Logo Loading

İhsanoğlu Bakan Yağcılar’la Bir Araya Geldi

İhsanoğlu Bakan Yağcılar’la Bir Araya Geldi

Meclis’teki konuşmasının ardından İhsanoğlu, Kosova  Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile bir araya geldi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan’ın da hazır bulunduğu görüşmenin ardından Kosovaport’a  açıklama yapan Bakan Yağcılar, İTT Genel Sekreteri  Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, Kosova’nın tanınmasında büyük katkıları olduğunu  belirterek, Kosova’ya desteklerinden dolayı Kosova Hükümeti, Kosova halkı ve Kosova Türk toplumu adına İhsanoğlun’na teşekkürlerini ifade etti. Bakan Yağcılar, Kosova’nın devlet olma sürecinde hem İhsanoğlu’nun hem de İİT’nin katkılarının büyük olduğunu anımsattı.

İTT Genel Sekreteri  Ekmeleddin İhsanoğlu Kosovaport’a  yaptığı açıklamada, İTT’ye üye olan 32 ülkenin Kosova’yı tanıdığını , tanımayan bazı devletlerin yakın bir tarihte Kosova’yı tanıyacaklarını belirtti.

“Biz tanıma sayısını artırmak istiyoruz. 56 devletin 56’sının Kosova’nın yanında durmasını sağlayacağız.  Kosova’nın meşru haklarını destekleyen önemli kararlar aldık ve biz bunları uygulamaya gayret ediyoruz. Biz bir an evvel Kosova’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) üye olmasını sağlayacağız” şeklinde konuşan İhsanoğlu, bugün yaptıkları  görüşmelerde, Kosova liderleri, Hükümet,i, başbakan, Cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve bakanların, Kosova’nın İİT ile olan işbirliğini artırmak istediklerine şahit olduğunu söyledi.

İhsanoğlu, Kosova’nın İİT’ye büyük ümitler bağladığını belirterek, “biz de muhakkak ki bunun gereğini yağacağız” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri  Ekmeleddin İhsanoğlu,  Kosova ziyaretinin ikinci gününde yarın Prizren’i ziyaret edecek. Prizren’de İhsanoğlu’nun Prizren’in fahri vatandaşı ilan etnmersi bekleniyor.