Logo Loading

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar KFOR Temsilcileri ve Kosova Parlamentosu Destek Grubu Yöneticileriyle Görüştü

Bugünkü etkinlikler çerçevesinde KDTP GenelBaşkanı ve Kosova Meclisi Başkan vekili Mahir Yağcılar ilk önce Avusturya KFOR temsilcileriyle görüştü.

Görüşme esnasında Kosova’da Türk Toplumunun durumu ve beklentileri alındı.

Türk Toplumunun Kosova’da önemli bir toplum olduğu ve bugüne kadar Kosova’nın kalkınması ve demokratikleşmesinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Diğer konuklar arasında Kosova Statü görüşmeleri ve Parlamento çalışmaları da ele alındı.

Ayrıca bugün, Kosova parlamentosu destek grubu yöneticisi sayın Hugues de Courtivron’la görüşmelerini gerçekleştirdi.

Görüşmede Kosova Meclisinin daha işlevsel çalışmaları ve olanakları görüşüldü, aynı zama Parlamenter grupları, başkanlık ve milletvekilleri arasında daha iyi koordinasyonların kurulması konusu da ele alındı. Gelecekte yapılacak olan diğer Meclis ziyaretleri konusu da görüşmede yer aldı.

Bunun yanı sıra; etkinlikler çerçevesinde KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve 6+ parlamenter grubu başkanı Cezayir Murati; Kosova Topluluklar ve Dönüş Bakanlığını ziyaret ettiler. Bakanlıkta Bakan yardımcısı İbiş Bajrami ile görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde bakanlık çalışmalarından ve topluluklara yapılan desteklerden konuşuldu. Gelecek dönemde bu Bakanlık tarafından bilhassa Türk ve Boşnak Toplumu için de yardımların ve projelerin desteklenmesi istenildi. Bu konuyu hem Bakanlık çalışmalarında hem de UNDP ile ortak çalışmalarda gündeme alınması için gereken girişimleri yapılacağı Bakan vekili tarafından belirtildi.