Logo Loading

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın, Kosova statü görüşmeleri ve ekiplerin kurulmasıyla ilgili Kosova Başkanına gönderdiği mektub

Sayın Başkan,

Kosova’nın gelecek statüsü hakkındaki görüşmelere katılacak takımın kurulması ve koordinatörün seçilmesi konusundaki karara tam destek sunduğumuzu öncelikle belirtmek istiyorum. Kosova’nın, tekyönlü bir yoldan gittiği gerçektir ve son durak olarak demokratik ve bağımsız bir Kosovadır. Aynıca, bu yolda en büyük yük tabi ki siz başta olmak üzere, Arnavut liderlerine ve temsilcilerine düşmektedir.

Gidilen bu yolda, toplulukların da önemli katkı sunabilecekleri ve yükün bir parçası ile üstlenebileceklerini de vurgulamama izin verin. Kosova’da yaşayan herkesin, Kosova’nın ortak vatanı olduğunu belirten sizin sözlerinizi tekrarlarken bizim de, Kosovayı tam anlamıyla kendi vatanımız ve çocuklarımızın geleceği olarak bildiğimizi vurgulamak istiyorum. Bu yönde biz de bu görüşmelere, en azından toplulukların statüsü, onların dilleri, eğitimi ve kültüründen söz edildiği görüşmelerin çalışma grublarına katılmak için hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Kosova yaşı olarak Kosova statüsünün çözümlenmesine katkımızı sunarak, sizin de desteğiniz sayesiyle, Kosova’daki Türklerin de statüsünü çözmek istiyoruz.

Bizim bu iyiniyetli isteğimize olumlu yanıtınızı beklerken, bir daha size acil şifalar diliyorum.

Saygılarımla

Priştine, 15 Eylül 2005
Mahir Yağcılar
KDTP G.Başkanı