Logo Loading

KDTP Merkez Seçim Komisyonu Bildirisi

KDTP Merkez Seçim Komisyonu Bildirisi

B İ L D İ R İ

Kosova Demokratik Türk Partisi Merkez Seçim Komisyonu 24.06.2019 tarihli toplantısında Priştine, Mitroviça, Yanova ve Gilan seçimlerinin değerlendirilmesini yapmıştır.

22.06.2019 tarihinde gerçeklesen Priştine Şubesi seçimlerinde, seçim sürecini gözetleme ve denetlemeden sorumlu en yaşlı MSK üyesine karşı saldıran ve var olan kararları çiğneyerek, tüm uyarılara karşın seçim sürecini kendi çıkarları doğrultusunda etkileme girişimlerinde bulunmalara yönelik disiplin sürecinin başlatılması karara bağlanmıştır.

Yasal düzenlemeler dikkate alınarak Priştine Şubesinde seçim sürecine dahil olan iki adayın ileriki süreçte sorun yaşamamaları için “iş tanımları gereği” parti karar alma mekanizmalarında yer alabileceklerine dair çalıştıkları kurumlar olan: Gümrük Müdürlüğü ve Kosova Radyo Televizyonundan birer açıklama alınması karara bağlanmıştır.

MSK üyeleri olası gecikmeleri göz önünde bulundurarak, Merkez Secim Komisyonu KQZ’dan dört (4) aylık ek sürenin talep edilmesini de karara bağlamıştır.

Prizren ve Mamusa şubelerinin, şube seçim komisyonlarından seçim hazırlıkları ile ilgili en geç Cuma gününe kadar detaylı raporun MSK`ya sunulması da kararlaştırılmıştır.

MSK 3 Temmuz 2019 tarihine kadar Merkez Meclis üyelerinin ilan edilmesinin gerektiğini kararlaştırmış, 4 Temmuz 2019 tarihine kadar seçim yeri ve günün belirlenmesi ve 5 Temmuz 2019 tarihinde seçim senaryosunun tüzüğe göre belirlenmesini karara bağlamıştır.

Tüm üyelerin ve adayların KDTP Tüzüğü ve Seçim Yasalarına uygun tutum ve davranışlarda bulunmaları konusunda şube seçim komisyonlarının uyarılmasını karara bağlamıştır.