Logo Loading

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar Seçildi

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar Seçildi

Kosova Demokratik Türk Partisi Merkez Meclis toplantısında Cumartesi günü (03.07.2010) KDTP Genel Başkanı görevine gerekli oy çoğunluğuyla yine Mahir Yağcılar seçildi. İki defa yapılan meclis üyelerinin oylamasından sonra Mahir Yağcılar oy çoğunluğunu alarak KDTP Genel Başkanı oldu.

Priştine’nin “Grand” Otelinde, KDTP Merkez Meclisinin Genel Başkan seçimine ait toplantısı vefat eden parti üyelerinin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra, çalışma bölümüyle başladı. Partinin Divan Başkanlığı seçildikten sonra gündem belirlendi.

Gündem noktalarından ilk olarak KDTP Prizren, Mamuşa, Priştine Gilan, Mitroviça, Vıçıtırın ve Yanova Şube başkanları raporlarını sunarak, Genel Başkan adaylarını da açıkladılar.

Prizren Şubesi Mahir Yağcılar ve Orhan Lopar’ı Genel Başkan adayı önerirken, Mamuşa Şubesinden ise aday olarak Arif Bütüç gösterildi. Diğer şubeler ise adaylara başarılar diledi.

Toplantının devamında KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, partinin iki yıllık çalışmasına ilişkin geniş bir rapor sundu.

KDTP’nin siyasi sahnede yerinden konuşurken, Mahir Yağcılar, partimizin güçlenmesi için örgütlenme konusunda gelecekte de daha kararlı olunması kaçınılmaz olduğunu belirterek, iyi bir örgütlenme için gerekli altyapının oluşturulması gerektiğini ve başta parti tüzüğü ve yeni gelişmelere uygun olarak değişikliklerin yapılması için güçlü mekanizmaların kullanılacağını belirtti. Yağcılar, bu konu üzerinde son iki yıl içerisinde çalışmaların yapıldığını ancak kararların gereken şekilde alınmadığını söyledi.

Partimizin Kosova bağımsızlığını desteklediğini ve bu 2 yıl içerisinde çok etnikli demokratik hukukun üstünlüğüne saygı gösteren bağımsız bir Kosova için çalıştığını da söyleyen Başkan Yağcılar, vatandaşlarımızın hak eşitliğini savunan partimizin garanti altına alınmış temel insan hak ve özgürlüğünün daha da gelişmesi için çalışmakta olduğunu vurguladı.

Yağcılar, “Partimiz, kimliğimize sahip çıkmak, Kosova genelindeki dil ve diğer haklarımızı kullanmak, merkezi ve belediye düzeyinde Türkçenin uygulanmasının takipçisi olmak ve uygulama mekanizmalarının güçlenmesini sağlamak için mücadelesini sürdürmüş ve sürdürmektedir” dedi.

Başkan Mahir Yağcılar konuşmasının devamında şubelerdeki çalışmalardan da söz etti ve partimize yeni üyelerin kazandırılması için çalışmak gerektiğini ve şubelerde üye veri tabanının tamamlanması için girişimde bulunulması gerektiğini çünkü 2 yıl içerisinde şubelerde bu konuda yeterli derecede duyarlı olmadığını söyledi.

Partimizin dil, din hoşgörü diyalogunun ilerletilmesi üzerinde politik faaliyette bulunduğunu ifade eden Mahir Yağcılar, eğitimden de söz ederken, partimizin, Kosova’da Türkçe eğitimin yeni eğitim unsurlarıyla zenginleşmesi, fakültelerde yeni bölümlerin açılması ve ders kitaplarının hazırlanıp basılması, kültürel faaliyetlerin gelişmesinde çalışmış ve gelecekte de çalışacağını vurguladı. Yağcılar konuşmasında ayrıca ekonomi, sağlık ve sosyal yardım ile kültür alanında yapılanlara ve gelecek planlara da değindi.

Siyasi katılım sürecinden de konuşurken, Yağcılar Hükümette, Anayasa Mahkemesinde, Bakanlıklarda, Belediye Meclislerinde temsil edilmekte olduğumuzu söyledi.

Başkan Mahir Yağcılar’ın raporu sunması ardından tartışmalara geçildi. Başkanın raporuyla ilgili KDTP Priştine Şubesinden Nuhi Mazrek tartışma bölümünde memnuniyetsizliğini dile getirerek, başkan şahsına ağır suçlamalarda bulundu. 10 sene aynı sözler aynı vaatlerde bulunduğunu belirten Nuhi Mazrek, plansız çalışan bir parti söz konusu olduğunu, on yıl içerisinde hiçbir şey yapmadığına göre bir altyapıdan bizlere nasıl ders tutabilir diye konuştu. Türklerin yaşadığı belediyelerde Türkçenin resmi dil olması, kimlik belgeleri konusunda hiçbir şey yapılmadığını, kişisel çıkarların aşıldığını, partinin tekel olduğunu belirten tartışmacı, bu partinin tekel olarak devam etmesinin Mamuşa’da yeni bir partinin kurulmasına neden olduğunu söyledi.

Tartışmacının konuşmasına tepki gösteren Başkan Yağcılar partinin yaptıklarına ağır suçlamada bulunmanın ve etiketlemenin çok ayıp olduğunu söyleyerek, seviyeli tartışmaya çağrı yaptı.

Tartışmalardan sonra Başkanın raporu onaylandı ve Genel Başkan adaylarının konuşmalarıyla toplantıya devam edildi.

KDTP Mamuşa Şubesi adayı Arif Bütüç Genel Başkan görevine adaylığını göstermesi nedenini açıklarken, milletvekili, bakan olma niyeti olmadığını, partiyi tekelden kurtarıp diğer şubelerin de önünü açmak istediğini, bu partinin Kosova Cumhuriyetinde yaşayan bütün Türklerin partisi olduğuna göre, partinin kurumsallaştırılması gerektiğini vurguladı. Bütüç, partide eğitimi, ekonomiyi, stratejiyi, tarımı izleyecek 7-8 kişilik profesyonel bir ekibin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Diğer Başkan adayı Orhan Lopar da KDTP’nin tüzüğüne işaret ederek, bu tüzüğün değiştirilmesi gerektiğini ve başkan seçilirse eğer tüzüğün Kosova Türklerinin Anayasası gibi olacağını ileri sürdü. Tüzükle başkan seçimi konusunda değişikliğin olacağını, yeni kişilere yol açılacağını söyledi. Orhan Lopar, sadece Prizren’de değil, Türklerin yaşadığı ortamlarda da Türklük mücadelesi vereceğini ve Türkçenin uygulanmasında çaba sarf edeceğini belirtti.

Genel Başkan adayı Mahir Yağcılar da KDTP’nin 20 yıllık bir geçmişi olduğunu ve özellikle savaş sonrası dönemde büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Mahir Yağcılar, “Sıfırdan başlamaya gerek yok diyen Yağcılar, çok şeylerin yapıldığını, dolaysıyla hep birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiğine işaret etti. Parti ne kadar siyasi güç olursa daha da ileriye gidebilir. Parti işi çalışmak, güven, birlik işidir. Dolaysıyla kurallara göre çalışmaya davet ediyorum” dedi.

Üç aday tanıtımını yaptıktan sonra seçime geçildi.

61 delegeden 59 delegenin katıldığı ilk oylamada, Mahir Yağcılar, Arif Bütüç ve Orhan Lopar olmak üzere üç adaydan hiçbiri oy çoğunluğunu kazanamadı.

İkinci oylamada ise Mahir Yağcılar 31, Arif Bütüç te 27 oya sahip oldu.

Oylama sonuçları itibarıyla Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı görevine Mahir Yağcılar seçildi.