Logo Loading

KDTP Genel Başkanı’nın Seçim Çağrısı

Saygıdeğer partililer, değerli soydaşlarım

KDTP Tüzüğüne bağlı olağan parti seçimleri düzenleme kararı alınmıştır. Bu kararla beraber KDTP MYK tarafınca seçim komisyonu kurulmuş ve seçim takvimi ilan edilmiştir. Bu takvime göre parti seçimleri 15 Temmuz’a kadar gerçekleştirilmelidir.

Bu seçimler Kosova Türk topluluğu için önemli olduğu kadar Kosova geneli için de önem taşımaktadır. Kosova bağımsızlık ilanından sonra ve bağımsızlık sürecinin fiilen 15 Haziran’dan itibaren yürürlüğe geçmesiyle beraber, Kosova yeni bir siyasi ve uluslarası ortam içerisinde bulunacaktır. Bu siyasi durum ve realite, vatandaşların hergünkü hayatı açısından da önemli olacaktır. Daha iyi hayat şartlarının sağlanması için daha iyi yönetim ve çalışmalara ihtiyaç duyulacaktır. Reformlara ihtiyaç duyulacaktır. Ancak reform ve kalkınma yolu, zor ve dikenli olacaktır. Bu arada Türk topluluğunun da bu yolda yerini bulması gerekecektir. Anayasasa’nın sunduğu olanaklar, Anayasa’nın fiilen uygulanması ve verilen hakların yaşatılması için daha iyi toplumsal örgütlenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bilindiği gibi her başarılı örgütlenmenin temelinde birlik, beraberlik, siyasi ve sivil kenetlenme ve her bireyin mücadeleciliği yatmakatadır. Dolayısıyla bu seçimler yeni Kosova gerçeğinde, Kosova Türk topluluğu için yeni bir sayfadır ve yeni bir fırsattır. Birlik ve beraberliğin sağlandığı, siyasi ve sivil örgütlerin kucaklandığı, her bireyin ortak çıkarlara odaklandığı seçim sonuçlarını arzulamaktayız.

KDTP Seçim Komisyonun aldığı kararlarına göre 5 Mayıs 2008 itibariyle parti üyesi olmuş her bireye seçme ve seçilme hakkı verilmektedir. Seçimlerin demokratik ve şeffaf olması için kriterler belirlenmiş ve bu süreçte denetimin yapılması kararlaştırılmıştır. Bu isteklerin yerine getirilmesinin en iyi yolu demokrasi ve parti kürsüsüdür. Toplumsal birlik ve beraberliğin sağlanması, çeşitli dedikodulara son verilmesi, toplulumuzun yekvücut olması hayati önemi taşımaktadır. Dolayısıyla bu birliği sağlama amacı adına Genel Başkan olarak genel af anlamını kullanarak, bugüne kadar partiden ihraç edilen üyelerin, son seçimlerde bağımsız aday veya başka partilerde aday olarak katılan bireyleri, bugüne kadar çeşitli sebeplerden üye olmayan saygın soydaşlarımızı aday listelerinde yer almalarını davet ediyorum. Tüzüğümüz uyarınca bu konudaki yetki Şubelere aittir. Dolayısıyla Şube Yönetim Kurullarında bu karara uyulmasını rica ediyorum.

Bu seçimlerin önemini dikkate alarak tüm partilileri en büyük ciddiyet ve sorumlulukla seçim sürecine katılmalarını davet ediyorum. Seçimlerin adil, şeffaf ve demokratik olmasını temenni ediyorum. Bu seçimleri son dönemlerde zedelenmiş olan imajımızı düzeltme fırsatı olarak görüyorum. Seçimlerden güçlü, enerjik ve moral dolu çıkmalıyız. Kosova’da bizi bekleyen zorluklar karşısında yekvücut olarak başarılı olabiliriz. Anayasımızdaki Türkçemizin canlı olması, Bayrağımızdaki yıldızımızın parlaması ve 23 Nisan Bayramımızı neşe dolu kutlanması bizim görevimizdir. Ancak birlik ve beraberlik sayesinde başarılı olabiliriz.

Bu vesileyle KDTP seçimlerinin başarılı gerçekleşmesini ve hayırlara vesilelere olmasını diliyorum. Seçilecek adaylarımıza şimdiden başarılar diliyor, seçilmeyecek adaylarımıza da, seçilenleri denetim altında tutup, topluluk çıkarlarımızın gerektirdiği durumlarda da seçilen temsilcilerimizi desteklemelerini bekliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Mahir Yağcılar
KDTP Genel Başkanı
Priştine, 26 Mayıs 2008