Logo Loading

Heyecanlı ve Gecikmiş Bir Ziyaret

Heyecanlı ve Gecikmiş Bir Ziyaret

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır ve Komisyon üyelerinden oluşan heyet iki günlük Kosova ziyareti çerçevesinde Priştine ardından bugün öğleden sonra Prizren’e geldi ve Kosova Demokratik Türk Partisi genel merkezi ve Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret eden TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Bakan Yağcılar, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileriyle Kosova’daki Türklerin sorunlarını konuştular.

Kosova genel seçimlerinde KDTP’nin 1.2% civarında oy aldığını ve son seçimlerde artış kaydettiğini dile getiren Mahir Yağcılar, KDTP’nin çalışmalarını anlattı. Türk partisi olarak KDTP’nin iki misyonu olduğunu belirten Mahir Yağcılar, biri Kosova’nın kalkınmasına katkıda bulunmak, ikincisi de Kosova içinde haklarını aramak olduğunu vurguladı. Türkiye ile Kosova arasında iyi ilşkilerin olduğunu söleyen Bakan Yağcılar, kısaca Hükümet çalışmalarından da bilgi verdi.

“Bu ziyareti heyecanlı ve gecikmiş bir ziyaret olarak kabul ediyoruz” diyen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır, Kosova ziyareti süresince önemli görüşmeler yaptıklarını belirtti. “Yüzyıllardır Türk insanının var olduğu bir coğrafyada yaşıyorsunuz”, diyen Bozkır, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkilerin artarak gelişeceğini ve desteğin her zaman devam edeceğini söyledi.

Sivil toplum kuruluşların önemine de değinen Bozkır, “burada birlik ve beraberlik içerisinde olmanız çok önemli” diyerek, sivil toplum kuruluşları varlığının demokrasi için vazgeçilmez olduğunu ve onlara çok fazla iş düştüğünü hatırlattı. Türkçe eğitime desteğin devam edeceğini de belirten  Bozkır, ekonomik güçlenmenin öneminden konuşurken “Türk işadamları buraya ne kadar yatırım yaparsa, o kadar güvende olursunuz”, dedi.