Logo Loading

Genel Başkanımız,Türkiye-K.Makedonya-Kosova Üçlü Sosyal-Ekonomik Toplantısına Katıldı

Genel Başkanımız,Türkiye-K.Makedonya-Kosova Üçlü Sosyal-Ekonomik Toplantısına Katıldı
Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka, Makedonya-Üsküp’te, Makedonya Türkiye Ticaret Odası- MATTO, Kosova Türk Ticaret Odası- KTTO ve ESNAF İşadamları ve Esnaflar Derneği işbirliğinde, Türkiye – Kuzey Makedonya – Kosova üçlü sosyo-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi toplantısına katıldı.
Toplantıda, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bytyqi, T.C. Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski, KTTO Başkan Yardımcısı Ayhan Demirkan ve Esnaf Derneği Başkanı Varis Xhejlani yer aldı.
Söz alan Başkanımız : “Türkiye-Kuzey Makedonya-Kosova arasında var olan ticaret hacminin ve yatırımların ekonomilerimize sağladığı destek büyük bir önem arz etmektedir. Bugün burada bulunduğumuz bu ve bu tür toplantılarda yapılacak istişare ve iştirakların tarihsel, kültürel bağlarımızla birlikte ekonomik ve ticari bağlarımızı daha da güçlü kılacağından hiç şüphem yoktur.
Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı olarak hem pandemi döneminde, hem de pandemi dönemi sonrası için işletmelere ve girişimcilere sunduğumuz destekleri devam ettireceğiz. Kosova’nın 2022 yılı bütçesi Kosova Meclisinde onaylanma aşamasındadır. Bütçenin onaylanmasının akabinde çalışmalarının sonuna geldiğimiz Bölgesel Kalkınma Yasasını da hükümetin onayına sunacağız. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte yatırımcılarımıza bölgelerimizde daha kapsamlı ve sağlıklı yatırım fırsatlarını sunmayı hedefliyoruz. Böylelikle siz iş insanlarının girişimci, gelişimci, çevreci, akıllı ve sürdürülebilir yatırmınlarınız, bizlerin destekleri ve teşvikleri ile bu yeni dönemde de vatandaşlarımıza ve iş dünyasına katkısını sunmaya devam edeceğinin altını çizmek istiyorum.
Bölgede ülkelerimiz ve şehirlerimizi birbirine yakınlaştırarak ve aradaki engelleri kaldırarak var olan potansiyel ticari ve ekonomik hacmini arttırmayı ve yatırımcılara daha iyi imkanlar sunarak stratejik yatırımların yapılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Önümüzdeki günlerde iki Başbakan Yardımcısı ve iki Bakan birlikte Bursa-Ankara-İstanbul güzergahında iş insanlarımızın katılımıyla ticaret odalarını ziyaret edip, aramızdaki işbirliğini güçlendirerek yatırımları arttırmayı hedefliyoruz.
Ticaret odaları arasında kurulacak işbirliği ile Türkiye’den Balkanlara yaratılacak yeni yatırım imkanları ile bölgede sosyo-ekonomik alanda yapılması planlanan çalışmaların kısa zamanda somut sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.
Toplantı, ekonomik veriler ve yatırım imkanları hakkında sunumlar ile devam ederek, düzenlenen kokteyl ile sonra erdi.