Logo Loading

Genel Merkezimizin Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) tarafından yayınlan 6 Ekim Seçimleri resmi sonuçlarına yönelik açıklaması

Genel Merkezimizin Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) tarafından yayınlan 6 Ekim Seçimleri resmi sonuçlarına yönelik açıklaması

25 Eylül 2019 tarihinde resmi kampanya ile başlayıp 27 Kasım 2019 tarihinde Merkez Seçim Komisyonu’nun resmi sonuçları açıklaması ve onaylamasıyla sona eren 6 Ekim Erken Genel Seçim sonuçlarının Kosova Cumhuriyeti’ne, Kosova Türk Toplumuna ve partimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Açıklanan resmi sonuçlara göre Kosova genelinde 6788 oy alan Kosova Demokratik Türk Partisi, önümüzdeki yasama döneminde Kosova Meclisinde Fikrim Damka ve Fidan Brina Jılta tarafından temsil edilecektir.

Kurumsal kimliğini her zaman önde tutma gayreti içerisinde olan partimiz, bu geleneğini daha güçlü bir şekilde devam ettirmek için var gücüyle çalışacaktır. Genel Merkez, Başkanlık Kurulu ve Merkez Yönetim Kurulu tarafından, Kosova Cumhuriyeti ve Kosova Türk Toplumunun çıkarları doğrultusunda alınacak kararlar, seçilmiş ve partimiz tarafından ataması yapılacak partililerimiz için temel rehber niteliğini taşıyacaktır.

6 Ekim Erken Genel Seçimlerinde almış olduğumuz oy oranı partimizi tatmin etmekten çok uzaktır. Ancak alınan oy sayısı, partililerimiz, gönüllülerimiz ve en önemlisi de milletvekili adaylarımızın yapmış oldukları özverili çalışmalara gölge düşürmemelidir. Bu vesile ile seçim boyunca gecesini gündüzüne katarak, sağduyulu davranışlardan ödün vermeyen parti üyelerimize ve halkımıza teşekkür ederiz. Tatmin edici olmayan bu sonucun elbetteki muhasebesi yapılacak, sorunlar, eksiklikler tespit edilerek önümüzdeki süreçte partimizi hak ettiği yere taşıyacak kararlar ivedilikle alınacağından kimsenin şüphesi olmasın.

6 Ekim tarihinde gerçekleşen seçimin resmi sonuçlarının ancak ve ancak 27 Kasım tarihinde açıklanması, halkımızın merkesi kurumlara, oylama ve sayılma süreçlerine olan güvenlerinin sarsılmasına neden olmuştur. Birçok oy merkezinde yeniden sayıma gidilmesi ve yeniden yapılan sayımların ardından sonuçlarda değişimlerin olması, oy sayım sistemi ve usüllerinin gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Halkımızın kafasında en ufak soru işaretine mahal vermeyecek oy sayım ve gözlemleme mekanizmalarının oluşturulmasına yönelik çalışmaların biran önce başlaması gerektiği kanaatindeyiz. Halkımızın sandığa yansıttığı iradesinin sonuçlara da yansıması hepimizin en asli görevidir.

Bu vesile ile 6 Ekim seçimlerinin galibi Vetëvendosje hareketini ve lideri Albin Kurti’yi tebrik ediyor, merkezi kurumların oluşumunda partimizin her zaman olduğu gibi yapıcı rölünü sürdüreceğini kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.