Logo Loading

Genel Başkan’ın Kampanya açılışındaki konuşması

Genel Başkan’ın Kampanya açılışındaki konuşması

KDTP seçim kampanyasının resmi açılışı törenli bir şekilde Prizren’de yapıldı. Toplantıda Parlamento ve yerel seçimlerde yarışacak olan tüm adayların tanıtımı yapıldı. Genel Başkan Mahir Yağcılar’ın konuşmasını olduğu gibi veriyoruz:

Saygıdeğer soydaşlarım, kıymetli konuklar ve basın mensupları,

Kosova Demokratik Türk Partisi 2007 Kosova Meclisi seçimleri, Belediye Meclisleri seçimleri ve Belediye Başkanlık seçimleri kampanyasının resmi açılışına hoş geldiniz.

Duyan, gören ve konuşan parti, başka sözle halkın elçisi olarak bu seçimlere katılıyoruz. Yaptıklarımızla gurur duymakla birlikte, gelecekte yapacaklarımız konusunda da daha iddialıyız. Desteğinizi tazelemek, güveninizi yenilemek istiyoruz.

Değerli halkım,

Kosova önemli ve kritik bir dönemden geçmektedir. Kosova’yı seçimlerden sonra tarihi gelişmeler ve kararalar beklemektedir. Kosova’nın bağımsız devlet olması ve uluslararası toplum tarafından tanınması beklenmektedir. Parti olarak başkan Ahtisari’nin önerisini desteklediğimizi bir daha tekrarlamak istiyorum. Bu konu üzerinde önümüzde ki Anayasa çalışmalarında da tutumumuzu ve kazanılmış haklarımızı belirteceğiz. Kosova statü süreci konusunda çok sayıda görüşmeler, konuşmalar ve değerlendirmeler yapıldığından dolayı bu konu üzerinde fazla kalmak istemiyorum.

Ancak, insan hakları, Türk topluluğunun çıkarları, ekonomi, eğitim, kültür ve diğer önemli konular, şimdi de konuşulacaktır. En gelişmiş devlet ve toplumlarda bile bu konular tükenmeyen konulardır. Kosova Demokratik Türk Partisi ve Kosova Türk Topluluğu için ise, hiç mi hiç bitmeyen konular ve gündemlerdir. Bu konular bizim bitmeyen davamızdır. Bu davada durmayacağız, mücadelemiz her zaman devam edecektir. Bu kaderi tüm azınlık toplulukları yaşamaktadır ve bunu hafifleştirmemiz lazım. Geleceğimizi teminat altına almalıyız. Kendimize sahip çıkmalıyız. Bunun yolu mücadele, birlik ve beraberlik ile başarılı seçim sonuçlarına sahip olmaktır. Teminatımız 79 numarada ki KDTP ve adaylarımızdır. Bunun başka yolu ve adresi yoktur.

Saygıdeğer soydaşlarım,

Bu yıl ki seçimler biraz karmaşık olcaktır. Aynı anda üç ayrı oy pusulası olacaktır. Oy pusulaları tercihli yani açık olcaktır. Aslında demokrasi açıdan çok hoş bir şey, ancak teknik ve zaman açısından sorunlu olabileceğini şimdiden bildirmek istiyoruz. Bildirmek istiyoruz ki seçim günü hazırlıklı olasınız, kimseler sizi yanlış yönlendirmesin. Bu sebeple sizlere tanıtım kitapçıkları, filmleri ve çeşitli afişler hazırladık. 17 Kasım seçim günü oylamaya hazırlıklı gitmelisiniz ve ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Kendi kendinizin efendisi olacaksınız. Ve oylama esnasında aldığınız ilk kırmızı oy pusulası Parlamento seçimlerin pusulası yani milletvekili seçim pusulası olacaktır. İlk yapacağınız sol taraftaki partimizin 79 numaralı kutucuğunu işaret etmektir. 79 numarayı işaret ettikten sonra sağ taraftaki aday numaralarınızı işaret etmektir. 16 adayımızdan istediğiniz aday veya en fazla on adayı işaret edebilirsiniz. Benzer işlem mavi renkte ki Belediye Meclisi oy pusulalarında yapılacaktır. Belediye Başkanı seçimi için sarı renkte oy pusulası verilecektir, yapılacak iş 79 Numarada ki KDTP adayı olan Ercan Şpat kutucuğunu işaret etmektir.

Seçimlere katılma ve oy kullanma her vatandaşın vatani ve milli görevidir. Geleceğimizi teminat altına alalım, yolumuzu belirleyelim. 79 numarayı işaret edelim.

Değerli halkım,

6 yıl önce büyük belirsizliklerle hep beraber bu yola başlamıştık. 6 yıl önce yeni Kosova’da aynı günde yani 17 Kasım 2001 yılında ilk demokratik seçimlere katılmıştık. Yolumuz belirsizdi, çok kapılar bizim için kapalıydı. 18 Kasım günü yüzümüz gülüyordu tüm kapılar bir bir açılmaya başlamıştı. Başarıya ulaşmıştık zor görünen 3 milletvekili getirmiştik, bir yıl sonra de belediyelerde yer aldık. O güne kadar çok kapalı olan kapılar, bir bir açılmaya başladı, Türkçe’miz yeniden canlanmaya başladı, öğrenci sayıları okullarda arttı, eğitim kalitesi artırıldı, eğitim fakültesinde Türkçe bölüm açıldı, kontenjanlar hem T.C Üniversitelerinde hem de Priştine Üniversitesinde artırıldı. Türkçe kitaplar basılmaya başladı, derneklerimiz güçlenmeye ve Prizren dışına da yayılmaya başladı. Tek Türk köyümüz olarak bilinen Mamuşamız, kasabaya dönmeye başladı ve belediye adayı oldu.Ve kısmetse en kısa zamanda belediye yapacağızdır. Sağlıkta soydaşlarımızın şifalarını sağladık, derman olduk. Hastanelerin durumlarını düzelttik hizmeti ön plana koyduk. Prizren hasta hanesi bugün Kosova’da en iyi donanmış ve hizmet veren sağlık kurumudur. Bunu ortaklarımızla yapmaya başardık. Prizren’de 5 yıl önce altyapı ne durumdaydı hepimiz iyi biliyoruz. Bugün ne durumda Kurila başta olmak üzere seçmenlerimizin yoğun yaşadığı semtlerde caddeler, parklar, okul onarımları ve çeşitli diğer hizmetler gerçekleştirdik. Kültür ve tarihi eserlerimize sahip çıktık, koruma altına ve onarım listelerine aldık. İstihdam konusunda mezunlarımıza yardımcı ve rehber olduk. Yatırımların gerçekleştirilmesinde ve bilhassa T.C ilişkilerinde kılavuz olduk. Gençlerimizi hayata katmak, geleceğe bağlamak ve kötü huylarda uzak tutmak için elimizden geleni yaptık. Emekliler ve mağdurları hep destekledik yardımlarımızı sunduk. Anne ve bacılarımızı Türk çağdaş kadınları gibi olmalarını yönlendirdik.

Hepsi bunlar bizim bu siyasi yola başladığımız misyonun bir parçasıydı. Bu misyona parti olarak, toplum olarak üstlendik ve sayenizde başardık. Sizlere bir daha teşekkür ediyorum. Desteğinizle ve çalışmalarımızla, önceden uluslararası toplumu gözünde tanınmayan toplumdan, örgütlü ve mücadeleci toplum niteliğine ulaştık. Türk toplumu olarak yerimizi bulduk. Bunu siz sağladınız, bunu devam etmeye bizler hazırız. Yetki verin ki yolumuza devam edelim. Türk Toplumu, sizler en iyisine layıksınız. Türk toplumu onurlu ve mücadelecidir. Türk toplumu ne istediğini ve nasıl başaracağını iyi bilir. Yolumuza devam etmek ve başarımıza ulaşmak için önümüzde 79 numarayı işaret ederek sağlayabiliriz. Beraber gidelim, bölünmeye müsaade etmeyelim, birbirimizle buluşalım.

Gerçi bugünler herkes birileriyle buluşuyor ve çeşitli bayraklar sallanıyor. Biz de sizleri Türkiye’yle buluşturuyoruz. Kosova’yı Türkiye’ye yakınlaştırıyoruz. Türkiye’yle buluşalım, oyumuzu verelim, seçimlere katılalım.

Değerli halkım

KDTP olarak Kosova anlamında küçük bir partiyiz, ancak önemli, kilit ve siyasi dengeyi sağlayan partiyiz. Bunu Arnavut partiler, uluslararası toplum da iyi biliyor. Dolayısıyla hepsi ağzımıza bakıyor, cevaplarımızı bekliyor Biz ise seçim sonrası cevabımızı vereceğiz. Eğer başarılı olup şimdiki 3’ten milletvekili sayımızı 4 veya 5 çıkarmış olursak o zaman cevabımız da değerli olacaktır , elimiz de güçlü olacaktır. Bizi seven, Türkçe’yi seven, eğitimize değer veren, kültür mirasımıza beraber sahip çıkan, daha fazla işveren tarafa cevabımız olacaktır. Prizren Belediyesi’nde ve diğer belediyelerde belediye meclis üyelimizin sayısını artırmış olursak, o zaman Türkçe ve eğitimimiz tüm Kosova’da canlı olacaktır. Bu cevaplar daha fazla imkan demektir. Başarı elde etmek için birçok argüman ve sebebimiz var. Kosova meclisi için 16 güçlü ve her göreve üstlenmeye hazır milletvekili adayımız bulunmaktadır. Belediye Meclislerinde daha iyi hizmet için adaylarımız vardır. Prizren Belediye Başkanı adayı da Prizren’e layık ve en iyi yönetecek bir adayımızdır.

Bunların gerçekleşme yolu oy pusulasından geçer ve bunun teminatı KDTP adaylarıdır.

Başarı neticesinde dediğim gibi daha fazla iş imkanı olacaktır. Yatırımlar daha hızlı ve güvenilir olacaktır. Türk dilinin resmiyeti korunacak ve kullanımı genişletilecektir. Eğitimimiz güçlendirecektir. Tarihi ve kültür eserlerimizin sahipleri olcaktır.T.C ve Kosova arasında her yönlü işbirliği güçlendireceğiz. Geçen hafta başbakan Sayın recep Tayip Erdoğan ve diğer liderler bunun garantisini verdiler. Yeter ki varlığımıza sahip çıkalım ve beraber olalım. Bunu geçmiş yıllarda yaptık, be seçimlerde ve seçim sonrası da yapacağız.

Başarımız yeni sınıflar, yeni ve daha fazla kontenjanlar demektir. Yeni okullar ve yeni uygun şartlara göre dershaneler demektir. Bunları Mamuşaya yaptırdığımızı gibi, Anakara kardeş belediyeler sayesinde diğer bölgelerde de yapacağız. Başbakan profesyonel tiyatromuzun kurulmasında tam desteğini sunmuştur, diğer derneklerimizi düşünerek Kültür Merkezlerinde de ısrarlı olacağız. Yatırımlar için TOBB olduğu gibi diğer devlet ve devlet dışı kurumlardan yatırımların sağlanılması için garantiler sağlayacağız.

Ancak tüm bunların yerine getirilmesi bile, tüm ekonomi, iş, enerji, eğitim ve diğer sorunların özümlenmiş anlamına gelemez. Bunları birileri seçmenler satabilir, Kosova için daha fazla çalışmak ister, temiz toplum ister, işlevsel adliye ister, daha fazla samimiyet ister.Rüşvet ve olumsuzluklardan arındırılmış Kosova ister. Bunlara ulaşmak sabır, dayanışma, birlik ve beraberlik ister. Dolayısıyla yerimizi ve konumumuzu risk altına getirmeyelim, oyumuza başkalarına boşuna vermeyelim.

Değerli halkım

Son günlerde oy puslularındaki Türkçe skandalı, başka listelerde Türk adayların yer alması, bizi bölmek demektir, bu topraklarda Türk unsurunu azaltmak demektir. Bunlara müsaade etmeyelim, bu önemli günlerde daha fazla birbirimize sahip çıkalım.

Fırsattan yararlanarak ve bu ortamda, hem Kosova de Anavatanımız Türkiye önemli ve kritik dönemden geçtiklerini bir daha hatırlatmak istiyorum. Dolayısıyla bu dönemde her zamandan çok kenetlemeye ihtiyacımız vardır.

Bu vesileyle eskiden aramızda olan parti değerlerimiz için mücadele eden ve aramızdan ayrılan merhum KDTP’lileri ve terör elinden düşen tüm Mehmetçikleri saygıyla anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum.

Sonunda bir daha bu seçimler Kosova’ya, Kosova Türk topluluğuna, partimize ve hepimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim “Kosova tüm Kosovalılarındır” der hepinize hayırlı akşamlar, program ve iddialı adaylarımızla beraber kalmanızı dilerim.