Logo Loading

HARADİNAY’DAN TÜRKÇE’YE TAM DESTEK

HARADİNAY’DAN TÜRKÇE’YE TAM DESTEK

KDTP HEYETİ BAŞBAKAN HARADİNAY’LA GÖRÜŞTÜ

HARADİNAY’DAN TÜRKÇE’YE TAM DESTEK

Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP heyeti 22 Şubat günü Başbakan Ramuş Haradinay ile Başbakanlık binasında tek gündem maddesi olan Türk dili ve yazısının Kosova’daki durumu üzerine temaslarda bulundu. KDTP Genel Başkanı ve milletvekili Mahir Yağcılar, KDTP olarak bir dil dosyası hazırlayarak Başbakan Haradinay’a sundu. Yağcılar, Türkçe’nin durumu hakkında bir raporun yanı sıra bu raporu destekleyen 30 kadar belgeyi Haradinay’a iletildi. Yağcılar, geçmiş döneme ait bazı belgeler ve yaşanan sıkıntıların hakkında görüştüklerini belirterek, Başbakan Haradinay’dan tam destek gördüklerini bildirdi. Haradinay’ın Kosova’da KDTP’nin yapıcı bir rolü olduğundan bahsettiğini ifade eden Yağcılar, “Başbakan ayrıca Kosova’nın demokratik yollarla ileriye gittiğini ve her topluluğa daha fazla hak verme imkanının olduğunu dolayısıyla Türk dili statüsünün de 1977 yılı tarihli dil kanunundaki düzenlemelerden daha aşağıya düşmeyeceğini en azından o seviyede kalacağı vaatlerini” verdi.

Başbakanlık tarafından yapılan basın açıklamasında ise Başbakan Haradinay’ın, Mahir Yağcılar başkanlığındaki KDTP heyetini, Kosova için startlar planının uygulanması çerçevesinde Kosova’daki Türk dilinin düzenlenmesi konularında görüşmek üzere kabul ettiğini dile getirdi. Başbakan Haradinay, Türk toplumunun Kosova’da iyi entegre olmuş bir topluluk olduğunu ifade ederek, görüşmelerde hazırlamakta olan diller kanunu konusunu da ele aldıklarını bildirdi. Haradinay ayrıca, Türkçe’nin kullanılmasının Kosova’da daha önce düzenlenmiş olan seviyenin altında olmamasını arzu ettiklerini dile getirildi. Diğer taraftan KDTP Genel Başkanı Yağcılar, önümüzdeki günlerde dillerin kullanımını düzenleyen bir kanunun getirilmesinin beklendiğini söyledi. Türkçe’yle ilgili düzenlemelerin kanunsal bir zemine oturulmasının önemi üzerine duruldu. Yağcılar, Başbakan Haradinay’ın da bu konuda hemfikir olduğunu söyleyerek, toplantının çok verimli olduğunu bildirdi.

Toplantıya KDTP adına başta Genel Başkan Mahir Yağcılar, olmak üzere sayın Ercan Şpat, Ergin Köroğlu, Abdullah Bırvenik, Rifat Krasniç ve Saddetin Adiller katıldı.