Logo Loading

KDTP PRİZREN ŞUBESİ ÇERÇEVESİNDE GENİŞ DANIŞMA TOPLANTISI

KDTP PRİZREN ŞUBESİ ÇERÇEVESİNDE GENİŞ DANIŞMA TOPLANTISI

Toplantının ana konusu Prizren’de “CADDE, MEYDAN ve SEMT’ lerin” Adlırılması

Toplantı KDTP Merkez Ofisinde 04 Şubat 2005 tarihinde gerçekleşti.

Toplantıya KDTP Genel Başkanı Mahir YAĞCILAR , Şube başkanı Ercan ŞPAT, Komisyon üyesi Adnan Yağcılar, Milletvekili Nuran Malta, KDTP temsilcileri, dernek başkan temsilcileri ve aydınlarımızın katılmasıyla gerçekleşmiştir.

Toplantının gündem maddesi Prizren’de Cadde, meydan, semt adlarının adlırılması hakkında görüşmeler fikir alışverişi ve bu adların açığa kavuşturulmasıydı.

İlk olarak Şube başkanı sayın Ercan Şpat toplantıyı tek gündem maddesi olan Cadde, Meydan, Semt adlarının adlırılmasıyla ilgili gelişmeler ve aynı zama katılımcılar ve parti üyeleri tarafından görüşlerini ortaya koymaları ve önerilerin değerlendirilmesini isteminde bulundu. Genel başkanımız Mahir Yağcılar ve bu komisyon üyesi Adnan Yağcılar’da gelişmeler hakkında açlıklık vererek katılımcılar tarafından adların verilmesi isteminde bulundular.

Geniş ve yapıcı tartışmalardan sonra genel olarak kültür mirasımıza ait olan adları ilk önce korumak ve ondan sonra diğer semt ve cadde adlarını Türk dünyası ve coğrafyasına ait olan adların öncelik gösterilmesi istemlerinde bulunuldu. Bu konunun bizler açısından çok hisli ve hassas olduğunu ileri sürerek en başarılı bir şekilde ve oy potansiyelini de göz önünde bulundurarak istemlerde bulunmamız gerekmektedir. Cadde adlarının verilmesinde hem sayı açısından hem de caddelerin büyüklüğü ve genellikle Türklerin yaşadığı semtlerde öncelik sağlanması istemleri öne sürüldü. Caddelerin adlırılmasıyla beraber Türk yazısının kullanımına da eşit bir biçimde yer verilmesi gerekliliği bildirilmiştir.

Toplantı sonunda verilen öneriler KDTP Prizren yönetim kurulu toplantısında bir daha görüşüleceği ve komisyon üyesi Adnan Yağcılara tüm öneriler açıklamalarıyla beraber iletilecektir.

Toplantı sonucunda bir daha bu konunun geleceğimiz açısından çok önemli olduğu vurgulanırken, bu konu üzerinde aktif ve çok yönlü çalışmamızla beraber, her zaman olduğu gibi geniş tabanlı koordinasyona gerek duyulduğunu dile getirildi.