Logo Loading

KDTP MYK Bildirisi: Cemil Luma Görevden Alındı

KDTP MYK Bildirisi: Cemil Luma Görevden Alındı

KDTP MYK toplantısında, MYK kararlarına saygı duymadığından dolayı Prizren Şube Başkanı Cemil Luma görevinden alındı. Prizren Şubesi başkanı olarak geçici bir süre için Levent Buş atandı. KDTP MYK, Mamuşa ve Priştine Şubesi başkanlarının en kısa süre içerisinde Şube Meclis toplantılarını yapmaları ve çalışmalarını tüzüğe uyumlu devam etmeleri istenildi.

KDTP MYK toplantısında KDTP Başkanı Mahir Yağcılar ve milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka’nın Türkiye ziyaretiyle ilgili bilgi verilirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görüşmesinde eğitim ve çifte vatandaşlık: TBMM Başkanı ile görüşmede parlamenterler arası işbirliği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ise eğitim, üniversiteler arası işbirlik ve yatırımlar konuları ele alındığı bildirildi.

BİLDİRİ

17 Aralık 2011tarihinde Prizren’de Parti Merkez ofisinde KDTP MYK sıralı toplantısı gerçekleşti. Toplantıda güncel gelişmeler ve Parti çalışmaları ele alındı.
Toplantının başlangıcında, hafta başında yapılan Türkiye ziyaretinden bilgiler verildi. KDTP Başkanı Mahir Yağcılar ve milletvekileri Müfera Şinik ve Fikrim Damka ve  diğer 5 Balkan devletinden oluşan Bakan ve milletvekileri heyeti en üst düzey T.C. yetkilileriyle gerçekleşen görüşmelerden özetler verildi. Cumhurbaşkanı sn. Abdullah Gül görüşmesinde eğitim ve çifte vatandaşlık konusu, TBMM Başkanı ile görüşmede parlamenterler arası işbirliği konusu, Başbakan sn. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmede ise  ilk önce tüm Kosovalılar adına acil şifalar iletirken eğitim, üniversiteler arası işbirlik ve yatırımlar konuları ele alındığı bilgisi verildi. T.C. yetkililerinden Balkan devletleri bakan  ve milletvekilerin işbirlik çalışmaları takdir edilirken, ayrıca gelecekte de Kosova ve Kosova Türk Toplumuna desteklerin devam edeceği garantileri verildi.

MYK toplantısının devamında parti çalışmaları değerlendirmesi konusunda, Merkez ve şubelerin arasında koordinasyon ve  genel anlamda parti işlevsevliliğinin artırılması gerekliliği vurgulandı. Bu kapsamda son dönemde bazı şube başkanlarının sorumsuz, tüzüğe  ve siyasi kurallara aykırı davranışlarından dolayı gereken tedbirlerin alınması istenildi. Yapılan tartışmalardan sonra toplantıya katılan 17 MYK Üyenin oybirliğiyle şu kararlar alınmıştır:

• Prizren Şube Başkanı Cemil Luma, MYK kararlarına saygı duymadığından dolayı Şube başkanı görevinden alınmaktadır.

• Prizren Şubesi başkanı olarak geçici bir süre için Levent Buş atanmaktadır.

• Mamuşa ve Priştine Şubesi başkanlarının en kısa süre içerisinde Şube Meclis toplantılarını yapmaları ve çalışmalarını tüzüğe uyumlu devam etmeleri istenilmektedir.

Toplantının sonunda Parti programı, bütçe ve çalışma planının bir an önce tamamlanması istenilmiştir.
Mahir Yağcılar

KDTP G.Başkanı
Prizren, 17 Aralık 2011