Logo Loading

KDTP 22 Ekim’de Toplumun Geleceği İçin 22’ye Oy İstedi

KDTP 22 Ekim’de Toplumun Geleceği İçin 22’ye Oy İstedi

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP dün akşam Prizren’de belediye başkan ve meclis üyelerini merkezi törende tanıttı.

22 Ekim yerel seçimlerinde Prizren ve Mamuşa’da belediye başkanı; Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Mitroviça, Vuçitırın ve Lipyan’da meclis üyeleri düzeyinde yarışan KDTP, adaylarını geniş katılımlı bir toplantıyla tanıttı.

Tüm belediyelerden katılımın gözlendiği tanıtım toplantısında üye ve sempatizanları selamlayan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, 22 Ekim seçimlerinin toplumumuzun geleceği açısından önemine vurgu yaptı. Kosova siyasi sahnesinde yeni bir düzen ve güç dengelerin oluştuğuna dikkati çeken Yağcılar, amacın yerel seçimlerde partinin gücünü artırmak ve yoldan sapmamak olduğunu belirtti. Birlik ve beraberlik çağrısını bir kez daha tekrarlayan Yağcılar, “Belediye ve Belediye yönetimlerinde daha kaliteli ve daha hızlı hizmetler isteniliyorsa oyumuzu kullanıp en iyi adayları tercih etmemiz lazım.” dedi.

Konuşmasının devamında bu seçimlerin diğer seçimlere göre arz ettiği farka Mahir Yağcılar şöyle işaret etti:
“Bu seçimlerde yaklaşık 100 siyasi oluşumun ve binlerce adayın varolduğunu göz önüne alarak başarı elde etme yolumuzda belli risk ve tehlikeler önümüze çıkacaktır. Dost, akraba, komşu ve tanıdıklarımızın çeşitli parti listelerinde adaylıların olması , gerçek dışı vaatlerde bulunmaları ve kulağa hoş gelen sözlerin verilmesi bu risk ve tehlikelerin başındadır. Hatta bizden fazla bile Türk toplumunun savunucuları olarak önünüze çıkabilirler. Ancak listelerde çok sayıda partilerin olması ve arada ki oyların dağılımı tüm adaylar arasında gerçekleşeceğinden dolayı, diğer partilerde bu gibi adayların seçilme şansı düşüktür, dolayısıyla verilecek oyların toplumumuza hiçbir faydası olmayacağına işaret etmek isterim. Toplumumuza tek faydalı oylar 22 KDTP’ye verilen oylardır. Diğer partilerin listelerinde oy dağılımı faktörü önemli olduğundan bu olası yakınlarımızın kazanma şansı düşük olacaktır. Ama KDTP adaylarından seçilecek herhangi biri toplumumuz, KDTP’den, kesin ve mutlaka sizden biri demektir. Bundan dolayı bu seçimlere yaptıklarımızla gururlanarak, tecrübelerimizle güven vererek ve adaylarımızın kalitesiyle teminat vererek katılıyoruz. Bu niteliklerimizle de önümüze çıkan tehlike ve engelleri sizlerle hep beraber aşmaya çalışacağızdır.

Kosova Türk Toplumu 22 ekim belediye seçimlerine tek KDTP gücüyle katılıyor ve elbette nasibinde buna göre alacaktır. Hiç kimsenin umudu veya beklentisi başka partilerde olmasın. Seçim kampanyası esnasında bizim dışımızda sunulan cazibeli teklif ve hoş sözler, seçimin ertesi günü buharlaşıp mazide kalır. Onun için sizi, bizi tek ve tam anlamıyla temsil edebilecek kişiler KDTP adayları, parti temsilcilerimizdir. İnanıyorum ve güvenim tamdır bu seçimlerden de sayenizde başarılı çıkacağızdır, toplumumuz da daha güçlü, daha bir ve beraber olacaktır.

Çünkü bizler verdiğimiz sözlerin takipçisiyiz. Kimliklerimizin Türkçe olması, Türk dilinde eğitimin yapılması, kitaplarımızın basılması, Mamuşa belediyesinin güçlenmesi, Üniversite kontenjanların artırılması, öğretmenlere desteklerin sağlanılması, mesleki eğitimin sunulması, tarihi eserlerimizin korunması, derneklerimize desteklerin sunulması, Kültür merkezlerinin kurulması, sağlık ve tedavi desteklerin sunulması, istihdamın artırılması, 23 Nisan kutlamlarının ve çeşitli festivallerin örgütlenmesi, dini günlerimizin ve çok sayıda diğer etkinliklerimizin gerçekleşmesi, halkımızın taleplerinin yerine getirilmesi ve beklentilerinin karşılanması, Hiç kimseye ne dil ne din açısından ayırmaksızın yardımcı olunması, çalışmalarımızın ve hizmetlerimizin esası olmuştur ve bundan böylede olacaktır. “

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar 22 Ekim’de Kosova Cumhuriyeti, Kosova Türk Toplumu geleceği ve Kosova-Türkiye dost ilişkilerinin önemini gözönünde bulundurarak seçmenlere 22 numaraya KDTP belediye başkanları ve belediyeler meclisleri üyelerine oy istedi.

KDTP Prizren Belediye Başkan Adayı Sencar Karamuço, hem sarı listede hem mavi listede KDTP’nin alacağı oyun önümüzdeki dört yıl içerisinde Prizren’de Türklerin temsiliyetini etkileyeceğine dikkati çekti. Geçen dönemde Prizren’de KDTP’nin belediyede iki meclis üyesi ve iki müdürle temsil edildiğine işaret eden Karamuço, temsiliyetin artırılması için oyların 22’ye verilmesi çağrısında bulundu.

KDTP Mamuşa Belediye Başkanı Adayı Abdülahdi Krasniç yaptığı konuşmada 2005 yılından bu yana bu belediyenin aynı kişi tarafından 21.yy da yakışmayan bir yönetim anlayışıyla yürütüldüğüne dikkati çekti.

Kosova’da savaştan sonra yeni bir dönem başladı ve beraberinde Kosova Türk toplumu için yeni bir takım fırsatları da getirdiğini fakat ”12 seneden beri Mamuşa Belediye Başkanlığı yapan şahsa manipülasyon yapma imkanı” verdiğine dikkati çeken Krasniç, Mamuşa halkının demagojiye ihtiyacı olmadığını ve hizmet beklediğini vurguladı.

Mamuşa’nın içme suyu sorununu, tarımcılıkta Mamuşa’da sulama sistemi ve tarım ürünlerine pazar bulunması üzerinde duracağını belirten Krasniç, Mamuşa’da Toprak Analiz merkezinin kurulması gereğine de işaret etti.

Mamuşa Sağlık Ocağı’nın iki vardiya değil 24 saat hizmet vermesi gerektiğini söyleyen Abdülhadi Krasniç, Belediye yönetimi ve okul yönetimi yetersizliği nedeniyle eğitimde kalitenin artırılamadığını belirtirken eğitime ayrılan bütçeyi artıracağını bildirdi.

Mamuşalı işadamları ile de devamlı irtibata olacağını bildiren Krasniç, “Mamuşa’da işsizliğin azaltılması konusunda ise hangi konularda nelerin yapılması konusunda uzman kişilerle beraber Mamuşa’da değişik kursların düzenlenmesi Gençlerin ve Kadınların da desteklenmesi kurslar sayesinde kendilerine işyeri açmaları için de destekleneceklerini belirtmek isterim.” dedi.

Mamuşa da kültür merkezi vaadinde bulunan Abdülhadi Krasniç; gençlerin bir arada olmaları için değişik kültürel aktivitelerin yapılması, Mamuşa spor kulübünün kurulması için önayak olacağını vurguladı.

Konuşmasının sonunda Abdülhadi Krasniç 22’ye oy vermek çağrısından bulunurken şöyle dedi:
“Bendeniz Mamuşalı olarak ve seçimde Mamuşa Belediye Başkanı adayı olarak dilim döndüğünce Mamuşa’daki durumu anlatmaya çalıştım. Kosova Türk Toplumunun daimi birlik ve beraberliğini temenni eder, yerel seçimlerde partimizin Belediye Başkan adayları ve meclis üyesi adaylarına can-ı gönülden başarılar dilerim.”

KDTP merkezi tanıtım törenin devamında sanatçımız Nevzat Şundo ve Zübeyde Hanım Kosova Türk Kadınları Derneği Ata Kadınlar Korosu konser verdi.