Logo Loading

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’dan Açıklama

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’dan Açıklama

Zorunlu açıklama

Seçim beyanımızda parti olarak hiçbir siyasi oluşum yada kişiyle polemiğe girmeyeceğimizi ifade etmemize rağmen bizi hedef alan Ktap tarfınca üç farklı açıklama yapılmıştır. Bizde bu konuda toplumun bilgi sahibi olması için şu zorunlu açıklamayı yapmak zorunda kaldık;

Kosova Demokratik Türk Partisi olarak 8 Haziranda yapılacak olan genel seçimlere hazır olduğumuzu tüm seçmenlerimize bildirmek isteriz. Bu konuda gerekli bütün çalışmalarımız yapılmıştır ve yapılmaya da devam etmektedir. Yıllardan beri var olan tecrübemize gençlerin enerjisini de ekleyerek, seçimler konusunda bütün hazırlıklarımızı yapmış bulunuyoruz. Seçime kadar her gün çeşitli faaliyetler altında seçmenlerimizle bir araya gelerek, gelecek vizyonumuzdan ve atmayı düşündüğümüz adımlardan onları bilgilendireceğiz.

Biz parti olarak hiçbir zaman boş vaatler peşinde koşmadık. Bu seçim de büyük  vaatler vermiyoruz, imkansızları konuşmuyoruz. Seçmenlere sadece yapmayı düşündüğümüz proje ve çalışmalarımız konusunda bilgi veriyoruz. Bugüne kadar “ilklerin partisi” olan KDTP’nin ajandasında bura topraklarda Türk varlığının, Türkçe’nin, Türk Kültürü’nün, Sanatının, Geleneklerinin yaşatılması ve geliştirilmesi yatmaktadır. Bu konulara ne denli duyarlı olduğumuz bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan da açık bir şekilde görülmektedir. Bizim tek gayemiz ve düşüncemiz Kosova’daki Türk varlığıdır, Kosova’da ki Türk Toplumunun geleceğidir. Bütün çalışma ve enerjimizi geçen yıllarda olduğu gibi toplumsal konulara harcamaya devam edeceğiz. 


Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı olarak şu konuya açıklama getirmek istiyorum. Parti başkanı olarak diğer partiye de tek liste konusunda çağrıda bulundum. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı nedeniyle yapılan programlara iştirak eden Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile yapılan görüşmelerde de birlikte hareket edilmesi gerekliliği dile getirildi. Görüşmelerde yer alan diğer parti yetkilileri şerefleri üzerinde tek liste konusunda yemin etmelerini dikkate alarak, ben de tek liste konusunda çağırıda bulundum. Fakat uzattığım bu birlik davetine karşıdakiler kendi mevkiimi kaybetmeyi korkuyor hissi vererek, halkı yanlış yönlendirmeye çalıştılar.  Benim ofisime kendi ayağıyla gelen, stratejilerden konuşan, çeşitli mitinglerde üst yetkililer önünde timsah gözyaşlarını döken, ondan sonra sözleri çarpıtan, başka bir deyişle demagoji yapan ben değildim Arif Bütüç’tür. Soydaşlarımızı işyerinden uzaklaştıran, çalışanlarına zulüm eden, iftiralar atarak kendini savunma peşinde koşan da biz değiliz. Bizler, aksine Kosova Türkleri’nin gerçek kalesi olan KDTP olarak bizim tek gayemiz her zaman Kosova’daki Türk varlığı olmuştur. Biz parti olarak hem daha köklü hem de daha tecrübeli olduğumuzdan toplumun birleştirilmesi konusunda abi rolünü oynamanın gururunu yaşadığımızı da sözlerime eklemek istiyorum. Bizi korkak, telaş içinde kazdığı kuyuya düşer olarak tabir edenlere; kuyuya düşmemizi beklediğiniz sizler, 8 Haziran’da kendi kendinizi sandığa gömeceksiniz. ‘’Tekelci’’ yönetimlerin halka zarar verici olduğuna vurgu yapan sayın Bütüç’e, şu soruyu sormak istiyorum? Birlik ve beraberlik kelimesini kullanarak, bizim için ‘’Liderler’’ şahsi çıkarlarını önemser ve benimser diyorsun da, neden kendi aile fertlerini milletvekili adayı olarak listeye yerleştiriyorsun? neden başkan yardımcısı olarak eğitimi olmayan kişileri  atıyorsun? neden Türk toplumu dışından öğretmenleri işe alıyorsun? diye sormak istiyorum. 

Açıklamasında, kurumsallaşmaya, çoğulculuğa, şeffaflığa, fikir üretimine önemine vermediğimiz konusunda suçlamalarda bulunuyorsunuz. Kendi çıkarlarını ön planda tutan bir zihniyet olsaydık bugün Mamuşa belediye olur muydu? İki dönem bakanlık, dokuz milletvekili ve onlarca bakan yardımcısı görev alabilir miydi? Parlak ve geleceğimizi emanet edeceğimiz genç kadrolar yetişir miydi? Toplumumuzun temsilliyeti bugün ulaştığı noktaya ulaşabilir miydi? Verdiğim örneklerden de görüleceği gibi bizler demagoji, boş laf  değil de iş yapıyoruz. Bize atmak peşinde olduğunuz bütün lekeler sizin üstünüzde duruyor ve bunlar da sizi bizden ayıran en önemli etkenlerin başında yer alıyor. 

Beni hedef alan açıklamada ‘’Yarım asır” partinin başında olduğuma vurgu yapılıyor, oysa açıklama yapan zat yarım asrın 50 yıl olduğunun hesabını bilmiyor sanırım. Hesap yapmayı bilmeyen birinin de açıklaması bu kadar olur. Ayrıca sataşmayı biliyorsun da listene aldığın insanların da kimler olduğunu unutmuşsun anlaşılan. Milletvekili listende, liste başı yer alan adayın Mamuşa’ya ne kadar zarar verdiğini, bizlerin oylarını kimin üzerinden nasıl iptal ettirdiğini unutmuşsun anlaşılan. Unutmuşsan bununla ilgili belgeler elinde yoksa yanlışlıkla yırtıp atmışsan, kopyasını partinizin yeni arşivine gönderebiliriz. 


Liderliğimi eleştirdiğini sananlar yıllardan beri gururla yürütmüş olduğum bu kutsal görev sürem boyunca toplum olarak yakaladığımız başarı ve birlktelikten gurur duyduğumu açıkça ifade edebilirim. Bu süreçte parti olarak her alanda temsiliyetimiz artmakla birlikte her seçime toplum olarak bir arada beraber girdik. Oysa sizin partinizde liste başında yer alan aday gibi 4 seçimde 4 farklı siyasi oluşumun şemsiyesi altında toplumu kandırma peşinde koşmadık.

Bütün bu olanlara rağmen yerel seçimler sonrası Prizren Belediyesinde partinizi temsil eden meclis üyesiyle birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi girişimini başlatması için Şube başkanıma bizaat ilgilenmesi talimatını verdim, ancak bu birliktelik eli tarafınızca kabul görmemekle birlikte bu konuyu demagojiye dönüştürerek, topluma bölücü yüzünüzü bir daha göstermiş oldunuz. Ayrıca, dediğiniz gibi iyi niyeti olan ’’Lider’’ birlik ve beraberlik içerisinde hareket eder noktasına vurgu yapıyorsunuz, ama bakanlıktaki ofisime kendi isteğinizle gelerek, çıktğında değişik şeyler konuşmaz, iftiralar atmaz, yalanlar söylemezler. Görüşmede ortak hareket etme ve 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramına katılım konusunda davetiyeyi kabul edip ardından paralel kutlama örgütleyerek, halkı birbirine düşürmen de sözde ne tür bir lider olduğunu bir daha kanıtlamıştır. En azından bunu biz biliyorduk, bu noktadan sonra da herkes senin ne tür biri olduğunu görmüş oldu. 

Açıklamanızda, parti tüzüğünden örnekler veriyorsunuz. Oysa siz örnek verdiğiniz tüzüğünüze bile saygı göstermiyorsunuz. Bir kişinin sadece iki yıl görev alabileceğini ve herkesin tek bir görevi üstelenebileceği örneğini gururla dile getiriyorsunuz oysa siz nasıl da aynı anda iki görevi nasıl icra ediyorsunuz anlamış değilim. Bunun dışında bu dönem üçüncü döneminiz. Yoksa dördüncü dönemi devam etmek için tekrar yeni bir parti mi?kuracakasınız. 

Parti içi seçimler konusuna gelince, KDTP de yasalara uygun olarak hareket edilmektedir. Eğer sizin suçladığınız gibi olmasaydı kayıtımız yapılmayacağı gibi bizim partimiz iptal edilmez miydi? diye sormak istiyorum. Sizlere tavsiyemiz en azından bir seçim yapın, atamalarla çatlaklarınızı kapatmayın. Çünkü su almaya başlayan bir geminin batışı kaçınılmazdır. 

Evet son yerel seçimlerde KTAP  mevcut olan 38 Belediyeden biri olan Tek Türk Belediyesi Mamuşa Belediyesini kazanmıştır. Burada, aslında siz birey olarak kazandınız fakat Mamuşa halkı kaybetmiştir. Çünkü, seçim sonucunda toplantılara katılmayan, belediye çalışanlarına zulüm eden,  halkın sesine kulak vermeyen bir belediye başkanına sahip olmuştur. 

Türkçe kimlik konusuna gelince KDTP’nin bu konuda rolü ve etkisi bellidir, herkes tarafından da bilinmektedir. Sizin ise yaptığınız haksız bir şekilde bizlerin başarımıza yalanlarla ortak olmaktan başka birşey değildir. Başkasının sırtından ancak güçsüzler nam salma peşinde koşarlar. Sizin yaptığınız gibi. İşte bizim ile sizin aramızdaki en büyük fark da bu noktada ön plana çıkıyor. Bizler gücümüzü toplumdan alıryoruz. Biz, soydaşlarımızı işyerlerinden uzaklaştırmıyoruz aksine yüzlerce soydaşımıza işyeri olanağı sağladık. Hastalarla reklam yapmadık, Allah rızası için tedavi ettirdik, bu konuda uluslararası anlaşmalara dahi imza attık. Bizim yaptıklarımız, gelecekte yapacaklarımızın bir kanıtıdır. Milletimizin de desteğiyle gücümüzü yerel seçimde olduğu gibi genel seçimlerde de bir daha herkese göstereceğiz. KDTP olarak genel seçimlere Kosova çapından 50 aday ile katılıyoruz. Prizren, Priştine, Mamuşa, Gilan, Mitroviça, Vuçıtırn ve Yanyevo’dan çok değerli adaylarımızla seçmenimizin önüne çıkıyoruz. Aday listemizde her kesimden değerli insanlardan oluşuyor. Listemize bakıldığında ne kadar iddialı olduğumuz görülmektedir. Listemiz seçimleri ne kadar ciddiye aldığımızı gösteriyor. Allah’ın izniyle baş koyduğumuz bu yoldan alnımızın akıyla çıkacağımıza bütün parti yönetimi ve adaylarımızla inanıyoruz.

Son olarak, herkesi demokratik haklarını kullanmaya ve kendilerini temsil etmesini istediklerine oy vermeye davet ediyorum. Kosova Türk Toplumunun da tarihsel süreci göz önünde bulundurarak, Kosova Demokratik Türk Partisi adaylarına oylarını vermelerini bekliyoruz. Seçmenlerimizin desteğiyle ilkelerin partisi olan KDTP olarak, bölücülere en büyük darbeyi sandıkta vuracağız.  57 numara ve KDTP’de buluşmak dilekleriyle tüm halkımıza ve seçmenlerimize saygılarımı sunarım.