Logo Loading
Fidan Brina Jılta

Fidan Brina Jılta

KDTP MİLLETVEKİLİ

Fidan Brina Jılta

KDTP MİLLETVEKİLİ

Fidan Brina Jılta kimdir?

22 Şubat 1971 Prizren’de doğdu. Öğretmen bir anne-babanın ikinci kızıdır. Annesi Messeret Brina Kosova’da Türkçe eğitime 44 yıl emek vermiş, babası Süleyman Brina Tan gazetesinin kurucusu, üniversitede öğretim görevlisi, Kosova Türk toplumunu muhtelip alanlarda temsil etmiş, aydın, siyasetçi, Kosova Türkleri’nin Lideri olarak bilinir.

Fidan Brina Jılta 4 yıl Tıp Fakültesinde okumuş, daha sonra buradan ayrılmış Priştine üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlayıp mezun olmuştur. Müzik okulunda 3 yıl Piyano dersi almıştır.

Yüksek Lisansını Prizren üniversitesinde Kültürel Miras ve Turizm Bölümünde tamamlamıştır.

Kosova’daki Doğru Yol, Kosova Türk Öğretmenler Derneği gibi derneklerde uzun süre yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.
2008 yılında KDTP Prizren Şube Meclisine seçilmiştir. 2008-2012 yıllarında KDTP Prizren Şubesi Eğitim Komisiyon Başkanlığını yürütmüştür. 2009-2013 yıllarında KDTP’den Kosova Cumhuriyeti Prizren Belediye Meclis  üyesi seçilerek görev yapmıştır. 2015 yıllında KDTP parti içi seçimlerinde ön sıralarda KDTP Yönetim Kurulu üyesi ve KDTP MYK üyesi seçilmiştir. 2015-2019 yıllarında KDTP Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürütmüştür.

1999 yılından bu yana Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapmış olan Fidan Brina Jılta, milletvekili seçilmesinin ardından öğretmenlik mesleğine ara vermiştir. Öğretmen Ekrem Jılta  ile evli ve iki çocuk annesidir.

Fidan Brina Jılta  6 ekim 2019 Kosova Parlamentosu’na Milletvekili seçilmiştir.

Yer Aldığı Komisyonlar

  • Eğitim, bilim, teknoloji, yenilik, kültür, gençlik ve spor komisyonu (ikinci başkan yardımcısı)
  • Topluluk hakları, çıkarları ve geri dönüşüm komisyonu (komisyon üyesi)
  • Dış ilişkiler ve diaspora komisyonu (komisyon üyesi)