Logo Loading

“Herkes İçin Daha İyi Bir Eğitim” Toplantısında Türk Eğitim Sorunlarıda Ele Alındı

“Herkes İçin Daha İyi Bir Eğitim” Toplantısında Türk Eğitim Sorunlarıda Ele Alındı

“Herkes İçin Daha İyi Bir Eğitim” başlıklı yuvarlak masa toplantısı Kameniça şehri Jehona hoteli salonunda yapıldı. Toplantı “ Project on Ethnic Relations” Fondasyonu tarafından örgütlendi.

Toplantıya Türk, Arnavut, Boşnak ve Romların katıldılar. Toplantının asıl amacıysa: Kosova’da çok dilli ve daha etkili bir sistemin nasıl gerçekleştirilebileceği konusu ele alınırken, günümüzde yansıyan durumun nasıl daha iyi bir hale gelebileceği konusu da ele alındı.

Toplantıda ele alınan konular arasında yeni okulların inşa edilmesi, azınlıkların kendi dillerinde eğitimlerini sürdürmeleri, eğitim sisteminin plan ve programı konuları da ele alındı.

Toplantıya: Fondasyon başkanı Livia Plaks, UNMIK şefi yardımcısı Stiven Shook, Kosova eğitim Bakanı Agim Veliu, Kosova eski Başbakanı Bajram Kosumi, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Ora partisi Meclis Grubu Başkanı Teuta Sahatçija, Kameniça Belediye Başkanı Shaip Surduli, Avrupa Konseyi, UNICEF, AGİT ve çok sayıda temsilciler de katıldı.

Toplantıya katılan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, toplantı esnasında Kosova’da Türk eğitimi sürecinden bahsederken; olumlu gelişmeler ve varolan sorunlar üzerinde odaklandı.

Yasaların uygun ve Türk dilinde eğitim olanakların yüksek olmasına rağmen uygulamada sorunların varolduğunu belirtti. Tüm Kitapların basılmaması, yeteri derecede eğitim idari ve siyasi temsilciliklerde Türk toplumuna ve diğer azınlıklara yer verilmemesi, plan ve programlardan halen bazı olumsuz başlıkların çıkarılmaması, azınlıkların dillerinde eğitimin devam etmesi için strateji ve özel bütçenin yapılmaması en başta gelen sorunu teşkil ettiğini vurguladı.

Toplantının sonunda azınlık dillerinde eğitimin geliştirilmesi için bazı sonuçların neticesinde UNMIK ve Kosova hükümetine başvurularda bulunulması ve bu konu üzerinde toplantıların yapılması öngörüldü.