Logo Loading

Kaidanova Prizren’de KDTP Genel Başkanı ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Görüştü

Kaidanova Prizren’de KDTP Genel Başkanı ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Görüştü

Bu gün ABD Kosova Eşgüdüm Bürosu şefi Tina Kaidanova DSB Boşnak Partisi Şubesinde görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, DSB Başkanı Cezair Murati’nin yanı sıra Türk ve Boşnak Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri görüşmeye katıldı.

Toplantıda Türk Sivil Toplum Kuruluşlarından İbrahim Arslan, Zeynelabidin Ustaibo, Cemil Luma, , Kemal Şahin, Agim Müftü ve Mehmet Bütüç katıldı.

Yapılan görüşmede Kaidanova tarafından, Ahtisaari’nin Kosova Statü önerisiyle ilgili son gelişmeler aktarıldı.

Statü önerisi Birleşmiş Milletler konseyine dün resmi bir şekilde iletilirken, önerinin ABD hükümeti tarafından da desteklendiği belirtildi.

Katılımcılar tarafından Kosova statü önerisiyle ilgili düşünceler ortaya atıldıktan sonra, planın şu an için en iyi çözüm olduğunu ve Kosova istikrarlığının sağlayıp topluluk haklarının korunması için iyi bir olanak olduğu Kaidanova tarafından belirtildi.

Uygulamada ki bu önerinin Kosova’nın yeni anayasası ve diğer yasaların yazılması esnasında, plandaki temel esaslara dayanarak diğer beklentilerin ve hakların sağlanması çalışmaların sürdürüldüğü de belirtildi.

Kaidanova, gelecek dönemlerde de ABD tarafından Kosova’da ki bütün topluluklara her yönlü destek sunulacağı vadinde de bulundu.