Logo Loading

KDTP İftarında Dostluk Mesajları

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP geleneksel iftarında Kosova – Türkiye ilişkilerin önemine işaret edilirken bu ilişkilerin her yanlı geliştirilmesi dilekleri ifade edildi. KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın vermiş olduğu iftarda binden çok kişi aynı sofrayı paylaştı.

İftar gecesinde Başbakan Hashim Thaçi, yardımcısı Adalet Bakanı Hajredin Kuçi, Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husović, Türkiye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı Ferid Aganı, Ulaştırma Bakanı Fehmi Mujota, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, AK Parti Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Makedonya Türk Partisi Başkanı Kenen Hasip, Parti Milletvekilleri: Bülent Türkan, Mustafa Kabakcı, Gülay Galyan ve Hüseyin Bünge, Kosova Meclisi milletvekilleri, Prizren ve Mitroviça belediye başkanları, bakan yardımcıları, T.C. Priştine Büyükeelçisi Songül Ozan, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcileri hazır bulundu.

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin Tasavvuf Müziği ve ilahilerden oluşan programıyla başlayan gece iftarla devam etti.

1100 kişinin beraber açtığı iftardan sonra evsahibi KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar selamlama konuşmasını yaptı.

Ramazan’ın dayanışma, hoşgörü ve paylaşmak özelliklerine işaret eden Mahir Yağcılar, dünyada barış ve refahın sürmesi, İslam alemine huzur ve bereketi getirmesi, Kosova’da kalkınma ve istikrarın sağlanması, toplumumuzun istikbali ve güçlenmesi duaların odağında olması dileğini ifade etti. Son onüç yıl içerisinde KDTP olarak Kosova’nın ve toplumumuzun güçlenmesine yapılanlardan söz eden Mahir Yağcılar, “Toplumumuzun eğitimi, kültürü, istihdam ve Türkçenin kullanımı için mücadele ettik ve bu yolda ilerledik” dedi.

Türkiye ve Kosova ilişkilerine çalışmalarda ayrı bir önem verildiğini belirten Yağcılar, KDTP’nın iki ülke arasında çok sayıda anlaşmaları imzalamasına önayak olduğunu vurguladı. İki devlet arasında sıkı işbirliğinde Kosova Başbakanı Hashim Thaçi’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarını özellikle vurgulayan Yağcılar, onlara kendi adına ve halk adına teşekkür etti.

Konuşmasının devamında KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar şöyle dedi:
“Bunlar yaptığımız doğru ve kararlı siyasi çalışmalarımızın neticesinde olmuştur. Bunun kanıtı bu akşamdır. Bunun kanıtı güçlü siyasi varlığımız ve bir olmamızdadır. Bizler bu yolda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kosova’ya sahip çıkacağız. Kosova-Türkiye ilişkilerine önem vereceğiz. Dini değerlerimize, eğitimimize, kültürümüze ve Türk varlığımıza sahip çıkacağız.”

İftar daveti için teşekkür etmekle konuşmasına başlayan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’den 75 milyonun ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. 5 yıl önce Kosova bağımsızlığının ilanı sırasında Türkiye’de yaşanan heyecan ve coşkunun Türkiye’de bugün de devam ettiğine işaret eden Müezzinoğlu, önümüzdeki Ramazan’da Kosova’nın Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmesini ve tüm dünya ülkeler tarafından tanınmış olmasını kutlamak dileğinde bulundu.

Konuşmasına Mehmet Müezzinoğlu şöyle devam etti:
“Kosova’nın bağımsız ve komşu ülkelerle huzur ve güven içinde olması bizim için önemli. Bu anlamda her zaman yanınızdayız ve yanınızda olacağız. Ekonomik kalkınma ve gelişmede kat ettiğiniz mesafelerde nasıl dün yanınızda olduysak kat edilmesi gereken mesafelerde de yine yanınızda olacağız. ”

Otoyolun bir an önce tamamlanması dileklerinde bulunan Müezzinoğlu, Türkiye’nin bu konuda da desteklerini ifade etti. Sağlık alanında yapılan görüşmelerden bilgi veren Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın Priştine Üniversitesi Hastanesi’nde 60 yataklı yoğun bakım servisi inşa edeceğini ve her yıl ücretsiz olarak tedavisi Kosova’da mümkün olmayan yüz Kosovalıyı Türkiye’de tedavi etmeye devam edeceğini bildirdi. Genel sağlık sigortasıyla ilgili tecrübeleri paylaşmaya hazır olduklarını belirten Müezzinoğlu, uzmansal eğitim için de Türkiye’den uzmanların Kosova’ya gönderilmesi hazırlığını ifade etti.

Müslümanlar için Ramazan’ın önemine işaret eden Başbakan Hashim Thaçi, Hükümeti ve kendi adına Ramazan’ı kutladı. Kosova vatandaşlarının bugün tarihte önem arz eden bağımsız ve egemen Kosova’da hayatını sürdürdüğüne dikkati çeken Thaçi, egemen ve bağımsız bir ülke olarak Avro-Atlantik entegrasyonunu hedeflediğini ifade etti. Kosova’yı bugün 100 ülke tanıdığını belirten Thaçi, bunun rastlantı eseri olmadığını bu tanımaların birçoğunun Türkiye’nin ve bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katkısıyla geldiğini vurguladı.

Hazır bulunanlardan Başbakan Erdoğan için alkış isteyen Thaçi’nin sözleri uzun bir şekilde alkışlandı.

Türkiye’de son yaşanan protestolara da atıfta bulunan Başbakan Thaçi Şöyle dedi:
“Biraz önce otururken de söylediğim gibi, Peygamberimizin de düşmanları vardı. Ancak adalet yerini bulacak, çabalar kazanacak, Türkiye kazanacak, Halk kazanacak. Demokrasiden geri dönüş olmayacak.”

Kosova bağımsızlığının bölgeye istikrar getirdiğini vurgulayan Başbakan Thaçi, Kosova’nın kısa zamanda Birleşmiş Milletler Örgütü’ne de üye olmayı amaçladığını söyledi.

Türkiye’nin Kosova’ya her yanlı desteği için teşekkür eden Başbakan Thaçi, özellikle de KFOR çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının katkılarını vurguladı.

Kosova’nın Türkiye ile ilişkilerini tüm alanlarda güçlendirmek istediğini belirten Başbakan Thaçi, Türkiye’den yatırımlar beklediğini vurguladı.

Konuşmacıların sıkça alkışlandığı konuşmalardan sonra iftar gecesi T.C.Diyanet İşleri Başkanlığı Kosova Koordinatörü İdris Keski’nin dualarıyla tamamlandı.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…