Logo Loading

İlkokul Öğrencileri Bilgilerini Tarttı

Öğrencilerin bilgilerini artırmak ve yeni bilgileri eklemek, dayanışma, birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi amacıyla Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Prizren Şubesi ve Kosova Türk Öğretmenler Derneği bilgi yarışması düzenledi.

Bu yılki ilk faaliyetlerini bilgi yarışmasıyla başlattıklarını söyleyen Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Ferhat Aşıkferki, KDTP ile ortaklaşa birçok projeye imza atacaklarını bir sonrakinin bağımsızlık günü nedeniyle 17 Şubat’ta yapılacağının da müjdesini verdi. Aşıkferki, yarışmanın gerçekleşmesi için seferber olan öğretmenlere teşekkür edip öğrencilere başarılar diledi.

KDTP Prizren Şube Başkanı Levet Buş, bu yarışmanın altı aydır hazırlandığını belirtti. Buş, yarışmada çocukların birbiriyle kaynaşması, sosyal aktivitede bulunması ve ileriye yönelik çocukların gelişmesini amaç edindiklerini belirtti. Bu tür faaliyetlerle Kosova’da Türklerin varlığının ve varlığının devamının tazdiklendiğini söyleyen Buş, yarışmayı hazırlayan öğretmenlere teşekkür edip öğrencilere başarı diledi.

Öğrencilerimizin geleceğin teminatı olduğunu belirten KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, öğrenci ve öğretmenleri bu güzel faaliyetten dolayı kutladı. “KDTP ve Kosova Türkleri olarak eğitimin ne kadar önemli olduğuna sürekli vurgu yaptık ve sürekli tekrarladık. Eğitimin başka bir alternatifi yoktur. Eğitimimiz bizi ayakta tutmuştur, eğitimimiz bizi ileriye götürecektir” diyen Yağcılar, öğrencilerden derslerini çalışmalarını istediği gibi öğretmenlerin de biraz daha fazla gayret göstermesi gereğine işaret etti. Konuşmasında öz güvenin önemine de değinen Bakan Yağcılar eğitimin yanında öz güvenin çok büyük önem sahip olduğunu söyledi ve çocuklardan kendilerine daha fazla güvenmelerini istedi.

Konuşmaların ardından Prizren’de Türkçe eğitimin verildiği beş ilköğretim okulunun altıncı, yedinci, sekizinci ve dokuzuncu sınıflar arasında bilgi yarışmasına geçildi. Önümüzdeki haftalarda da devam edecek olan yarışmanın ilk ayağında altıncı-yedinci sınıflar arasında “Emin Durak” İlkokulu 120 puanla en başarılı olurken, sekizinci- dokuzuncu sınıflar arasındaki yarışmada da “Mati Logoreci” İlköğretim okulu 110 puanla ipi göğüsledi.