Logo Loading

KDTP geleneksel iftar yemeğini bu yıl da büyük bir katılımla düzenledi.

KDTP geleneksel iftar yemeğini bu yıl da büyük bir katılımla düzenledi.

500 davetlinin katıldığı iftar yemeğine, Kosova’da ki Türkiye askeri, siyasi, ekonomik, dini ve polis temsilcileri, Prizren İslam birliği temsilcileri, Kosova dernek temsilcileri, basın mensupları ve çok değerli Prizren halkından katılım oldu.

İftar yemeği sonrası kürsüye çıkan KDTP Genel Başkanı ve Kosova Meclisi Milletvekili Sn. Mahir YAĞCILAR misafirlere hitap etti.

KDTP Genel Başkanın konuşması:
Saygıdeğer Misafirler, Değerli Dostlar
Öncelikle sizin ve tüm İslam âleminin Mübarek ramazan ayını kutlar, Yüce Allah’tan oruçlarınızın kabul edilmesi için dua ederim. Ayrıca bu akşamki iftar yemeği için bizlere desteklerini esirgemeyen tüm sponsorlarımıza önünüzde teşekkür ederim.

Ramazan ayı geleneğimizde, bereket, huzur ve barış, dayanışma ve sevda ayıdır. İbadet ve dualar daha anlamlıdır.

Bu akşamda böyle toplu ve birlik içinde orucumuzu açmamız dinimize ve geleneklerimize, birlik ve beraberliğimize sadık kaldığımızın bir kanıtıdır.

Bizim beraberliğimize renk katan çok saygılı, Türk Eşgüdüm bürosu şefi Sn. Mustafa SARNIÇ, eşi ve yardımcılarını, TİKA Koordinatörü Metin ARSLANBAŞ’ı, Türk Polisleri, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Temsilcileri’ni, Prizren İslam Birliği Başkanı Ali VEZAY efendiyi ve heyetindeki hocaları sayenizde selamlamak istiyorum.

Çok değeli dostlarım,

Gelecek dönem Kosova için kritik ve önemli olacaktır. Bu dönemde özellikle sabırlı, bilgili ve akılcı olmalıyız. Kosova’nın kaderi ve geleceği belki büyük devletler tarafınca belirlenecektir ama bu yol esnasında bizimde rolümüz büyük olacaktır. Bundandır hatalar yapmamalı tahriklere kapılmamalıyız. Sabırlı ve umutlu olmalıyız. Önümüzdeki dönemde toplumumuzu da önemli sınavlar beklemektedir. Bu sınavlar Kosova Meclisinde Ahtisari Planına göre kanunların getirilmesi, yeni Kosova Anayasasının yazılması ve 17 Kasım seçimleridir.

Beklentilerimiz Ahtisari planına göre Kosova’ya kontrollü bağımsızlık verilmesi olurken, aynı zamanda bu topraklarda Türk toplumu; dili, eğitimi ve kültürüyle beraber tescil edilmesidir. Diğer taraftan bu tescilliği körüklemek amacıyla ekonomiyi güçlendirmemiz gerekir. Yardımları, yatırımları ve uygun kredileri sağlamamız lazım.

Bizler bu konuda en başta anavatanımıza başvuracağız ve Türk işadamlarını teşvik edeceğiz. Aktif olmalıyız, bir toplum kalıcı olmak için anacak ekonomik yönden güçlü olursa kalıcı olur.

Tüm bu saydıklarımın sağlanılması ve devamlılığı için ön şartlardan biri KDTP’nin güçlü olmasıdır. Bu güç, seçimlerde sizlerin sayesinde çıkacaktır. Geleceğimizi garanti altına almalıyız, hata yapmamalıyız. Bu dönemde hata yapma lüksümüz yoktur. Bu sebepten dolayı, Ramazan ayı felsefesiyle hareket ederek gelecek dönemde de birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Sabırlı, akıllı, dayanışma ve birlik içerisinde olmalıyız.

Bizi zayıf görmek, küçümsemek isteyen ve de bizleri bölmek isteyenler olacaktır.

Ama biz tüm bunlara dur diyeceğiz, ayakta dimdik olduğumuzu göstereceğiz. Bunları yapacağımıza inanıyorum ve de yapacağız.

Bir daha herkese mutlu gelecekler ve hayırlı Ramazanlar diler, Saygı ve sevgilerimi sunarım.

KDTP Genel Başkanının ardından kürsüye T.C. Priştine Eşgüdüm Şefi Mustafa Sarnıç çıktı.

Sn. Mustafa Sarnıç konuşmasında: Kosova’ya temel yaklaşımımız, çok etnikli, çok kültürlü, demokratik, barışçıl ve kalkınmış bir Kosova ortaya çıkmasına destek vermektir. Soydaşlarımızın bu ilkeler çerçevesinde siyasi çalışmalarının sürdürmelerine önem veriyoruz.

Kosova çok önemli bir dönem içinden geçmektedir. Bugün elde edilecek kazanımlar Kosova Türkler için kalıcı etki bırakacaktır. Türkiye olarak temsilde birlik ilkesini savunuyoruz. Birliğin bozulmasına asla razı olamayız. Kosova Demokratik Türk Partisi, soydaşlarımızın tek siyasi temsilcisidir ve öyle kalacaktır.

Bu hassas dönemde soydaşlarımızdan beklentilerimiz KDTP etrafında kenetlenmeleridir. KDTP’ye önümüzdeki seçimlerde bu duygular içinde başarılar diliyorum.

Sn. Mustafa Sarnıç, iftara katılanların ve tüm Kosovalıların ramazanını kutlayarak konuşmasını bitirdi.