Logo Loading

KDTP İftarında Birlik ve Beraberlik Mesajları verildi

KDTP İftarında Birlik ve Beraberlik Mesajları verildi

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin onbirinci geleneksel iftar yemeği bu yıl da yoğun bir katılımla Priştine Swiss Diamond Otel’de gerçekleşti.

İlk defa Priştine’de düzenlenen KDTP’nin iftar yemeğine Türkiye Orman ve Su İişleri Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı. Yaklaşık 300 davetlinin bulunduğu iftar yemeğinde, KDTP Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova İslam Birliği Başkanı Müftü Naim Ternava, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Cüneyt Ustaibo, Milletvekilleri Enis Kervan ile Müferra Şinik, Kosova Cumhurbaşakanı Atifete Jahjaga’nın eşi Astrit Kuçi,  TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Türk Temsil Heyeti Başkanı Ahmet Çelik, Türk Polis Teşkilatı Yöneticileri, Yurdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Kosova Belediye Başkanları ve Yardımcıları, Dernek Başkanları ile Kardağdan çok sayıda davetli de hazır bulundu.

Ezanın okunmasıyla geçilen iftar yemeğinde Müftü Naim Ternava yemek duası okudu. Ardından yapılan konuşmalarda sözü ilk olarak KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar aldı. Yağcılar konuşmasında “Ramazan’nın özünde ibadet, hoşgörü dostluk ve bereket vardır. Bu ayda dünyada barış ve huzurun olması, Kosova’da kalkınma ve istikrarın sürmesini dilerim. KDTP olarak 11 yıl içerisinde siyasi çalışmalarımızı durmaksızın yaptık. Yatırımlara önem verdik. Başarılı yatırım kalkınma demektir, büyüme ve başarı demektir. Kosova’nın bağımsız v egemen bir devlet olmak için tüm gücümüzü ortaya koyduk. Toprak bütünlüğümüzün korunması ve Avrupa standartlarının yerine getirilmesi için var gücümüzle çalışmaktayız. Toplumumuzun eğitimi, kültürü,  refahı ve Türkçe’nin kullanımı için mücadelemizi verdik ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Kosova ve Türkiye arasında ilişkilerin her yönlü geliştirilmesi için adımlar attık. Ve bunun ürünlerini her gün alıyoruz. Kosova Türkiye ilişkileri en üst düzeye gelmiş ve her alana yayılmıştır. Bunun kanıtı bu akşamdır. Biz çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dinimize, eğitimimize, kültürümüze ve Türk varlığımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise, Ramazanların kardeşliğin ve beraberliğin pekiştiği zamanlar olmasını dileyerek başladı sözlerine. “Kosova’nın Türkiye için çok önemli bir yeri vardır. Kosova bizim canımız” diyen Bakan Eroğlu, Kosova’yı ilk tanıdıkları günkü  bugün de tüm dünya Kosova’nın bağımsızlığını tanıması için heyecanlı olduklarını belirtti. Eroğlu, Kosova ile ticari ilşkilerin geliştirilmesnin önemine vurgu yaparken, iki ülkenin de buna ihtiyacı olduğunu söyledi. Kosova ile tarihten gelen bir dostuluğun bulunduğunu kaydeden Eroğlu, bu yüzden mutlaka Kosova ile işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini ve bu yönde Türkiye’nin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Bakan Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu işbirliğini yeterli görmüyoruzç Bunu geliştirmek için elimizden geleni yapacağızç Bu işbirliğinden rahatsız olanlar var. Şunu hiç kimse unutmasın ki, bizim olduğumuz ülkelerde biz o ülkenin kalkınması, büyümesi, ticaret hacminin gelişmesi için gidiyoruz. Sömürmek için değil, işbirliği kalkınma ve kardeşlik için gidiyoruz.”

İftar yemeği konuşmaların ardından son buldu.