Logo Loading

KDTP Geçici Notla Seçim İmtihanını Tamamlamıştır

Saygıdeğer soydaşlarım, parti üyelerimiz ve sempatizanlarımız,

Öncelikle ve her zaman olduğu gibi sunduğunuz değeri biçilmez seçim desteklerinizden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Tüm parti üyelerimiz ve adaylarımıza hiç yorulmadan çalıştıklarından dolayı tebrik ediyorum. Bu seçimler uzun, yorucu ve karmaşık bir seçimlerdi. Güveni tazelemek her parti ve her siyasetçi için önemli bir unsurdur. Bu güvenitekrar ve bizlere  yeni görevler verdiğinizden dolayı  siz değerli seçmenlerimiz, sempatizanlarımız ve parti üyelerimize teşekkür ederim.
Bu seçimlerin tarihi niteliği olabileceğine seçimler öncesi işaret etmiştim. Çıkan seçim sonuçları da Kosova’da belediyecilik anlayışı tanımının yeniden yazılması gerekliliğini işaret etmektedir. Seçmenler, en başta belediye başkanlarını tam anlamıyla kendi oylarıyla ve şehir sorunlarına cevap verebilecek adaylar üzereseçmek istedikleri mesajını vermişlerdir yani  bu seçimlerde partiler adaylara bakarak ikinci planda kalmışlardır.

Belediye seçimlerinin demokratik bir şekilde, Avrupa standartları çerçevesinde, sorunsuz ve başarılı bir süreçle tamamlanması Kosova’nın Avrupa yolu ilerlemesinde önemli bir etken olacaktır. Diğer taraftan halkın duyarlı ve seçmen rolünü ele alması Kosova’nın demokratikleşmesi ve kalkınması açısından hepimize umut vermektedir.

Alınan sonuçlara göre   PDK 202 bin 419 oy alarak 258 sandalye elde etti. LDK aldığı 191362 oy ile 224 sandalye elde etti. AAK-LDD aldığı 104792 oyla 131 sandalyeye, Vetëvendosje Hareketi ise 60966 oy aldı ve 69 sandalye kazandı. AKR aldığı 36 bin 893 oyile 41 sandalyenin sahibi oldu. Sırp listesi 21761 oy ile 64 sandalye, Partia Drejtisiseise16350 oy ile 23 sandalye elde etti. Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP aldığı 7004 oy ile 11 sandalye (Mamuşa 5, Prizren 2, Priştine 1, Gilan 1, Güney Mitroviça 1, Vuçitırın 1) kazandı.  Kosova Adalet Türk Partisi-KTAP 3764 oy ile 9 meclis üyeliğini (Mamuşa 8, Prizren 1) kazandı. KTB 281 oyla 1 sandalye kazanmış oldu. Göründüğü gibi  seçimlerin büyük galibi olmamıştır, çünkü oyların kazanıldığı yerlerde  belediyeler kaybedilmiş, belediye başkanlıkları kazanılmış  yerlerde oylar kaybedilmiştir.

Bu tabloda KDTP siyasi partiler sıralamasında 11. yeri tutmaktadır, 7004 oyla ve % 63.4 oranla Kosova Türk Toplumunun lider partisidir. Kosova Türk Toplumu üç parti sayesinde 10768 oya ve ilk defa toplumolarak % 1.44 seviyesine ulaşmıştır. Partiler arası rekabet ve adayların saha çalışmaları herhalde toplumun tüm kaynaklarını seferber etmesine neden olmuştur. Bu hususun devamında doğal olarak hemen ilk soru ortaya çıkıyor, yani tüm bu oyların bir yere toplanmasıyla kazanılan sandalye sayısı artırılabilirmidi. Cevap hayır, çünkü seçim sistemi ve sandalyeler dağılımı formülü buna müsait değil. Mamuşa’da 15 sandalyeden 14 kazanılmış, oy potansiyeline göre PDK şubesi devamlı 1 sandalye kazanmaktadır. Prizren’de de iki parti oylarının birleştirilmesi formüle göre tekrar 3 sandalye demektir. Bu tablo ve seçim sisteminde partilerarası oyların bölünmesi diğer belediyeler için büyük tehlike oluşturmaktaydı. KDTP’nin asıl başarısı tüm bu bölme girişimlerine rağmen Priştine, Gilan, Mitroviça ve Vuçitırın belediyelerinde bundan böyle de Türk toplumunu temsil edilmesindedir.

Kosova Demokratik Türk Partisi  olarak her seçimde olduğu gibi bu belediye seçimlerinde de örgütlenmiş bir şekilde, adaylarımızın ve teşkilatımızın değerli çalışmalarıyla geçici notla seçim imtihanını tamamlamışızdır. Bu seçimlerde 103 siyasi oluşumun ve yaklaşık 9 bin adayın var olduğunu göz önüne alarak  yeni kurulan partilerin etkisi, diğer parti seçim listelerinde  dost, akraba, komşu ve tanıdıklarımızın  aday olmaları, çok sayıda geçersiz oy pusulaların varolması, Türkiye’de okuyan öğrencilerimizin oy kullanmamaları, aldığımız 7004 oy sayısını geçici not olarak değerlendirebiliriz.  Diğer taraftan bu sonuçlar bize daha fazla çalışmamız, istihdam konuları ve halkın yaşam şartlarıyla daha fazla ilgilenmemiz mesajını vermektedir.

Mamuşa Belediye başkanlığına gelince KDTP olarak Mamuşa’daki seçim sonuçlarından memnun değiliz,  ilk turda  seçilen Belediye başkanına tebrik ederken bazı kesimler tarafınca bu seçimin büyük başarı olarak göstermek istediklerine2009 yılında KDTP adına % 80 oranla ve 1442 oyla seçilen aynı başkanın bu seferki 1191 oyu ve % 52.5 oranı başarı olarak nekadar büyüktür sorusu doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Genç ve umut veren adayımız Abülhadi Krasniç karşısında son hamlelerle az farkla  seçimi kazanmıştır. Dolayısıyla  bu seçim bölümü de  Kosova’nın geneliyle paraleldir, başarı içerisinde oy kaybı, oy artışı içerisinde başarı kaybı.

Prizren’e gelince açıkçası umutlarımız 3 sandalyeyi korumaktı. Ancak yüksek katılım ve oyların dağılımı buna izin vermedi. Bunun nedenlerinden biri de belki ilk turda Belediye başkanı adayı vermemizdeydi. Aslında biz bu kararın oylarımızı olumsuz etkleyebileceğini bekliyorduk, ancak hesaplarımız göre sandalye sayısında etkisini beklemiyorduk.  Umarız bu eksikliği belediye başkan yardımcılığı ve müdürlüklerle telafi edeceğizdir. Çalışmalarımız ve desteğimiz sayesindeseçilen PDK başkansn. Ramadan Muja ve ortak yönetim sayesinde mükafatını alacağızdır. Ancak bazı sorumsuz kişilerin bugüne kadar özellikle Prizren’de KDTP’nin imkanlarını kullanarak  seçim sürecinde Türk toplumu dışında ki partilere yaptıkları çalışmaları partimiz ve toplumuz açısından zararlı ve üzücü olduğunu ifade etmekten geçemeyeceğimdir.

Diğer belediyeler gelince tümünde tartışmasız oy artışı ve seçim başarısı bulunmaktadır.  Bölücü hareketle bu şehirlerde amaçlarına ulaşamamışlardır. Priştine, Gilan, Vuçitırın ve Mitroviça’da siyasi temsiliyetimiz korunmuştur, bu arada Yanova’da da oy ve siyasi güç artırılmıştır.

Seçim öncesi verdiğimiz sözlerin takipçisi olduğumuzun altını çizmiştim. Türkçe Kimliklerimize kısmetse 9 Aralıkta ulaşacağız.  Onun için bu seçimler bizim için başarıdır. 2006 yılında PDK’nın Kosova Meclisinde Dil yasası kabülünde sundukları destekleri unutamadığımız gibi. Türkiye ve Kosova arasında ilişkilerin geliştirilmesinde sundukları çabaları bildiğimiz gibi. Bu hususlar siyasi ortaklıklara girmemizin en büyük nedenlerdendir. Türk dilinde eğitimin yapılması, eğitim kalitesinin artırılması ve kitapların basılması, her şeye rağmen Mamuşa belediyesinin güçlenmesi, Üniversite kontenjanların artırılması, öğretmenlere desteklerin sağlanılması, mesleki eğitimin sunulması, tarihi eserlerimizin korunması, derneklerimize desteklerin sunulması, Prizren ve diğer yerlerde  Kültür merkezlerinin kurulması, sağlık ve tedavi desteklerin sunulması, istihdamın artırılması, 23 Nisan kutlamlarının ve  çeşitli festivallerin örgütlenmesi, dini günlerimizin ve çok sayıda diğer etkinliklerimizin gerçekleşmesi bu seçim sonuçları neticesinde garanti altına aldığımızdan dolayı seçim sonuçlarını başarılı olarak değerlendiriyorum.

KDTP siyasi istikrarlığını ve oy gücünü tekrar ispatlamıştır. Prizren’in her parti için önemli şehir olduğunu ve belediye başkanlık seçimini tek kazanamayacağımızı biliyoruz ama bizsiz bir belediye başkanının seçilmesi herhangi bir parti için imkansız bir misyon olduğunu da ispatladık. Bu anlamda gücümüz ve sizin varlığınızdan memnunuz. Bu vesileyle Kosova geneli ve özellikle 6 kazandığımız belediyede sesimizi bundan böyle de Türkçemizle ve çalışmalarımızla duyuracağızmıdan dolayı ayrıca memnun olduğumu  ifade etmek istiyorum.

Kosova Cumhuriyeti ve Kosova Türk Toplumu geleceği  açısından bu seçimleri başarıyla tamamladığımızdan dolay tekrar sizsaygı değer soydaşlarımızı ve seçmenlerimizi saygı ve şükranla selamlıyorum.