, Kasım ayında gerçekleşen genel başkanlık seçimi ile nihayete ermesiyle birlikte, partimizde 20 yılın ardından köklü değişimler yaşanarak, bayrak teslimi yapıldı. Genel Başkanlık görevi ile birlikte, şubelerimiz ve genel merkezimizde yaşanan yönetim değişiklikleri, günümüze uygun politikalar belirleyip, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına çözüm bulmaya odaklanacak, çalışmalarına ekip ruhunu yansıtacak yeni bir teşkilat yapılanmasına zemin hazırlamıştır.

Öte yandan Başbakanın istifasıyla gündeme gelen erken genel seçimlerin, Ekim ayında gerçekleşmesiyle birlikte ortaya çıkardığı sonuç, vatandaşın, ülkeyi kalkındırabilecek, farklı bir yönetim anlayışına duydukları özlemi ortaya koymuştur.

2020 yılının ilk günlerinde, hükümet kurma çalışmalarıyla birlikte hareketli günler yaşayacağımız ortadadır. Bu süre zarfında hükümetin bir an önce kurulup, devlet kademelerindeki yapılanmaların bir an önce tamamlanarak çalışmalara başlanmasını arzu ediyoruz. Biliyoruz ki devletimizin kaybedecek bir günü bile yoktur.

Devletimiz Kosova Cumhuriyeti ile Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti arasındaki tarihsel bağın içinde en önemli düğüm olan Türk Toplumunun, mevcut pozisyonunu güçlendirerek ikili ilişkilere katkı sağlamayı devam etmesi öncelikli gayemizdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgedeki varlığı, Kosova yanısıra bölge ülkeleri için de barış ve huzurun teminatı olmaya devam edecektir.

2020 yılının, Kosova geneli için olduğu kadar Türk Toplumu için de, bireysel ve toplumsal hakların uygulandığı, seyahat kısıtlamalarının ortadan kalktığı, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde önemli mesafelerin katedildiği, Türkiye ile her alandaki mükemmel ilişkilerimizin daha da genişleyerek arttığı, her açıdan olumlu ve verimli bir yıl olmasını umut ediyorum.

Partimizin tüm bu alanlarda aktif rol alacağını ve toplumumuz ile devletimizin ortak menfaatlerini gözeterek hareket edeceğini belirtmekten memnuniyet duyuyorum.

2020 yılının tüm Kosova, Türk Toplumu ve dünyamız için huzur, sağlık ve kalkınma yılı olmasını temenni ederim.

Saygılarımla
Fikrim DAMKA