Logo Loading

İnsan ve Topluluk Hakları Konferansı Bugün Prizren’de Yapılacak

İnsan ve Topluluk Hakları Konferansı Bugün Prizren’de Yapılacak

Bugün Dünya İnsan Hakları Günü tüm dünyada olduğu gibi Kosova’da da kutlanıyor. Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Gençlik Kolları Prizren Belediye Meclis Salonunda “İnsan Hakları ve Topluluk Hakları” başlıklı bir konferans örgütlüyor.

Prizren Belediye Meclisi Salonu’ndaki konferansta KDTP Genel Başkanı ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar ile Ulusal Demokrasi Enstitüsü Kosova Misyonu Başkanı Carlo Binda bildiri sunacaklar.

KDTP Prizren Şubesi Gençlik kolları tarafından düzenlenen konferans bugün saat 15.00’te başlayacak. Ulusal Demokrasi Enstitüsü Kosova Misyon Başkanı Carlo Binda’nın bildirisi Türkçeye simültane tercüme edilecek.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine Giden Yol

İnsanlara insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım hakların bulunduğu fikri ilk kez İngiltere’den ortaya atıldı.19. Yüzyılda Amerika ve diğer bir çok ülkelere yayılan bu fikir akımından sonra 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır.

Amerikan Cumhurbaşkanı Roosvelt ile İngiliz Başkanı Churcill tarafından imzalanıp duyurulan Atlantik Beyannamesinde insan hakları genişletildi. Bu beyannamede insanlara millet, inanç, ırk ayırımı gözetmeksizin herkes için eşit haklar konmuş ve yasaların korumasına verilmiştir.

24 Ekim 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler Örgütü’nün öncelikle amacı dünyada barışı ve güvenliği sağlamaktı. 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”ni kabul ve ilan etti. O günden itibaren her yıl 10 Aralık tarihi İnsan Hakları Günü olarak kutlanıyor.