Logo Loading

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın 2019 Erken Meclis Seçim Bildirisi

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın 2019 Erken Meclis Seçim Bildirisi

Bilindiği gibi Kosova erken Meclis Seçimleri arifesinde bulunmaktadır ve hepimiz bu siyasi heyecanı içerisinde bulunmaktayız. 6 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan seçimlere Kosova Türk Toplumunu temsilen tek parti olarak seçim listelerinde Kosova Demokratik Türk Partisi- KDTP adıyla ve 127 numarasıyla yer alacağızdır. Tek parti olarak oy listelerinde yer almak oldukça önemli ve olumlu bir gelişmedir, bir başarıdır, birliğin göstergesidir ve geçmişin zaferidir. Ancak seçim sistemi tercihli olduğundan dolayı, parti içerisindeki adaylar arasında her zaman olduğu gibi bu sefer de iç rekabet ve yarış olacaktır. Bu iç yarışı partinin geleceği, toplumsal dayanışma ve birlik açısından partimizin lehine çevirmemiz gerekir, diğer bir deyişle partiye artı değer sağalmalıyız. Ancak bu iç yarışın hiçbir şekilde partinin bütünlüğüne ve ilkelerine zarar vermesine müsade edilmemelidir. Milletvekili ve Parti Seçimleri sürecini bir fırsat olarak kullanarak, parti içi seçim sürecinde yaşanan olumsuz gidişatlar ve ayrışmaları durdurarak, yeni bir anlayış ve mücadele ruhunu oluşturmalıyız. Bu bağlamda, tüm bu beklentilerimize en iyi cevabı verebilecek ve yardım edebilecek tek unsur ancak halk oylaması ve seçimlerdir.

Diğer taraftan söz konusu gelişmeleri dikkate alarak ve son dönemlerde partinin gidişatından hoşnut olmadığımdan dolayı şahsımın da bu dönem içinde milletvekili adayı olma fikri ortaya çıkmış ve yapılan istişareler neticesinde, siyasi ve toplumsal birliği düşünerek Kosova Demokratik Türk Partisinin Genel Başkanı sıfatıyla tekrar milletvekili adayı olarak katılmama neden olmuştur. Bu yoldaki yirmi (20) yıllık siyasi tecrübem ve başarılı çalışmalar sayesinde partimizin seçimlerden daha güçlü çıkmasına yönelik katkımın önemli olacağına inanıyorum. Demokratik ilkelerin ışığında ortak ve yenilikçi çalışmaların yapılması, gençlere daha fazla destek sağlanması, parti gücünün bundan böyle de artması ve gelecek hükümette partimizin bir bakanla temsil edilme geleneğinin devam etmesine dair katkımın olacağına inanmam ve toplumsal dava inancı bu kararı almama vesile olmuştur. Bu doğrultuda, bu seçimlerde partililerimizin ve halkımızın oyu ve mesajı en iyi şekilde anlaşılmış olacak ve gelecek dönem için hepimize yön verecektir.

İnanıyorum ki her seçimde olduğu gibi bu seçimde de halkımız, taraftarlarımız bizlere şu en anlamlı mesajları; bir olun, birliği bozmayın, gruplar oluşturmayın, halka hizmet edin, halkın sesine daha fazla kulak verin, dinleyin ardından karar verin, daha iyi örgütlenin, ilkelere sadık kalın, milletvekilleri en yüksek oyla seçiliyorsa, hükümet kuruluyorsa, Parti Genel başkanı olarak en yüksek oy alan şahısın seçilmesi isteniyorsa, o zaman en yüksek oy ilkesine dayanarak Şübe başkanları da yönetim kurulları da bu ilkeye göre seçmeliydiniz, verileceğine hissetmekteyiz. Bundan dolayı, bu seçimlere katılma kararımı verdim, parti ve halk arasında daha iyi iletişim kurulsun, parti ve demokrasi ilkeleri herkese ve her seviye için geçerli olsun, her parti üyesi her zaman ve her yerde parti kurumları ve genel başkana karşı saygılı davransın, parti çalışma düzeni hiç kimsenin baskısı altında tutulmasın, herkeste eşitlik hissi duygusu olsun. Bizler de halkımızla beraber bu unsurların teminatı olmaya hazırız.

Önümüzdeki seçimler bizim için, toplumumuz için, partimiz için önemli bir seçimdir, partinin güçlenmesi açısından yeni bir fırsattır, toplumumuzda var olan açık olan sorulara cevap verme fırsatıdır, kötü gidişatlara dur deme zamanı, istediğimiz çözümleri hayata geçirebilmek için tam zamanıdır. Bu ayarı ve dengeyi de yapabilecek ve sağlayabilecek kapasitede yeni seçilecek milletvekillerimiz, Genel başkanımız ve parti kurumlarımız olmalıdır.

Bu seçimlerin partimize daha iyi ve daha başarılı çalışmalar getirmesini, toplumumuzun daha kalkınmış olmasını arz eder, tüm adaylarımıza başarılar dilerim.
Bu seçimlerde adaylar arasında rekabete ve yenilikçiliğe evet, siyasi düşmanlığa hayır denilmesini, seçimlerin birlik ve düğün havasında geçmesini bekler, Kosova ve toplumumuza hayırlı olmasını dilerim. Elbette hakeden, hakça davranan ve samimi hareket edenin toplum tarafınca takdir edilmesinin tam zamanı da seçim günü 6 Ekimdir.

Mahir YAĞCILAR
KDTP Genel Başkanı