Logo Loading

KAMUOYUNA DUYURU

KAMUOYUNA DUYURU

Değerli kamuoyu,

Partimizin Merkez Seçim Kurulu (MSK) üyesinin yapmış olduğu açıklamaların yanlış anlaşılmalara mahal vermemesi adına bu açıklamayı yapma ihtiyacı doğmuştur. Görev yaptığı kurumun siyaset yapma yeri olmadığı ve siyasi yorumlardan ziyade, profesyonel çalışmalara odaklanılması gerektiğini MSK üyemize hatırlattığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Diğer yandan seçim sürecinde kullanılan bazı söylem ve eylemlerin, hem bizleri hem de Kosova’da yaşayan diğer çoğunluk olmayan toplulukları derinden üzdüğü yadsınamaz bir gerçektir. Çoğunluk toplulukları temsilen siyasi sahnede faaliyet gösteren partilerin, toplulukların “içişlerine” müdahale etmeye çalışmasının yarattığı hassasiyetler seçim sonuçlarıyla birlikte gün yüzüne çıkmıştır. Bu çerçevede MSK üyemizin toplantıda dile getirdiği tepki uygun ortamlarda uygun muhataplarla ele alınacaktır.

Unutulmamalıdır ki Anayasa ile garanti altına alınan meclis kontenjanları, Kosova Cumhuriyeti’nin zenginlikleri olan Türk, Boşnak, Rom, Aşkali, Mısırlı ve Gora topluluklarının Kosova’daki siyasi temsilinin de en önemli teminatıdır. Bu nedenle toplulukların siyasi temsilinin müdahalelerden korunmasına özen gösterilmelidir. Bu noktada toplulukların da birlik ve beraberliklerini koruyarak, olası müdahalelerin önüne geçme sorumluluğu yadsınamaz. Bu bakımdan 14 Şubat seçimlerinde ortaya koyduğu birlik ve beraberliğini ön plana çıkaran tavır ile Kosova Türk Toplumu diğer topluluklara da örnek teşkil etmiş, toplumumuz gerçek siyasi temsilcisi olan partisine sahip çıkmıştır.

Değerli seçmen ve vatandaşlarımıza bildirmek isteriz ki, 14 şubat seçimlerinde iki milletvekillini koruyan partimiz, ülkemizin kurumsal ve yapısal toparlanmasına yönelik çalışmalara odaklanmış bir şekilde yapıcı rolünü sürdürmeye devam edecektir.

Saygılarımızla