Logo Loading

KDTP Genel Başkan Mahir Yağcılar başkanlığındaki heyet, Ankara’da Yoğun Görüşme Trafiği Vardı

KDTP Genel Başkan Mahir Yağcılar başkanlığındaki heyet, Ankara’da Yoğun Görüşme Trafiği Vardı

KDTP Genel Başkan Mahir Yağcılar başkanlığındaki heyet, Türkiye Cumhuriyetinde görüşmelere devam etmektedir. Bu görüşmelerde T.C. Başbakan yardımcısı Sn. Bekir Bozdağ, T.C. Dışişleri Bakanı ve Bakan yardımcısı, Kosova Cumhuriyeti Elçiliğini ve Anıtkabiri ziyaret ederek görüşmelerini devam etti.

Heyete yapılan bütün bu görüşmelerde Kosova heyeti Kosova ve Kosova Türklerinin eğitim, kültür ve sağlık ve değişik konulardaki sorunları dile getirerek bu konular üzerinde Türkiye Cumhuriyeti üst düzey makamlarından özetle vurguladılar.

Görüşmeler sonucu Kosova Cumhuriyeti Türkiye için büyük önem taşıdığını, bilhasa KDTP ‘nin bugüne kadar yapmış olduğu çalışma ve başarılarından dolayı tebrikler gelirken, Türkiye Cumhuriyetinin KDTP’nin çalışmalarında sonuna kadar destekleyeceklerini  dile getirdiler.

T.C. Başbakanı Recep Tayip Erdoğan,”Kosova Cumhuriyeti bizim kardeş ülkemizdir. Sizin oradaki varlığınız Türkiye ve Kosova ilişkilerinde önemli bir değerdir. Kosova kardeşlerimizin yeri ve sevgisi bizlerde çok ayrıdır. KDTP’nin  Kosovadaki Türklerlerle beraber  dil,din,eğitim, kültür ve sanata vermiş oldukları mücadele ve başarılı çalışmalarını takdir eder, bundan böylede Kosova ve Kosova Türklerine desteklerimiz devam edecektir” Sayın Başbakan ayrıca KDTP yetkililerine  yapılan destek mitinglerden dolayı  teşekkür etti.

T.C. Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ,” Kosova Cumhuriyetinin  diğer ülkelerden tanınması için devamlı görüşmelerde bulunmaktayız. Bu görüşmelerde mutlaka sizlerin varlığınızı da dile getirmekteyiz. Kosova ve KosovaTürklerinin  ne kadar önemi  büyük  olduğunu her zaman  açıkça söylemekteyiz. Bilhasa  KDTP’nin  bakan, milletvekili, belediyelerdeki  ve Kosova hükümetindeki varlığı ikili iliskilerin köprüsüdür. Bugüne kadar çalışmalarından dolayı tebrik eder ve ilerideki çalışmalarınizda desteklerimiz esirgemeyeceğimizi bir kez daha bildirmekteyim”.

T.C.  Dışişleri  Bakanı Ahmet  Davutoğlu,”Kosova Cumhuriyeti bizim bir parçamızdır.Bugüne kadar yapmış olduğumuz desteklerimizin devamı gelecektir.Kosovanın tanınması için Türkiye  vargücüyle çalışmaktadır, bunu da sizler görmektesiniz. Aynıca Türk iş adamlarının  Kosovada daha fazla sayıda bulunmaları amaçlarımızdan biridir. Orada Türk iş adamlarının elli ayağı tabi ki siz Kosovalı Türklersiniz.  Bugüne kadar yapmış olduğunuz desteklerinizi de gözönünde bulundurarak siz KDTP kardeşlerimizin  yanınızda ve çalışmalarınızda gereken yardımlarımızı sunacağızdır”.

Heyet Dışişler Bakan yrd .Naci Koru ve Bakanlık yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdikten sonra çalışma yemeğinde de buluştular.

T.C. Yurtdışı Türkleri başkanı Kemal Yurtnaç, “Kosova kardeşlerimiz özellikle Kosova Türkleri bizler için çok önemli.Bizler bugüne kadar her zaman yanında olduk bugünden sonrada  her açıdan olduğu gibi yine projelerin devamlılığı ve daha da değişik projelerle hem Kosova halkına hemde Türkiyedeki Kosovalı öğrencilerimizin yanlarında olacağızdır”.

Heyet Ankara ziyareti çerçevesinde Anitkabir protokol ziyaretinde bulundu ve hatıra defteri KDTP G.Başkanı tarafınca imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti üstdüzey yetkilileri bununla kalmayarak Kosova halkına özellikle de Kosova Türklerine Anavatan Türkiye’den Saygı ve Sevgilerini iletiler.