Logo Loading

KDTP Milletvekilleri, Ses Kirliliği Yasa Tasarısı’nın Hükümete Geri Gönderilmesini İstedi

KDTP Milletvekilleri, Ses Kirliliği Yasa Tasarısı’nın Hükümete Geri Gönderilmesini İstedi

Son günlerde tartışma konusu olan Ses Kirliği Yasa Tasarısı mecliste tartışmalara neden oldu.

Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP Milletvekilleri ses kirliliğini düzenleyen yasa tasarısının, yasada varolan ve dini kurumları ses kirliğinin kaynağı gösteren 4.2’inci maddesi nedeniyle hükümete geri gönderilmesinden yana olduklarını belirttiler.

Milletvekili Müfera Şinik, eğlence mekanlarındaki ses düzeyinin dengelenmesi açısından yasanın iyi hazırlanmış olduğunu belirtti. Ancak Milletvekili Şinik, yasa tasarısının dini kurumları ses kirliliği kaynağı olarak gösteren 4.2 maddesinden dolayı, tasarının hükümete geri gönderilmesinden yana olduğunu ifade etti.

Milletvekili Enis Kervan da, “Öncelikle ezan sesini kısıtlamayı öngören böyle bir yasa tasarısını onaylayıp Kosova Meclisi’ne gönderdiği için Hükümeti kınıyorum. Böyle bir yasa tasarısını gönderecek yerde Bakan kendi alanında yasa dışı yollarla mahvolan doğayı, ağaçları korusa çok daha iyi olur. Ses kirliliği adı altında ezan sesini kısıtlamaya götüren bu yasa tasarısı içinde pozitif önergeler olsa bile ses kirliliği başlığı altında kabul edilemez” derken, nüfusun yüzde 96’sının İslam dinine mensup olduğu bu ülkede kimsenin ezan sesini susturamayacağını söyledi. Kervan, yasa tasarısının bırakın Avrupa hukukuna tüm insanlık hukukuna aykırı olduğunu ve kesinlikle hükümete geri dönmesi gerektiğini kaydetti.

Milletvekili Fikrim Damka ise, “ezan sesini siyasileştirmeyi düşünmüyoruz. Ancak bu yasa tasarısının 4.2 maddesinde dini kurumların ses kirliliği adı altında gösterilmesi ister istemez ezan sesini siyasileştirmiştir. Bu yüzden bizler dini değerlerin “ses kirliliği” adı altında yasaya yerleştirilmesine karşıyız. Tam tersi ezan sesi ses kirliliği değil huzur vermektedir o yüzden bu şekliyle yasa tasarısını kabul etmediğimizi kesinlikle ifade etmekteyiz” dedi.

Kaynak: kosovaport.com