Logo Loading

KDTP Prizren Gençlik Kolu’ndan 19 Mayıs Resepsiyonu

KDTP Prizren Gençlik Kolu’ndan 19 Mayıs Resepsiyonu

Kosova’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Kosovalı yetkililerin katıldığı 19 Mayıs Resepsiyonu 21 Mayıs 2007 de düzenledi.

KDTP Prizren Gençlik Kolu tarafından Priştine’de verilen resepsiyonda KDTP yetkililerinin yanım sıra, Kosova Başbakanı Agim Çeku, Adalet Bakanı Jonuz Salihaj, Gençlik ve Kültür Bakan Vekili Ergin Köroğlu, Adalet Bakan Yardımcısı Syle Hoxha, LDK Parlamenter Grubu adına ve Kosova Meclisi Gençlik, Kültür, Eğitim, Bilim ve Teknoloji Komisyonu grubu adına Milletvekili Gjylshen Berisha, PDK Parlamenter Grubu adına Milletvekili Flora Brovina, AAK Parlamenter Grubu ve AAK partisi adına Milletvekili ve eski Kosova Başbakanı Bajram Kosumi, PDK Genel Başkan Yardımcısı Fatmir Limaj, Kosova Türk Taburu Komutanı Yarbay Mehmet Partigöç, Kosova’da görev yapan Türk Polis Kontenjanı Başkanı Yüksel Çelik, TİKA Kosova Temsilcisi Metin Arslanbaş, Amerikan Ofisi Temsilcileri, Türk Ofisi Temsilcisi, Uluslararası NDI kurum temsilcileri, Toplum Sivil Örgütleri temsilcileri ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Davetlileri selamlayan KDTP Gençlik Kolu Başkanı ve Kosova Kültür Bakanı Danışmanı Enis Kervan, Kosova’da da yıllardır 19 Mayıs Bayramı’nın kutlandığını hatırlaratarak, “”Bu yıl ve bugün bu bayramımızın coşkusu iki kat artmıştır, çünkü bugün ilk defa Kosova Türk topluluğu arasında Kosova Başbakanı Agim Çeku bulunmaktadır. Kosova’nın bağımsızlığına en fazla yaklaştığı bu dönemde tüm yoğunluğuna rağmen Başbakan Çeku’nun Türk gencinin bu davetine zaman ayırması bizleri onurlandırmıştır. Bugün bir araya gelmemizin amacı, Atatürk’ün armağan ettiği 19 Mayıs Bayramı’nın gelecekte Kosova’da resmi bir bayram olmasını sağlamaktır ve bu yönde bugünü atılan ilk adım olarak görmekteyiz”” ifadesini kullandı.

Resepsiyonda “Merhaba” diyerek söz alan Kosova Başbakanı Agim Çeku, 19 Mayıs Bayramı’nın tarihçesine değinerek, Cumhuriyet tarihi ve Atatürk hakkındaki bilgileriyle herkesi hayran bıraktı. Başbakan Çeku, Türk devleti ve Türk Ulusunun tarihinde seçkin bir yeri olan bu önemli günü burada kaydetmenizden dolayı gençleri ve KDTP Gençlik Kolu Başkanını kutluyorum”” sözleriyle konuşmasına başlayarak 1999 yılının 19 Mayıs tarihinde Atatürk’ün Samsun’a çıkmasından ve daha sonraki gelişmelerin öneminden söz etti. Kosova’da 19 Mayıs’ın resmi bayram ilan edilmesi gerektiğini belirten Başbakan Çeku,”” bu bayram bizim de bayramımızdır. Çünkü Türkiye ile çok yönlü ilişkilerimiz var. Atatürk sadece Türkiye’nin değil dünyanın yaşayan büyük adamıdır. Türkiye ile doğal ve özel bağlarımız var. Bu bağlar tarih, kültür ve geleneksel hatta kardeşlik bağlarıdır. Türkiye ve Türk ulusunu özel kılan, geçmişinden gurur ve şeref duyduğu günlerin sevincini bizler de burada Türk topluluğu ile paylaşmaktayız, bu vesileyle KDTP Gençlik Kolu’nun istemleri kabul edilecek ve bu bayram resmi bayram takvimine eklenecektir”” diye belirtti. Türkiye’nin her zaman tarihte her zaman önemli rolünün olduğunu, özellikle Kosova’nın geçmekte olduğu süreçte, son derece olumlu olduğunun dikkatini çekti. Takriben bir ay önce Ankara’da Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve diğer yetkililerle temaslarda bulunduğunu, bu temaslarda aslında ne kadar yakınlık duyulduğuna ve Türkiye’nin Kosova’yı güçlüce desteklediğine bizzat tanık olduğunu hatırlattı.

Başbakan Çeku, konuşmasında diğerleri arasında Kosovalı Türklere şu sözlerle seslendi:””Siz Kosova’da yaşayan Türk topluluğu vatanınız Kosova’ya büyük hizmet yapmaktasınız. Kosova’yı bağımsızlığa götüren süreçte savunduğunuz yapıcı tutumunuz, azınlıkta olan bir topluluğun rahatça çoğunlukta olan bir toplulukla nasıl bütünleştiğini, Kosova’da rahatça yaşayabildiğini, Kosova’yı kendi vatanı olarak kabul ettiğini, diğer yandan Kosova’daki çoğunluğun, azınlık hakları çerçevesinde kimliğini, kültürünü, geleneğini muhafaza etmesi ve geliştirebilmesi için yeterli imkân ve zemin temin etmesi için biz siyasilere yol göstermiştir. Bu bize gurur vermekte ve gelecekte toplumumuzu hangi şekilde geliştirmemiz gerektiği konusunda yol gösterici olmaktadır. Kosova’da Türk topluluğu, Kosova’yı vatanı olarak kabul etmekte henüz hazırlık belirtemeyen diğer azınlıklara da örnek oluşturmaktadır. Geleceğin Kosova’sı, çok etnikli, herkesin kendi bayramını kutlayabileceği bir ülke olacaktır, sizler Türksünüz ama sizler Kosovalısınız ve Kosovalı Türklersiniz””. Kosova Başbakanı Agim Çeku, gelecek 19 Mayıs bayramının bağımsız Kosova’da kutlanması dileğinde bulundu.

KDTP Genel Başkanı ve milletvekili Mahir Yağcılar da resepsiyonda yaptığı konuşmada, Atatürk’ün armağanı 19 Mayıs Gençlik Bayramı’nı kutlayarak, 70 yıl önce ulu önder Atatürk’ün ünlü nutuğundaki sözlerin bugün de güncel olduğunu ve Kosova şartlarında da güncelliğini koruduğunu söyledi. Genel Başkan Mahir Yağcılar,””Kosova’nın geleceği gençlerin umutları ve kararlılığına bağlıdır. Kosova’yı ileri götürecek gençlerdir. Kosova’yı ve bağımsızlığı ayakta dimdik tutacak gençlerdir. Bu yüzden Gençlik Kollarını bu girişimleri için tebrik ediyorum. Amacımız diğerleri arasında Kosova’da gençliğe daha fazla önemin verilmesine ve bu yönde çalışmaların artmasına bugünkü bu girişimimizle hep birlikte başlamaktır”” ifadesini kullandı.

Resepsiyon Caz müziği eşliğinde geç saatlere kadar sürdü.