Logo Loading

KDTP Merkez Yönetim Kurulu Bildirisi

KDTP Merkez Yönetim Kurulu Bildirisi

20 Ocak 2018 tarihinde Prizren’de Merkez Yönetim Kurulu üyeleri çoğunluğunun katılımıyla gerçekleşen KDTP MYK toplantısından şu Bildiri sunulmaktadır.

BİLDİRİ

          KDTP MYK sıralı toplantısını gerçekleştirip 2017 yılının ve bu yılda gerçekleşen Erken Kosova Meclis ve Belediye seçimleri değerlendirmesi, parti bütçesi ve parti içi düzenin sağlanması konuları ele alınmıştır. Bu çerçevede tüm kararlar toplantıya katılan MYK üyelerinin oybirliğiyle alınmıştır. Buna göre alınan kararlar şu şekildedir:

 • 2017 yılı Partimiz için aktif ve başarılı bir yıl olarak değerlendirmiş, genel ve belediye seçimleri dışında çok sayıda eğitim, kültür ve sosyal etkinliklerin yapıldığı belirtilmiştir;
 • 2107 erken Genel seçimlerinin oy artışı, iki milletvekilliğin kazanılması, Merkezi hükümette bir bakanlıkla temsil edilmesi, partinin başarısı olarak nitelendirilmiştir,
 • 2017 belediye seçimlerinde genel partinin oy sayısının artışı, Mamuşa belediyesi başkanlığının kazanılması, Prizren, Mamuşa ve Gilan belediyelerinde oy artışı ile belediye meclis üyeleri sayısının artması, seçimlerin parti açısından başarılı geçtiği değerlendirmesi yapılmıştır, fakat bu başarının üstün başarı olarak değerlendirilmesi için Priştine, Vuçitırın ve Mitroviça’da belediyelerinde meclis üyeliklerinin kazanılmamış olması gerekliliğine vurgu yapılmıştır.
 • 2017 yılı içerisinde genel parti etkinlikleri, bakanlık ve Genel ve Yerel seçimlerinde gösterdiği örnek liderlik ve aktif çalışmalarından dolayı KDTP genel başkanı Mahir Yağcılar’a katılan tüm MYK üyeleri tarafınca tebrik sunulmuş ve tam destek verilmiştir.

Son başkanlık kurulunda, Parti içi sorunların tüzük ve demokratik kurallar içerisinde, geniş kapsamlı istişareler sayesinde çözümlenmesi, Partinin istikrarı açısından tüm konuların detaylı görüşülmesi ve toplumsal birliğin korunması amacıyla şubeler arası istişarelerin yapılması ve MYK gündemine taşınması tavsiyesine göre, tüm şubelerin konu ile ilgili görüşlerini aktarması neticesinde toplantının devamında şu diğer kararlar alınmıştır:

 • Bazı parti yetkililerin medya üzerinden Genel Başkan ve Bakan Mahir Yağcılar’ın istifa istemleri yersiz olarak nitelendirilmiştir. Dolayısıyla Parti içi seçimlerin partiler yasası ve parti tüzüğüne göre en geç 30 Haziran 2019 yılına kadar yapılacağı ve seçim takviminin MYK tarafınca yine tüzüğe göre uygun bir şekilde gerçekleştirmesi kararlaştırılmıştır.
 • Bundan sonra da parti kararlarına, parti çıkarlarına, tüzüğe karşı yapılacak olan her tür girişim, açıklama ve tavırların tüzüğümüzün ilgili maddeleri uyarınca değerlendirilmesi karara bağlanmıştır.
 • Gilan şubesinin istemleri, tüzüğe bağlı Merkezi Disiplin Komisyonuna sevk edilmiş, MDK sunacağı tavsiye kararından sonra da MYK konu ile ilgili kesin kararını alacaktır.
 • Partinin gelecek dönemde daha işlevsel ve kurumsal olması amacıyla şubelerin, parti organlarının, var olan komisyonların, kadın ve gençlik forumlarının daha aktif duruma getirilmesi istemi karara bağlanarak, Merkez Kadın Kolları örgütlenmesi Fidan Jılta, Genel Gençlik Kolları örgütlemesi için Renan İmam görevlendirilmiştir.
 • Parti tüzüğünün uygulanması ve çalışmaların kamuoyuyla daha şeffaf aktarılması amacıyla parti basın sözcüsü seçimiyle Genel Başkan yetkilendirilmiştir.
 • Başkanlık kurulunun istemi olan Tüzük ve Denetim ve Merkez Disiplin komisyonları tüzüğe uygun tamamlanmış ve aktif hale getirilerek, çalışmalarına başlamışlardır.
 • Parti bütçesi konusunda var olan sorunlar ve yeni uygulamalar konusunda kurul bilgilendirilerek, bundan sonra seçilmiş ve atanmış olan parti yetkililerin tüzüğe dayalı sorumluluklarını yerine getirmeleri istenmiştir.

Sonuç olarak, partinin kurumsal yapısı ve işlevsel çalışması için, MYK olarak, alınan parti kararlarının uygulanmasının ve tüzük hükümlerin yerine getirilmesinin daimi takipçisi olunacağını tüm partililer ve halkımıza bildirir, saygı ve şükranlarımızı sunarız.