Logo Loading

KDTP Geleneksel iftar gecesi

KDTP Geleneksel iftar gecesi

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Prizren’in “Nafron“ Restoranında üye, sempatizan ve davetlilere dün akşam (13.09.2008) iftar yemeği verdi. İftar öncesi Nevzat Şundo saz arkadaşları eşliğinde ilahiler programını sundu.

500’den fazla hazır bulunanı iftar yemeği yenildikten sonra Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar selamladı. Geleneksel iftar gecesinin birlik beraberliği ve toplumumuzun yerini güçlendirmek amacıyla düzenlendiğini söyleyen Mahir Yağcılar, yeni kurulan devletimizi Avrupa bünyesine katmak için çaba harcayacaklarını belirtti.

Mahir Yağcılar’ın daveti üzere konuşma yapan T.C. Eşgüdüm Bürosu Başkanı Mustafa Sarnıç, geçen Ramazan’dan bu yana çok önemli gelişmelere hep birlikte şahit olunduğunu söyledi ve zor ve sıkıntılı bir süreçten sonra Kosova Halkına, kendi geleceği için çizdiği bu yolda başarılar diledi. “Bağımsızlık Kosova’ya olduğu gibi yöreye de umarız istikrar getirir.” diyen Mustafa Sarnıç, Türkiye’nin şimdiye kadar olduğu gibi ileride de desteğinin devam edeceğini bildirdi.

T.C. Eşgüdüm Bürosu Başkanı Mustafa Sarnıç konuşmasının devamında ikili ilişkiler üzerine şöyle konuştu:“KFOR ve UNMİK bünyesinde güvenlik alanlarında katkıları yanı sıra başta ekonomi ve kültür alanlarında olmak üzere her alanda ikili ilişkilerin ivme kazandığını memnuniyetle müşahede ediyoruz.”

Seçimler, bağımsızlık ilanı Anayasa süreci ve Anayasanın yürürlüğe girmesi her kesimi olduğu gibi Türk Toplumunu da etkilediğini söyleyen Mustafa Sarnıç; Kosova Türk Toplumunun devlete bağlılığı, uyumu ve olgunluğu, Kosova ve uluslararası yetkilileri tarafından örnek gösterildiğini ifade etti. Türk kurum ve kuruluşlarıyla ilişkileri olumlu değerlendiren Mustafa Sarnıç, “”Kosova Türk Toplumunun sorunlarıyla ilgilendik, bunlara makul, gerçekçi ve kalıcı çözümler bulmaya çalıştık. Bununla birlikte, toplumun tümünü ilgilendiren bazı yapısal sorunlara acilen çözüm üretilemiyorsa, bunun sebebini öznel ve nesnel şartların henüz olgunlaşmamasında aramak gerektiğini düşünüyorum.””dedi. Bir yıl görev süresi içerisinde gerçekçi yaklaşım sergilemeye çalıştığını belirten Mustafa Sarnıç, görevine Gümülcine’de devam edeceğini bildirdi ve herkese yardımları için teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Koordinatörü Tevfik Yücesoy’un dualarıyla KDTP iftar gecesi sona erdi.

KDTP iftar yemeğine Türk KFOR’u komutanları, Prizren İslam Birliği, UNMİK ve Kosova Polisi, Kosova genelinden çok sayıda dernek ve kuruluş temsilcileri katıldı.