Logo Loading

KDTP Başkanlı Kurulu Toplantı Bildirisi

KDTP Başkanlı Kurulu Toplantı Bildirisi

Tarih: 15 Ağustos 2017

Konu: Basın Bildirisi

Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanlık Kurulu toplantısı Priştine’de Mahir Yağcılar başkanlığında yapılmıştır. Toplantıda 2017 Kosova Meclisi seçimleri sonrası Kosova Kurumlarının kurulması ve KDTP’nin yer alması, Belediye seçimleri, güncel gelişmeler ve Vetvendosje Hareketi Başkanının yapmış olduğu açıklamalar ele alınmıştır.

Genel seçim sonuçlarının da ele alındığı toplantıda, son MYK toplantısının kararları da ele alınarak, genel seçim sonuçlarının parti ve toplum açısından başarılı sonuçlandığı ve bundan sonra da Kosova Türk Toplumunun iki milletvekili, bakan ve bakan yardımcılığıyla temsil edilmeye devam edilmesinden duyulan memnuniyet dile getirilmiştir. Parti olarak seçim neticeleri doğrultusunda anayasaya ve anayasa mahkemesi kararlarının da göz önünde bulundurularak yasama ve yürütme organlarının bir an önce oluşturulması ve göreve başlamaları gerektiği savunulmuştur. Yeni kurumların tüm toplulukları da kapsayacak şekilde kurulması girişimlerinin destekleneceği kararı verilirken, MYK Kararına göre yeni hükümette Bakan olarak KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın, bakan yardımcılığı ataması konusunda yapılacak ek istişareler neticesinde de genel başkanın önerisi üzere başkanlık kararıyla atanması istenilmiştir.
Toplantıda ayrıca seçim değerlendirmesinin tam kapsamlı olması için Seçim komisyonundan seçim süreciyle ilgili raporun hazırlanması ve MYK ya sunulma karara bağlanmıştır.

Toplantıda şube başkanları 22 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimler ve adaylıklarla ilgili bilgi verirken, partinin yerel seçimlerden başarılı çıkması için yapılması gerekenler değerlendirilmiştir. Toplantıda toplumun birlik ve bütünlüğünün sağlanması için yerel seçimlerin büyük önem arz ettiğinin altı çizilerek, üyelerimizden ve seçmenlerimizden bu süreçte de partiye sahip çıkmaları davet edilmiştir. Meclis üyeleri listelerinin daha geniş tutulması ve toplumu kucaklayıcı adayların sürece dahil edilmesi için şube başkanlarının daha etkin bir çalışma süreci içinde olmaları talep edilmiştir.
Toplantıda ayrıca Vetevendosje Hareketi Partisi Başkanın yaptığı açıklamaları kınanırken, bu gibi açıklamaların ikili ilişkilere zarar verebileceğine işaret edilmiş ve bu gibi açıklamalardan tüm siyasilerden uzak durulması istemi dile getirilmiştir.
Toplantı sonunda diğer güncel gelişmeler de ele alınırken, önümüzde ki günlerde belediye seçimleri gündemiyle bir MYK toplantısının yapılması karara bağlanmıştır.