Logo Loading

KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu ANATOLİAN İzci Kampında

KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu ANATOLİAN İzci Kampında

30 Haziran 2006 tarihinde KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu tarafından düzenlenen gezi turuna 40 kişi katıldı. Gruba Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Sosyal Faaliyetler Komisyon Başkanı Enis Subi liderlik etti. Grup Lideri Enis Subi ; arkadaşlara bu gezinin unutamayacakları bir gezi olacağını en başından biliyor ve öyle olması içinde elinden gelen çabayı sarf ediyordu. 40 kişilik grupta Arnavut ve Boşnak kardeşlerimizinde yer alması grubu olduça sevindirmişti.

Anatolian Genç İzci kampına dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden katılımcılar vardı. Kosova, İngiltere, Bulgaristan, Pakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Almanya ve sayamayacağımız yerli ve yabancı daha bir çok grup katılmıştı.

01 Temmuz Türkiye’nin Muğla İli Köyceğiz ilçesinde Anatolian izci kampı alanına vardılar. 02 Temmuz da ise Grup Lideri Enis Subi, Muğla Valisi, Muğla İl ve Turizm Müdürü ve Anatolian Genç İzci Kamp Müdürü Sn. İlker Cömert’le görüşmelere katıldı.

Grup Lideri Enis Subi kendi grubuyla birlikte Marmaris, Fethiye, Marmaris-İçmeler ve Foça’ya gezi ve bot turları düzenledi.

Kamp gezilerinde ise Dalyan ve Gökova gezileri düzenlendi.

Dalyan’ yapılan yolculukta öncelikle Genç İzcilere Kral Mezarlıkları gösterildi. Ardından da gençler İstuz plajına götürüldü. Kampa geri dönüş yapılırken öncelikle izcilere Dalyan gezisi yaptırıldı ardından da Ilıcalara gidildi. İzcilerin çoğu da çamur banyosu yapıp o günün keyfini çıkardılar.

Gökova gezisinde ise; Gökova merkezi ve tarihi yerleri gezdirildi. Daha sonra da izciler Akyaka plajına götürüldüler.

07 Temmuzda da kampta veda gecesi düzenlenerek bütün izciler birbirlerini gözyaşlarıyla uğurladılar. Bir haftalık süre zarfında bu denli iyi ve güçlü dostluk bağlarının kurulması herkesi mutlu etmiş hem de şaşkına çevirmişti.

08 Temmuzda da Foça gezisi düzenlendi ve gezinin ardından 40 kişilik grup İstanul’a doğru yolculuk yapmaya başladılar.

09 Temmuzda artık gençler için İstanbul günleri başlamıştı. Bütün gün boyunca gezen gençler İstanbul’un güzelliklerini keşfetmeye çalıştılar.

10 Temmuzda da Büyük Adalara doğru yolculuk yapıldı. Ada da da Prizrenliler Derneği üyeleri grubu karşıladı. Gruba yemek verildikten sonra Büyük Ada da gezi düzenlenip Ada Kaymakamına ziyarette bulunuldu. Daha sonra Aya Yorgi’ye doğru yolculuk başladı. Aya Yorgi’den geri dönüşte ise Rumeli Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen yemeğe katıldılar. Yemekte Nezih Liman’da gruba eşlik etti. Rumeli eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Lütfü Türkan’da yemeğe bazı özürlü nedenlerden dolayı katılamadığı için özürlerini iletmeyi ihmal etmedi.

11 Temmuzda ise; Sultan Ahmet Camisi, Aya Sofya ve Yer Altı Sarayı gibi tarihi yerlere gidilip duygulu anlar yaşı. Ardından da Eyüp Belediye Başkanı ve Özel Kalem Müdürüyle gençler tanıştırıldıktan sonra, Eyüp Belediye Başkanının vermiş olduğu yemeğe katıldılar.

Ardından da Eyüp belediyesinde bulunan Pier Lotti’nin müze haline getirilen evine doğru yolculuk yapıldı. Bahçesinde oturulup çaylar yudumlı. Daha sonra da grup Eyüp Sultan Camiine doğru götürüldü.

12 Temmuzda da İstanbul’dan Kosova’ya doğru yolculuk başlamadan önce Dolmabahçe Sarayı ziyaret edilip duygulu anlar yaşı. Dolma Bahçe sarayından sonra Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi Yurduna gidilip Kosova’ya dönüş için son hazırlıklar yapıldı ve saatler 14:30 sularında Kosova’ya doğru yolculuk başladı.

Gruptakiler bir yan memlekete dönmenin sevincini yaşarken, Cennet Ülke olan Türkiye’den ayrılmanın üzüntüsünü de yaşadılar.