Logo Loading

Her Zaman Yanınızdayız

Bir dizi görüşmeler için Türkiye’de bulunan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve KDTP Prizren Şube Başkanı Levent Buş iki günlük Ankara ziyaretini gerçekleştirdiler. Heyet Ankara’da yüksek düzeyde ve çok sayıda görüşmelerde bulundular. AK Parti genel merkezinde T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşen KDTP G. Başkanı Mahir Yağcılar tarafından Kosova’da ki gelişmeler ve seçim süreci hakkında bilgiler verildi. Kimliklerin Türkçe verileceği ayrıntıları üzerine sohbetler oldu. Başbakan Erdoğan yakın zamanda Kosova’ya gelme arzu ve düşüncesi içerisinde olduğunu belirterek, konuşmalarında birlik ve beraberlik cümleleriyle konuşmalarını özetledi. Ayrıca siyasi yetkililerimiz vasıtasıyla Kosovalılara selamlarını ileti.

Heyet ayrıca T.C. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’la görüşmede, Türkiye hükümeti ve devletine teşekkür etmekle beraber bundan böylede eğitim, sağlık, yatırımlar ve diğer alanlarda desteklerin sunulması talebinde bulunuldu. Başbakan Yrd. Bozdağ Kosova Türk toplumuna ve Kosova’ya her zaman desteklerini sunacakları vaatleri yanında, Türk toplumun iki devlet arasında işbirliğin ve iyi ilişkilerin kurulmasında önemli rolü oynadığını ve bu konuda Kosovalı Türk temsilcilerin katkısının büyük olduğunu ifade eti.
Siyasi temsilciler Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’yla sağlık projelerini görüştü ve gelecekte sağlık tedavisi, sağlık eğitimi ve sağlık altyapı oluşturmasında desteklerin devam edeceği sözünü yeniledi. Görüşmeler dahilinde siyasi temsilcilerimiz TİKA Başkanı Serdar Çam ve YTB Başkanı Kemal Yurtnaç ile eğitim kontenjanları, mesleki eğitim, girişimcilik ve kültür projelerini görüştü. Ziyaretin devamında heyet AK Parti dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yrd Mevlüt Çavuşoğlu, MEB Bakan Yrd. Orhan Erdem, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Hacetepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer ve Rektör Yrd. Yüksel Kavak, Marmara Vakfı Başkan Vekili Şamil Ayrımla görüşmeler gerçekleştirdi. Gerçekleşen istişarelerde Kosova ve Kosova Türk toplumunun güçlenmesi için çeşitli projelerin hayata geçirilmesi için ortak fikirler oluşturulurdu. Görüşmeler sonunda Genel Başkan ve Şube Başkanları da Kosova ve Kosova Türk toplumu adına teşekkürler iletildi.