Logo Loading

KDTP Dernek ve Medya Temsilcileriyle Düzenlediği Genişletilmiş İstişare Toplantısından

KDTP Dernek ve Medya Temsilcileriyle Düzenlediği Genişletilmiş İstişare Toplantısından

BİLDİRİ: Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Mahir Yağcılar daveti üzere, 24 Ağustos 2007 tarihinde KDTP Merkez ofisinde Prizren Türk Topluluğu temsilcileriyle genişletilmiş toplantı düzenlendi.

Olası yerel ve Merkezi seçimler münasebetiyle KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın düzenlediği istişare ve bilgilendirme toplantısına; KDTP Prizren Şubesi yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile Prizren’de faaliyet gösteren dernek ve medya temsilcileri davet edildi.

KDTP Prizren Şubesi yönetim kurulu üyeleri dışında toplantıya Kosova Merkez Seçim Komisyonu Türk Topluluğu temsilcisi, Doğru Yol TKSD, Kosova Türk Öğretmenler Derneği, Zübeyde Hanım KTKD, Esnaf Derneği, Araştırmacılar Derneği, Mesk ve Tümed gibi dernek başkan ve temsilcileri ile Yeni Dönem ve Kosova Haber medya temsilcileri de katıldı.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın açılışını yaptığı toplantıda, Kosova Birleşmiş Milletler Misyon Şefi’nin kararı sonrası Kosova Merkez Seçim Komisyonu’nun çalışmaları neticesinde önümüzdeki günlerde Kosova halkını olası parlamento, belediye meclisi ile belediye başkanlık seçimlerinin gerçekleşmesinin beklediğini belirtti. Henüz tarihinin kesinleşmediği yerel ve merkezi seçimlerin açık listeyle gerçekleşeceğini belirten Yağcılar, bu sistemin her kitleye ulaşmada en doğru bir yöntem olacağı inancıyla KDTP’nin ilk günden bu yana açık listeli seçim sisteminden yana olduğunu ve KDTP’nin bu yönde çalışmalar yürüttüğünün de altını çizdi.

Genel Başkan Mahir Yağcılar, seçim tarihinin kesinleşmemesiyle birlikte, şimdilik 7 Eylül 2007 tarihinin seçimlere katılacak olan parti veya oluşumların kayıt ile aday adayları listelerinin son teslim edilme tarihi olduğunu belirtti. Bu çerçevede Başkan Yağcılar, KDTP Prizren Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri dışında Prizren’de faaliyet gösteren derneklerden KDTP Prizren Şubesi’ne de yardımcı olmak maksadıyla konuyla ilgili düşünce ve varsa aday önerilerini en geç 29 Ağustos 2007 tarihine kadar yazılı bir şekilde belirtmelerinin Türk Topluluğunun birlik ve beraberliği ile çıkarlarını göz önünde bulundurarak faydalı olacağını belirtti. Yağcılar, çalışmaların Prizren dışı diğer şubelerde de başladığını, 26 Ağustos 2007 tarihinde düzenlenecek olan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında da konunun genişçe ele alınacağını ifade etti.

Başkan Yağcılar, diğerleri arasında Kosova Türk Topluluğu temsilcisi olarak Kosova Demokratik Türk Partisi’nin Kosova Meclisi’nde seçilmiş sandalyesinin olduğuna dikkat çekerek merkezi seçimlere katılmak için, KDTP’nin 1000 imza toplamaya ihtiyaç olmadığını vurguladı. Belediye meclis seçimleri başvurusu için de KDTP’nin Prizren ve Priştine’de seçilmiş sandalyeleri oluşunu göz önünde bulundurulursa bu belediyelerde de 100’er imza toplamaya ihtiyaç duyulmadığını, Kosova Demokratik Türk partisi olarak sadece Mitroviça, Gilan, Vuştri ile Yanova-Lipyan belediyelerinde, belediye seçimlerine katılmak maksadıyla bu belediyelerde partimizin önceki seçimlerde seçilmiş sandalyelerin olmayışı sebebiyle prosedür gereği 100’er imzanın toplanmasına ihtiyaç duyulduğunu da belirtti.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın açıklamaları sonrası sözü alan dernek temsilcileri bu tür toplantılardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, her zaman olduğu gibi parti, dernek ve medyanın işbirliği içinde bu seçimlerden de başarıyla çıkılacağını, bu işbirliği ve beraberlik neticesinde kazananın Türk topluluğu olacağı görüşleri ortaya koyuldu.

Toplantıda diğerleri arasında Prizren yerel seçimlerinde, KDTP Prizren Şubesi’nin Prizren Belediye Başkanlık seçimine de katılması kararlaştırıldı.

KDTP