Logo Loading

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Ahtisari’yle Görüştü

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Ahtisari’yle Görüştü

Dün akşam Priştine’de BM Kosova Statü Özel Temsilcisi Marti Ahtisari son olarak topluluklar temsilcileri ile bir araya geldi ve son gelişmelerden kısaca konuştuktan sonra Kosova statü çözüm önerisi içeriğinden bilgi verdi.

Ahtisari topluluk temsilcilerini özellikle topluluklar haklarıyla ilgili bilgilendirdi ve evrakı iletirken evrakın bir uzlaşma önerisi olduğunu da söyledi. Toplantıya katılan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosova nihai statüsün net belirtilmesine ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, “Kosova Türk toplumu çıkarları açısından Türk dilinin Türklerin yaşadığı yerlerde resmi olması, eğitimde terimlerin daha net olması ve anadilde eğitimin açık ve net garantiler altına alınması gerekir” dedi.

“Kosova’nın geleceğe umutla bakması için, tüm topluluklar için iyi bir yaşam ortamının sağlanması olanağını sunduğunu” belirten Marti Ahtisari, Kosova kurumlarında tüm toplulukların temsili sağlanılacağı, dil kullanma hakları olacağı, eğitimde hakların sağlanılacağı, kültür mirası korunmasında konusunda garantilerin verileceği ve ademi merkeziyet süreci çerçevesinde yeni belediyelerin kurulacağını da belirtti.

Ahtisari, evrakın bir taslak olduğunu hatırlarken önümüzdeki haftalar içerisinde tüm taraflarla istişareler yapıldıktan sonra nihai şeklini alacağını bildirdi.

Toplantıya katılan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Başkan Ahtisari ve ekibini tebrik etti ve bu çalışmalar neticesinde Kosova’nın nihai ve devlet statüsüne ulaşacağı inancını ve desteğini belirtti. Kosova nihai statüsü net belirtilmesine ihtiyaç olduğuna söyleyen Mahir Yağcılar, çözüm önerisini yeni aldığı için detaylara girmek istemediğini belirtti.

“Kosova Türk toplumu çıkarları açısından Türk dilinin Türklerin yaşadığı yerlerde resmi olması, eğitimde terimlerin daha net olması ve anadilde eğitimin açık ve garanti altına alınması gerekir” dedi.

Mahir Yağcılar, öneri paketinin her yönlü incelendikten sonra düşünceleri ve istemleri yazılı sunacağını da bildirdi.