Logo Loading

KDTP Milletvekilleri Kosova Radyosu’nu Ziyaret Etti

KDTP Milletvekilleri Kosova Radyosu’nu Ziyaret Etti

Kosova Demokratik Türk Partisi milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka dün Kosova Radyosu’nda incelemelerde bulundular.

Kosova Radyo Televizyonu-RTK ziyaretleri çerçevesinde geçenlerde RTK Müdürü Mentor Shala ile yapılan görüşmeden sonra KDTP milletvekilleri dün Kosova Radyosu Müdürü Azem Bujupi ile de görüştü.

Amacın RTK yayınları ve RTK çerçevesinde Türkçe yayınları konusunda daha fazla bilgi edinmek olduğunu söyleyen KDTP milletvekilleri, TV ve radyo ziyaretleri süresince Türkçe bölüm çalışanlarıyla da görüşüp onların çalışmaları ve sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini bildirdiler.

Kosova Radyosu Müdürü Azem Bujupi’den radyo çalışmalarıyla bilgi aldıklarını belirten Fikrim Damka, Kosova Radyosu’nda 2 saat Türkçe yayınların kalitesinin yüksek olduğunu belirtiklerini ve daha yüksek olması için neler yapılması konusunu gündeme getirdiklerini vurguladı.

Son bir yıl içerisinde Priştine Radyosu çalışanlarından Erol Şilek ve Zümrüt Pantina’nın vefatları ve Ekrem Safçı’nın başka bir göreve atanmasından sonra yerlerine yeni işçilerin alınmaması konusunu da gündeme getirdiklerini bildiren Müferra Şinik, radyo yayınları kalitesinde düşüş hissedilmemesine rağmen profesyonel kadro eksikliğinin tamamlanması isteminde bulunduklarını bildirdi. Kosova Radyosu Müdürü Bujupi’nin Şubat ayı içerisinde
Eksik olan kadro için duyuru yayınlanacağını belirttiğini söyleyen Şinik, özellikle de Mitroviça ve Vuçitırın bölgelerinin kapsanması açısından muhabire ihtiyaç duyulduğuna dikkat çektiklerini bildirdi.

Şinik, görüşmeler sırasında özellikle topluluklar yayınlarının gelişmesi yönünde çabaların artırılmasını istediklerini belirtti.

Radyoda Türkçe yayınların genişlemesi konusunu da ele aldıklarını bildiren Fikrim Damka, bunun için yeteri finans kaynağı olmadığı yanıtını aldıklarını ancak topluluklara ayrı bir radyo frekansın tahsis edilmesi durumunda Türkçe yayınların da genişlemesi için imkan olacağı teminatlarını aldıklarını bildirdi.

Kosova Radyosu Müdürü ile görüştükten sonra topluluklardan sorumlu Amra Zejneli ve Türkçe Redaksiyon Şefi Güner Şaban ve Türk Redaksiyon çalışanlarıyla da ayrı ayrı görüştüklerini söyleyen Müferra Şinik, ihtiyaçlar ve karşılaştıkları sorunlardan yakından bilgi edindiklerini vurguladı.

KDTP milletvekilleri, önümüzdeki hafta bir daha RTK yetkilileri ile görüşeceklerini bildirirken işbirliğin daha da geliştirilmesi için çabaların karşılıklı artırılacağına dikkati çektiler.

Görüşmeden sonra yaptığı açıklamada KDTP Milletvekili Fikrim Damka, Priştine Televizyonu ziyaretleri sırasında ikinci programda Türkçe yayınların ne zaman başlatılacağı ve kadroların ne zaman alınacağı konusunu da gündeme getirdiklerini bildirdi.

Kaynak: kosovahaber.net