Logo Loading
Fikrim Damka

Fikrim Damka

KDTP MİLLETVEKİLİ

Fikrim Damka

KDTP MİLLETVEKİLİ

Fikrim Damka kimdir?

16 Ekim 1972 tarihinde Prizren’de doğdu. 2002 yılında Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı olarak görev aldı. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) önerisiyle 2005 yılında Kosova Nüfus Sayımı Komisyonu üyesi olarak atandı ve 2011 yılına kadar hizmet verdi.

2007 yılında yapılan seçimlerde KDTP Prizren Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 2009 yılından bu yana KDTP MYK üyeliği ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2008 yılında Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı danışmanlığına getirilen Damka, 2009 yılında Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Bakan Yardımcılığına atandı. 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde ilk defa milletvekili olarak seçildi.

2014, 2017 ve 2019 yılında yapılan seçimlerde yeniden milletvekili olarak seçilen Damka, Kosova Meclisi’ndeki ilk döneminde Sağlık, Çalışma ve Sosyal Refah Komisyon Başkanlığı yaptı. İkinci döneminde Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Komisyonu Başkanlığı yapan Damka, 2016 yılında Kosova Meclisi Başkan Vekili olarak seçildi. 2017-2019 yılları arasında Bütçe ve Finans Komisyonu üyeliği görevinde yer aldı.

26  Aralık 2019 tarihinde Kosova Meclisi 7.Yasama Dönemi Kuruluş Oturumunda Türk,Boşnak ve Rom milletvekillerinin önerisiyle Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka, oy birliğiyle  topluluklardan sorumlu Meclis Başkan Vekili görevine seçilmiştir. Arnavutça, Sırpça ve İngilizce konuşan Damka evli ve iki çocuk babasıdır.

Yer Aldığı Komisyonlar

  • Sağlık ve sosyal refah komisyonu (ikinci başkan yardımcısı)
  • Bütçe ve Transferler Komisyonu (komisyon üyesi)
  • Kosova’daki özelleştirme sürecine ilişkin Parlamento Soruşturma Komisyonu (komisyon üyesi)