Logo Loading

Hamit Boynik Mevlit ile Anıldı

Hamit Boynik Mevlit ile Anıldı

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Hamit Boynik için Kosova Demokratik Türk Partisi, Prizren Emin Paşa Camii’nde Mevlit okuttu.

Mevlit’e başta Hamit Boynik’in aile üyeleri ve yakınları olmak üzere, KDTP Genel Başkanı ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Tarım ve Kırsal Gelişme Bakan Yardımcısı Fikrim Damka, Topluluklar ve Geri Dönüş Bakan Yardımcısı Rifat Krasniç, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği Temsilcileri, KDTP Prizren Şube Başkanı Orhan Lopar, Hamit Boynik’in arkadaşları sevenleri, ses sanatçıları ve Emin Paşa Camii cemaati katıldı.

Yatsı namazından sonra okunan Mevlit’ten önce bir konuşma yapan Çevre ve Alan Planlama bakanı mahir Yağcılar, merhum Hamit Boynik’in KDTP’nin yapıtaşlarından biri olduğunu ve hukuk alanındaki beyinlerinden biri olduğunu vurguladı. Daha sonra Hamit Boynik’in hayatından bazı kesitler sunan Bakan Yağcılar, “Hamit Boynik’in vefatı Kosova Türk aydınları ve KDTP için önemli bir kayıptır” dedi.

Yağcılar daha sonra Boynik’in aile üyelerine, sevenleri ve arkadaşlarına sabır dilerken merhumun mekanının Cennet olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Daha sonra başlayan Mevlid’i dinlemek üzere Emin paşa camii tamamen doldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Koordinatörü Tevfik Yücesoy Mevlit sonrası duayı okudu.

Çıkışta cemaate helva ve meyve suyu dağıtıldı.

KDTP Mahir Yağcılar’ın Hamit Boynik Anma töreninde konuşması:

Merhum Hamit Boynik’in değerli ailesi, akrabaları, arkadaşları, parti üyeleri ve siz değerli cemat en başta merhuma Allahtan rahmet ve aile hepimize başsağlıkları dilerim.Bu akşamki buluşmamızın nedeni Türk halkının seçkin aydınlarından ve KDTP’nin önemli kadrolarından biri olan Hamit Boynik’in vefatı ve onun ruhuna adayacağımız Mevlid-i Şeriftir.

1946 yılında Prizren’de doğan Hamit Boynik, daha genç yaşından itibaren, Türk halkının aydın ve ilerici kadrolarına katılarak, dernekler ve başka kuruluşlarda faaliyetlerde bulunarak halkına hizmet vermiştir. Altın nesil olan Öğretmenler Yüksek Okulunun altın mezunlarından biriydi. Uzun süre Mamuşa’da öğretmenlik yapan Hamit Boynik, Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra. Prizren Belediyesinde önemli görevlerde bulundu. Prizren Belediyesinde Müdürlük yaptığı yıllarda, Prizren’in önemli bir tarihi kent olarak gelişmesinde büyük katkılarını sundu. Hukuk ve idareyi bir araya getirdi. Toplum ve devleti yakınlaştırdı. Hak ve özgürlükler için toplumumuza mücadele alışkanlığı ve gönlünü aşıladı.

KDTP’nin kurucularından biri olan Hamit Boynik, partinin kurucusu olmakla beraber Merkez Yönetim Kurulu üyesiydi, Genel sekreterlik, danışmanlık yaptı. Aslında partinin hukuki temellerini kurdu, onu geliştirdi. Parti tüzüğünün ve bütün hukuki işlerin yapılmasında önemli çalışmalar yapmış, partide ki demokrasi çarkını başlatmış ve çarkın düzenli ve demokratik çalışması için önemli şahıs olmuştur. Parti ve topluma saygınlığı, otoriteyi ve değeri sağlamıştır. Partinin yeniden yapılanmasından sonra yine önemli görev olan Prizren İmar ve Planlama müdürü görevini yaptı. Ne hikmetse yine eski bir yerde ilk öğretmen olarak çalışmaya başladığı Mamuşa’da bu sefer yeni Mamuşa Belediyesinin kuruluş idari ordusuna katıldı ve her sefer olduğu gibi bu yeni yapılanmamanın başarıyla çalışması ve Mamuşa belediyesinin kurulmasına büyük hizmetler sunmuştur. Bu arada da yani 2009 yılında Kosova Yüksek Seçim Komisyonunda KDTP temsilcisi olarak Türk halkı için önemli bir göreve başladı. Yine her seferdinde olduğu gibi bu ödev ve göreve de hayır demedi. Haklar konusunda mücadelenin ön planda olduğunu ifade ederek hep bizleri cesaretlendirdi, nasihat etti, bizlere siyasetin pozitif ve parlak taraflarını öğretti. Prensip, sistem ve düzene bağlı kalmamızı öğretti. Abi’lik yaptı.

Üstün bir çaba, sonsuz bir gurur ve şerefle yaptığı bu görevler sırasında, maalesef kötü bir hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldı. Trakya Üniversitesi Edirne Hastanesi doktorlarının bütün çabalarına rağmen 27 Ocak 2010 akşamı amansız hastalığa yenik düştü…

Ancak onun eserleri ve kişiliği bizlerde ebedi kalacaktır. İnsanlara olduğu yakınlığı, nasihatleri ve prensipleri toplumuzda aşılanmış ve gelecek nesillere işleyecektir, değeri unutulmayacaktır.

Bu vesileyle camiamız adına kendisine Allahtan rahmet ve ailesine, onu çok sayan ve seven arkadaş ve dostlarına bir daha başsağlığı dilemekteyiz. Hastalık esnasında Trakya Üniversitesi ve doktorları tarafından gösterilen alaka ve yardıma teşekkür ediyoruz. Yine yardımını esirgemeyen ailesine, akrabalarına ve yardımlarını sunan herkese teşekkürü borç biliyoruz.

Bu akşam bizlere Mevlidi Şerifi okuyacak hocalara ve siz değerli cemaate geldiğiniz için de ayrıca teşekkür ediyoruz. Dostumuz, Abimiz, yöneticimiz merhum Hamit Boynik’in Ruhu şad mekanı cennet olsun.