Logo Loading

KDTP Merkez Yönetim Kurulu’nun 25 Kasım 2007 tarihinde, Priştine’de gerçekleştirdiği toplantıdan:

KDTP Merkez Yönetim Kurulu’nun 25 Kasım 2007 tarihinde, Priştine’de gerçekleştirdiği toplantıdan:

Bildiri: KDTP MYK, 17 Kasım seçimlerinin genel anlamda demokratik ve huzur içerisinde geçtiğinden dolayı memnuniyetini ifade etmektedir. Kosova’nın geleceği için önemli olan bu seçimlerin, başarılı bir sekilde sonuçlanması halkta ve uluslararası toplumunda Kosova’ya güveni yenilemiştir. Kosova Türk Topluluğu açısından da önemli olan bu seçimler, KDTP’nin Kosova’da tek Türk siyasi temsilcisi olduğunu bir daha halk tarafından kanıtlanmış ve güveni tazelenmiştir.

Resmi seçim sonuçlarının açıklanmamasına rağmen, KDTP ve diğer kaynaklardan alınan verilere göre, KDTP geçen seçimler seviyesinde başarı yüzdeliğini korumuştur. Temsil konusunda ise artışın gözüktüğü belirtilmektedir. Öyle ki Parlamentoda, milletvekili sayısınının 3’ten 4 çıkma olasılığı, Prizren belediyesinde 4 Meclis üyesi, Priştine ve Gilan belediyelerinde birer Meclis üyelerinin çıkarılması başarı olarak nitelinderilmektedir. Bu sonuçlardan dolayı KDTP MYK memnuniyetini ifade eder ve bunları, partinin bir başarısı olarak kabul etmektedir.

KDTP MYK, tüm Parti üyelerimize ve dostlarımıza, seçim öncesi ve seçim kampanyası esnasında gösterdikleri gayret ve desteklerinden dolayı teşekkür etmektedir. Seçmenlerimiz tarafından güvenin tazelenmesinin mutluluğunu yaşarken, gelecek dönemde de toplumumuzun ve seçmenlerimizin beklentileri üzerine çalışmaların devam edeceği garantilerini ve vaatlerini vermektedir.

KDTP MYK, seçim pusulalarında, seçim yerlerindeki lehvalarda ve duyurularda Türk dilinin kullanılmamasını kınamakta, oy sayma işlemlerindeki gecikmelerden ve teknik sorunlardan dolayı rahatsızlığını dile getirmekte ve Kosova Merkez Seçim Komisyonu’nu ve sekreterliğini daha profesyonel davranmalarına davet etmektedir.

KDTP MYK nihai seçim sonuçları açıklandıktan sonra hem merkezi hem de yerel seviyede seçim analizlerini yapacaktır. Bu analizler çerçevesinde merkezi ve yerel makamlara görevliler seçilecek ve partinin seçim sonrası yapılandırılması gerçekleşecektir. Tüm adaylar ve üyelerimizden her zaman olduğu gibi, bundan böyle de Parti faaliyetlerinde aktif olmalarını ve önerilerde bulunmalarını beklemektedir.

KDTP MYK tarafından, hem merkezi hem de yerel düzeyde iktidar ortaklılığında bulunulması öneminin altı çizilmektedir. Dolayısıyla yeni Kosova Hükümeti, Kosova Meclisi ve Belediye organlarının yönetilmesiyle ilgili, KDTP her tür görüşmelere açık olacak ve partilerden gelecek tüm teklifler, parti organları tarafınca değerlendirilecektir.

KDTP MYK
Priştine, 25.11.2007